Рішення від 24.12.2020 по справі 200/9643/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2020 р. Справа№200/9643/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області

про: визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення пенсійних виплат та компенсації втрати частини доходу, обрахованої по день фактичної сплати відповідних сум індексації, зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частину доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01.04.2001 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення пенсійних виплат та компенсації втрати частини доходу, обрахованої по день фактичної сплати відповідних сум індексації, зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частину доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01.04.2001 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі № 200/11766/19-а відповідача було зобов'язано нарахувати та виплатити йому індексацію щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року з урахуванням фактично виплачених сум. Позивач зазначає, що на виконання рішення суду у справі № 200/11766/19-а від 09 грудня 2019 року відповідачем здійснено перерахунок та виплату індексації його страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року з урахуванням фактично виплачених сум та компенсацію втрати частину доходу у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат. Позивач вказує на те, що з наданого розрахунку сум індексації вбачається, що відповідачем протиправно в порушення вимог діючого законодавства при здійсненні перерахунку індексації щомісячних страхових виплат безпідставно врахований розмір його отриманої пенсії та визначив базовий місяці в яких відбулось підвищення не страхових, а пенсійних виплат, а це в свою чергу призвело до зменшення нарахованої суми індексації. Позивач вказує на та, що такі дії відповідача порушують право позивача на отримання належної індексації страхових виплат через знецінення доходів, а також право на отримання компенсації втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків виплати через несвоєчасну виплату сум індексації. З огляду на викладене позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Позивач перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у Відділенні виконавчої дирекції Фонду від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську (з 2016 року - м. Бахмут Донецької області (код ЄДРДОУ_25968984) з 01 квітня 2001 року як потерпілий на виробництві від нещасного випадку.

На даний час ОСОБА_1 перебуває на обліку у Бахмутському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (який є територіальним органом/відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області) як потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку індексації страхових виплат без врахування розміру пенсії, відповідач зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, що діяла до 24.10.2017 року) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про , загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Відповідач вказує, що згідно пункту 5 Порядку №1078 (в редакції, що діяла станом до 24 жовтня 2017 року) сума індексації щомісячної страхової виплати у випадку підвищення розміру пенсії має визначатися з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації визначеною до 11 жовтня 2017 року, і сумою підвищення виплат до повного погашення суми індексації підвищення доходу. З огляду на зазначене відповідач вважає, що індексація страхових виплат була проведена у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Крім того, відповідач звертає увагу на те, що з 11 жовтня 2017 року частина 15 статті 42 Закону № 1105-ХІУ та по теперішній час означена норма Закону має наступну редакцію: «Індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону», тобто, має відсилочний характер. В свою чергу, відповідно до ч. 22 ст. 37 Закону № 1105-ХІУ перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики. Пунктом 10 Розділу VІІ Закону № 1105-ХІУ визначено, що у 2018-2020 роках перерахування сум щомісячних страхових виплат проводиться з 1 березня, за умови зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати (за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики), відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (із змінами) внесені зміни в абз. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до яких законодавцем змінено правове регулювання індексації грошових доходів та виключено із об'єктів індексації щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві. Отже, в такий спосіб на законодавчому рівні відбулося осучаснення щомісячної страхової виплати, яке приводить до зменшення кількості осіб, які продовжать отримувати індексацію щомісячних страхових виплат.

Відповідач вважає, що під час обчислення та виплати сум індексації щомісячних страхових виплат орган Фонду діяв виключно в межах правового поля.

Стосовно виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку із несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01.04.2001 по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат, відповідач зазначає, що такі вимоги є передчасними.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року витребувані у відповідача додаткові пояснення та докази у справі.

18 грудня 2020 року судом отримані додаткові пояснення відповідача стосовно проведення індексації щомісячних страхових виплат позивачу.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 8-10).

ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером; має зареєстрований страховий випадок у зв'язку із трудовим каліцтвом, з 01.04.2001 року перебуває на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську, відповідно до постанови від 27 червня 2001 року (а.с. 88)

Згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 встановлено, що останній працював з 10.07.1963 року по 07.02.2003 року на різних підприємствах та на різних посадах.

Судом встановлено, що позивач вважаючи, що відповідачем неправомірно не проведено з 01 квітня 2001 року йому індексації щомісячних страхових виплат звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області та просив суд: визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року з урахуванням фактично виплачених сум та компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат; зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію щомісячних страхових за період з 01 квітня 2001 року, з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі № 200/11766/19-а позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5, ЄДРПОУ 41325231) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року за вирахуванням фактично виплачених сум та компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати ОСОБА_1 індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат.

Зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію щомісячних страхових за період з 01 квітня 2001 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року у справі № 200/11766/19-а апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 р. у справі № 200/11766/19-а залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 р. у справі № 200/11766/19-а залишено без змін.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі № 200/11766/19-а набрало законної сили 31 березня 2020 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/11766/19-а Бахмутським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області прийнято постанову від 19.06.2020 року № 0502/213/213/23 «Про призначення доплати (відрахування)» (а.с. 91).

Відповідно до вищезазначеної постанови призначено доплати страхових виплат потерпілому ОСОБА_2 в розмірі: 2,28 грн. - індексація доходів за січень 2004 року; 12,82 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за січень 2004 року; 3,51 грн. - індексація доходів за лютий 2004 року; 19,65 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за лютий 2004 року; 1,32 грн. - індексація доходів за липень 2004 року; 7,17 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за липень 2004 року; 1,32 грн. - індексація доходів за серпень 2004 року; 7,18 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за серпень 2004 року; 1,32 грн. - індексація доходів за вересень 2004 року; 7,07 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за вересень 2004 року; 1,32 грн. - індексація доходів за жовтень 2004 року; 6,89 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за жовтень 2004 року; 3,10 грн. - індексація доходів за листопад 2004 року; 15,88 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за листопад 2004 року; 5,26 грн. - індексація доходів за грудень 2004 року; 26,20 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за грудень 2004 року; 6,86 грн. - індексація доходів за січень 2005 року; 33,48 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за січень 2005 року; 9,30 грн. - індексація доходів за лютий 2005 року; 44,85 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за лютий 2005 року; 1,51 грн. - індексація доходів за липень 2005 року; 6,96 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за липень 2005 року; 1,51 грн. - індексація доходів за серпень 2005 року; 6,96 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за серпень 2005 року; 1,51 грн. - індексація доходів за вересень 2005 року; 6,92 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за вересень 2005 року; 1,51 грн. - індексація доходів за жовтень 2005 року; 6,85 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за жовтень 2005 року; 3,02 грн. - індексація доходів за листопад 2005 року; 13,50 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за листопад 2005 року; 3,02 грн. - індексація доходів за грудень 2005 року; 13,35 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за грудень 2005 року; 5,58 грн. - індексація доходів за січень 2006 року; 24,31 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за січень 2006 року; 5,58 грн. - індексація доходів за лютий 2006 року; 23,78 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за лютий 2006 року; 1,54 грн. - індексація доходів за вересень 2006 року; 6,34 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за вересень 2006 року; 1,54 грн. - індексація доходів за жовтень 2006 року; 6,14 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за жовтень 2006 року; 4,34 грн. - індексація доходів за листопад 2006 року; 16,92 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за листопад 2006 року; 8,12 грн. - індексація доходів за грудень 2006 року; 31,31 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за грудень 2006 року; 10,77 грн. - індексація доходів за січень 2007 року; 40,96 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за січень 2007 року; 10,77 грн. - індексація доходів за лютий 2007 року; 40,96 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за лютий 2007 року; 2,79 грн. - індексація доходів за січень 2009 року; 6,44 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за січень 2009 року; 6,70 грн. - індексація доходів за лютий 2009 року; 15,14 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за лютий 2009 року; 0,56 грн. - фіксована сума індексації у 2009 році за березень 2009 року; 1,24 грн. - компенсація втрати частини доходу у зв'язку з порушенням терміну його виплати за березень 2009 року; всього доплати 555,53 грн.

Пунктом 2 вказаної постанови передбачено відрахування із страхових виплат потерпілого ОСОБА_1 суми в розмірі: 4,56 грн. - індексації доходів за квітень 2004 року, 3,76 грн. - індексації доходів за квітень 2010 року, 3,76 грн. - індексації доходів за травень 2010 року, 3,76 грн. - індексації доходів за червень 2010 року, 3,76 грн. - індексації доходів за липень 2010 року, 3,76 грн. - індексації доходів за серпень 2010 року, 3,76 грн. - щомісячні страхові виплати в разі стійкої втрати професійної працездатності за вересень 2010 року, всього відраховано 27,12 грн.

25.06.2020 року позивач звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області із заявою відповідно до якої просив здійснити перерахунок та виплату, за винятком сплачених сум, індексації щомісячних страхових виплат та компенсації втрати частини доходу без врахування розміру його пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації (а.с. 29).

Листом від 08.07.2020 року № 18.03.1/2500 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило позивача про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020 року по справі № 200/11766/19-а проведено нарахування індексації щомісячних страхових виплата компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати. Стягнуті за рішенням суду кошти перераховані на Ваш особовий рахунок в червні 2020 році в повному обсязі. Листом від 10.06.2020 року № 18.03.1/2149 Бахмутське міське відділення повідомляло, що розрахунок, нарахування та виплата індексації щомісячних страхових виплат разом з компенсацією втрати частини доходів був зроблений на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції від 06.02.2003 року № 491 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадян втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» (а.с. 30).

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо визначення базового місяця для проведення індексації страхових виплат, а саме місяця в якому відбулося підвищення пенсійних виплат, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV.

Пункт 18 статті 34 вказаного Закону в редакції, чинній до 01.01.2015 та пункт 15 статті 42 Закону № 1105-XIV, в редакції Закону України від 28.12.2014 N 77-VIII, чинній з 01.01.2015 до 11.10.2017, передбачав, що індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства. Редакція пункту 15 статті 42 Закону № 1105-XIV, чинна з 11.10.2017 передбачала, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону. Згідно з ч. 2 статті 37 Закону № 1105-XIV перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики. Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначалися Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (надалі Закон № 1282-ХІІ).

Суд зазначає, що відповідно до статті 3 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції чинній на момент призначення позивачу страхових виплат згідно Закону N 234/97-ВР від 25.04.1997 року «Про внесення змін до Закону Української РСР «Про індексацію грошових доходів населення») індексації підлягають грошові доходи громадян, що одержуються ними в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії;соціальна допомога (сім'ям з дітьми, по безробіттю, тимчасовій непрацездатності тощо); стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника тощо.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 491-IV від 06.02.2003 року внесено зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ. Цей Закон набирав чинності з 1 січня 2003 року.

Стаття 2 Закону № 1282-ХІІ (в редакції Закону № 491-IV від 06.02.2003 року) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації. Наведений поріг індексації в редакції Закону чинній до 01.07.2002 визначався на рівні 105%, в редакції Закону чинній з 01.07.2002 - на рівні 101%, в редакції Закону чинній з 01.01.2016 - на рівні 103%.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Статтею 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.

17 липня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення № 1078.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (пункт 1 Порядку № 1078).

Пунктом 2 Порядку № 1078 в редакції від 17.07.2003 року передбачвено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат); стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомога на дітей одиноким матерям, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно п. 4 Порядку № 1078 в редакції від 17.07.2003 року, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, стипендії, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для дітей (залежно від віку), індексуються допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що надається незастрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, допомога на дітей одиноким матерям, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Державна допомога (допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомога на дітей одиноким матерям, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним) індексується окремо незалежно від розміру інших доходів.

Допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам індексується урахуванням суми надбавки на догляд, якщо вона призначена. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 в редакції чинній з 17.07.2003 року, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Суд звертає увагу на те, що Постановою Кабінету Міністрів України N 690 від 17.05.2006 року «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» абзац перший пункту 5 Порядку № 1078 доповнено та викладено у наступному змісті: «У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації».

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 р. № 1013 пункт 5 Постанови № 1078 викладено в новий редакції:

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.

Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та положень цього Порядку.

З аналізу вищезазначених положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» законодавством передбачено обов'язок відповідача здійснювати індексацію щомісячної страхової виплати.

Однак, суд звертає увагу на те, що Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції чинній до 01.01.2003 року не визначав порядок проведення індексації суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно трудової книжки позивача встановлено, що позивач працював на Часово - Ярському вогнетривкому комбінаті та з 07.02.2003 року звільнений за власним бажанням у зв'язку з призначенням пенсії за віком.

Враховуючи те, що позивач до 07.02.2003 року працював, суд звертає увагу на те, що в першу чергу проводилась індексації заробітної плати позивача.

З розшифровки індексації щомісячних страхових виплат та компенсації виплат вбачається, що у березні 2003 року відбулося підвищення суми страхових виплат позивача, обчислення індексації споживчих цін здійснюється з місяця наступного за місяцем перерахування щомісячних страхових виплат - з березня 2003 року.

Судом встановлено, що поріг індексації перевищено у січні 2004 року, тому індексації підлягали страхові виплати позивача з січня 2004 року.

З наданих до суду відповідачем додаткових пояснень встановлено, що відповідачем проводилась індексація з урахуванням доходів позивача:

2004 рік - нарахування індексації припинено з березня, з місяця підвищення страхових виплат, поріг індексації перевищено у липні 2004 року, індексація здійснювалася з липня 2004 року по лютий 2005 року;

2005 рік - нарахування індексації припинено з березня, з місяця підвищення страхових виплат, поріг індексації перевищено у липні 2005 року, індексація здійснюється з липня 2005 року по лютий 2006 року;

2006 рік - нарахування індексації припинено з березня, з місяця підвищення страхових виплат, поріг індексації перевищено у вересні 2006 року, індексація здійснюється з вересни 2006 року по лютий 2007 року;

2007 рік - нарахування індексації припинено з березня, з місяця підвищення страхових виплат. У квітні, червні, вересні, жовтні 2007 року та у січні 2008 року здійснювалось підвищення пенсії, поріг індексації по лютий 2008 року не перевищено;

2008 рік - у березні 2008 року здійснено підвищення страхової виплати га пенсії, а у квітні, липні та жовтні 2008 року підвищення розміру пенсії; поріг індексації перевищено у січні 2009 року; індексація здійснюється за січень, лютий та березень 2009 року;

2009 рік - у березні 2009 року здійснено підвищення страхової виплати, а у квітні, липні, жовтні та листопаді 2009 року - підвищення розміру пенсії; поріг індексації не перевищено; індексація за квітень - грудень 2009 року не нараховувалась;

2010 рік - підвищення розміру пенсії у січні, квітні, жовтні та грудні 2010 року: поріг індексації не перевищено; індексація за січень грудень 2010 року не нараховувалась;

2011 рік - у березні 2011 року здійснено підвищення страхової виплати, а у січні, березні, квітні, жовтні та грудні 2011 року - підвищення розміру пенсії; поріг індексації перевищено у серпні, вересні; індексація за серпень, вересень нарахована у 2011 році;

2012 рік - підвищення розміру пенсії у січні, квітні, травні, липні, жовтні, грудні; підвищення страхової виплати у березні та вересні 2012 року; поріг індексації не перевищено: індексація за січень - грудень 2012 року не нараховувалась;

2013 рік - у березні 2013 року здійснено підвищення страхової виплати; у січні, грудні - підвищення розміру пенсії; поріг індексації не перевищено; індексація за січені, грудень 2013 року не нараховувалась;

2014 рік - у березні 2014 року здійснено підвищення страхової виплати: поріг індексації перевищено у червні 2014 року; здійснена індексація з червня 2014 року по грудень 2017 року.

З огляду на викладене відповідачем проведено індексацію щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2004 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі 200/11766/19-а, проте, під час обчислення індексації щомісячних страхових виплат відповідачем були враховані відомості пенсійного фонду щодо розміру отриманої пенсії та визначав базовими місяці підвищення пенсії.

При вирішенні обґрунтованості посилань відповідача на пункт 5 Порядку індексації № 1078 в обґрунтування необхідності отримання інформації про підвищення доходів позивача (зокрема, пенсії) для вірного визначення місяця, в якому відбулося підвищення доходу, який буде вважатися базовим суд виходить із наступного.

Відповідно до пункту 5 Порядку індексації № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації

Водночас, пункт 5 Порядку індексації, затвердженого Постановою №1078, містить норми щодо перегляду (зменшення чи повного скасування) розміру індексації у разі підвищення доходу. Оскільки сам Порядок застосовується окремо до індексації кожного виду доходу, то передбачені порядком умови перегляду стосуються лише випадків підвищення саме індексованого доходу, а не будь-якого іншого доходу громадянина чи сукупності доходів. Тому врахування доходу позивача у виді пенсії для визначення розміру індексації страхових виплат є безпідставним.

Тотожний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 5 листопада 2019 року у справі № 285/1864/16-а (адміністративне провадження №К/9901/6894/18).

Визначення місяця підвищення пенсії позивачу як базового під час проведення індексації щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2004 року свідчить про невірне застосування відповідачем пункту 5 Порядку № 1078, що вплинуло на правильність визначення індексації відповідачем щомісячних страхових виплат.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2004 року з врахуванням розміру підвищення пенсійних виплат останнього.

Суд звертає увагу на те, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.

Отже, у даних спірних правовідносинах мали місце не бездіяльність відповідача, а його дії у формі здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат з врахуванням розміру підвищення пенсійних виплат.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Аналіз зазначених норм, у їх взаємозв'язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З огляду на встановлену під час розгляду справи протиправні дії Фондущодо здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат з врахуванням розміру підвищення пенсійних виплат, з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, у зв'язку з чим обраний позивачем спосіб захисту щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат.

Водночас, в частині позовних вимог стосовно компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат суд вказує на таке.

Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року N 2050-III у статті 1 встановлює, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 3 вказаного Закону передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Тобто, зі змістом вказаної норми вбачається, що обов'язковою умовою для компенсації втрати частини доходів є факт нарахування вказаного доходу та його несвоєчасної виплати.

Враховуючи встановлення судом ненарахування та невиплату доходу у вигляді індексації страхової виплати в період врахування підвищення розміру пенсії, та наявність підстав для перерахунку суми індексації в місяцях врахування підвищення розміру пенсії через невірне визначення базового періоду під час індексації щомісячних страхових внесків, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01.04.2001 по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат, є передчасними, а відтак правові підстави для їх задоволення відсутні.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19 та від 16.04.2020 № 200/11292/19-а, що підлягає застосуванню судом першої інстанції за вказівкою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в частині визнання протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2004 року з врахуванням розміру підвищення пенсійних виплат ОСОБА_1 , зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приписами ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного судочинства України від 09 грудня 2020 року позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Враховуючи те, що підставою звернення до суду стали протиправні дії відповідача, суд приходить висновку про стягнення на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И РІ Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення пенсійних виплат та компенсації втрати частини доходу, обрахованої по день фактичної сплати відповідних сум індексації, зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частину доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01.04.2001 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат - задоволено частково.

Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2004 року з врахуванням розміру підвищення пенсійних виплат ОСОБА_1 .

Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231) здійснити перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01 квітня 2001 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5) на користь Державного бюджету України судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 24 грудня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Олішевська