Справа № 161/18851/20
Провадження № 3/161/5520/20
м.Луцьк 17 грудня 2020 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Черняк В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст. 44-3 КУпАП, -
19.11.2020 року на адресу Луцького міськрайонного суду Волинської області від Луцького РВП Луцького ВП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 529801 від 10.11.2020 року, ОСОБА_1 10.11.2020 року о 10:20 год. в с. Городище Луцького району, вул.. Миру, перебував без захисної маски на обличчі та не мав при собі документів, що засвідчують особу, чим порушив вимоги щодо карантинних заходів. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи від нього на адресу суду не надходило.
Оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як слідує з п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Разом з тим, ч. 3 ст. 8 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06.11.2020 року № 1000-IX (далі - Закон № 1000-IX), положення, зокрема, ст. 44-3 КУпАП було доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
При цьому, Законом № 1000-IX було доповнено ч. 1 ст. 222 після цифр «44» словами і цифрами «частина друга статті 44-3».
Закон № 1000-IX набрав чинності 21.11.2020 року.
Із наведеного слідує, що починаючи з 21.11.2020 року, розгляд справ про адміністративні правопорушення щодо осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП (перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно), у відповідності до вимог ст. 222 КУпАП, відносяться до компетенції органів Національної поліції України.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 інкриміновано саме перебування у громадському місці без засобів індивідуального захисту, відповідальність за що, станом на день винесення даної постанови, передбачена ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.
За таких обставин, суд вважає за необхідне передати дану справу за підвідомчістю органу, яким було складено адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 44-3, 222 КУпАП, ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06.11.2020 року № 1000-IX, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 44-3 КУпАП передати на розгляд за підвідомчістю до Луцького РВП Луцького ВП ГУНП у Волинській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Черняк В.В.