08.12.2020 Справа № 756/13931/20
Справа № 756/13931/20
Провадження № 3/756/6937/20
8 грудня 2020 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Жук М.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Оболонського УП ГУ НП у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-14 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, студента Економіко-правового коледжу Київського кооперативного інституту бізнесу і права, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 358328, ОСОБА_1 15.10.2020 року приблизно о 17 год. 20 хв., перебуваючи за адресою м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 2-А, розклеював агітаційні матеріали політичної партії «Слуга Народу» кандидата ОСОБА_2 у заборонених місцях, а саме електроопорах, чим порушив правила проведення агітації.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 212-14 КУпАП настає у випадку порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори» забороняється розміщувати друковані передвиборні агітаційні матеріали, політичну рекламу та повідомлення про перебіг виборчого процесу на пам'ятках архітектури, на об'єктах культурної спадщини, на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Адміністративні матеріали не містять жодних доказів належності об'єктів, на яких здійснював розміщення агітаційний матеріалів ОСОБА_1 до комунальної чи державної власності або у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.
При цьому, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є належним доказом вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи, що адміністративні матеріали не містять належних та допустимих доказів порушення ОСОБА_1 встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів, дійшов висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 212-14 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-14 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 212-14 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, подання прокурора подаються до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва.
Суддя