Дата документу 10.11.2020 Справа № 554/9659/20
Провадження №3/554/2254/2020
10 листопада 2020 року м.Полтава
Суддя Октябрського районного суду м.Полтава Січиокно Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого директором кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП « ОСОБА_2 »,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 81 від 06.10.2020 року, 06 жовтня 2020 року, о 16 годині 45 хвилин, у кафе «Гранд Мангал» ФОП « ОСОБА_2 », що по вулиці Монастирській, 8 у м.Полтаві виявлено порушення п.1, п.9.3 постанови Головного державного санітарного лікаря України № 32 від 02.06.2020 «Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах громадського харчування на період карантину у зв'язку з поширенням короно вірусної хвороби (COVID-19), а саме перед початком робочої зміни працівниками не проводиться температурний скринінг, кондиметри, де стоять трубочки, не запаковані в індивідуальні упаковки, не проводиться вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився належним чином повідомлявся про час та місце судового засідання. Його неявка не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до такого висновку.
Статтею 44-3 КУпАП визначено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до загального визначення адміністративного правопорушення відповідно до ст.9 КУпАП, обов'язковою ознакою складу правопорушення, у тому числі, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, є вчинення особою певної дії або бездіяльності, яка згідно ст.256 КУпАП має бути конкретно визначена в протоколі.
За змістом вимог ст. 256, ч.1 ст. 257 КУпАП, питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зокрема, статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Судом встановлено, що при складанні даного протоколу не дотримано вимоги ст.256 КУпАП.
При ознайомленні із матеріалами справи встановлено, що він складений без присутності ОСОБА_1 та в ньому зазначено, що під час перевірки останній відсутній. Натомість у ньому вказано прізвище свідка ОСОБА_3 , без жодних анкетних даних.
Із акту санітарно - епідеміологічного обстеження від 06.10.2020 року слідує, що перевірка кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП « ОСОБА_2 » проводилася в присутності ОСОБА_3 , якою підписано даний акт. Можливо припустити, що остання є працівником даного закладу.
Однак диспозиція ч. 2 ст.256 КУпАП вимагає обов'язкове ознайомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності зі змістом протоколу та його підписання.
При цьому, в разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються їїо права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу,про що робиться відмітка в протоколі. (ч.3, 4 ст.256 КУпАП).
Таким чином, ОСОБА_2 не був присутній при проведенні перевіки, не був ознайомлений із змістом протоколу та не відмовлявся від його ознайомлення, йому не роз'яснювалися його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, що є порушенням права на захист.
Таким чином, у сукупності наведених вище доводів, суд приходить до висновку, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складено.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки протокол про вчинення адміністративного правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, фактично він не складений, суд приходить до висновку про закриття справи за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до п.1 статті 247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,-
закрити справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП у зв'язку за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в його діях.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Т.О. Січиокно