23 грудня 2020 року Чернігів Справа № 620/3934/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорпостач» про застосування заходів реагування,
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорпостач» (ТОВ «Дорпостач»), в якому просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме до усунення зазначених в позовній заяві порушень, зупинити:
- експлуатацію резервуарів для зберігання пального, а саме: резервуар типу Р-25, без №, 1989 року випуску, в кількості 5 одиниць; резервуар типу Р-25, без №, 1979 року випуску, в кількості 2 одиниці; резервуар типу Р-25, без №, 1988 року випуску, в кількості 2 одиниці; резервуар типу Р-25, без №, 1986 року випуску, в кількості 1 одиниця; резервуар типу Р-25, без №, 1989 року випуску, в кількості 1 одиниця; резервуар типу Р-15, без №, 1989 року випуску, в кількості 1 одиниця; країна походження - Україна, встановлених на АЗС підприємства за адресами: вулиця Шевченка, 45, вул. Слобідська; вул.Некрасова, 6, в м.Шостка, Сумської області та провулок Ювілейний, 4-А, в м.Середина-Буда, Серидина-Будського району, Сумської області;
- експлуатацію технологічних трубопроводів на АЗС підприємства за адресами: вулиця Шевченка, 45, вул. Слобідська; вул.Некрасова, 6, в м.Шостка, сумської області та провулок Ювілейний, 4-А, в м.Середина-Буда, Серидина-Будського району, Сумської області.
При цьому, на адресу суду надійшла заява позивача, в якій він просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Дорпостач», а саме до усунення, зазначеного в заяві про збільшення розміру позовних вимог порушення, зупинити експлуатацію підземних резервуарів для збереження палива Р-25, об'ємом 25мЗ, в кількості 4 одиниці, та паливно-роздавальних колонок моделі Wayne Dresser-387-8-4, в кількості 1 одиниця, та Wayne Dresser-387-4-2, в кількості 1 одиниця, які розміщені на території АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Некрасова 6, м. Шостка, Сумська область,. 41100 (порушення зазначене в пункті 7 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 22.06.2020 №02-04/244; в пункті 1 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 29.10.2020 №02-04/559).
При цьому, вказує, що Управлінням Держпраці у Сумській області у період з 28 по 29 жовтня 2020 року проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині перевірки стану виконання раніше виданого припису від 22.06.2020 №02-05/155, за результатами якої відповідно до вимог ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб'єкта господарювання від 29.10.2020 №02-04/559 (далі - Акт перевірки).
За результатами даної перевірки встановлено, що відповідачем усунено зазначені в позовній заяві порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, проте відповідачем не забезпечено проведення ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів, що перебувають на балансі підприємства, а саме: АЗС, що знаходиться по вул. Некрасова 6 в м. Шостка, на території якої розміщено підземні резервуари для збереження палива Р-25, об'ємом 25мЗ, в кількості 5 одиниць, та паливно-роздавальні колонки Wayne Dresser-387-8-4 та Wayne Dresser-З87т4-2), що є порушенням вимог пункту 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ № 956 від 11.07.2002 «Про ідентифікацію і декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (порушення зазначене в пункті 7 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 22.06.2020 № 02-04/244; в пункті 7 припису від 22.06.2020 №02-05/155 в пункти 1 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 29.10.2020 №02-04/559.
Зазначене, на думку позивача, створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей позивач звернувся до суду.
Ухвалою судді від 27.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач подав відзив на позов, в якому просив у задоволенні вимог відмовити, зазначаючи, що від виконання припису та проведення ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки ніхто не ухилявся, проведення ідентифікації об'єкта було розпочато власником об'єкту у лютому 2020 року, одразу після винесення позивачем припису від 07.02.2020 №02-05/49 та проведена у повному обсязі, всі документи направлені до Управлінні Держпраці Сумської області та знаходяться з 17.09.2020 на погодженні, а оскільки процес узгодження довготривалий, отримати лист про результати розгляду наданого повідомлення, в установлені у приписи строки не виявляється можливим. Будь-яких невиконаних вимог позивача на теперішній час не існує. Тобто, на даний час відповідач знаходиться в стадії очікування відповіді Управлінця Держпраці у Сумській області на подані 17.09.2020 повідомлення про результати ідентифікації за формою ОПН-1 та декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, і якимось чином вплинути на прискорення надання відповіді не може.
Крім того, вважає, що захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації резервуарів та паливно-роздавальних колонок (тобто АЗС) до повного усунення порушень є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушенню реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Окрім цього, звертає увагу суду, що під час перевірки відповідачу було повідомлено, що повідомлення про результати ідентифікації за формою ОПН-1 та декларація безпеки об'єкта підвищеної небезпеки знаходяться на узгодженні в Управлінні Держпраці у Сумській області та на перевірку надавалося попереднє повідомлення про результати ідентифікації вказаного об'єкту від 18.09.2009, про що зазначає сам позивач в акті перевірки від 29.10.2020 № 02-04/559 та приписі від 29.10.2020 № 02-05/353, яке з незрозумілих причин не було враховано під час перевірки.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивачем, на підставі наказу від 30.01.2020 №138 «Про проведення планової перевірки» та направлення на проведення перевірки від 30.01.2020 №02-02/75 була здійсненна планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, за результатами якої був складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07.02.2020 №01-04/84.
Під час перевірки було встановлено 33 порушення вимог законодавства, відповідачу був виданий припис від 07.02.2020 №02-05/49 про усунення виявлених порушень.
22.06.2020 позивачем була проведена позапланова перевірка ТОВ «Дорпостач» з питань виконання припису від 07.02.2020, про що складено акт від 22.06.2020 №02-04/244, в якому зазначено, що ТОВ «Дорпостач» усунуло 26 з 33 порушень. Тобто, залишились невиконаними 7 пунктів порушень (припис від 22.06.2020 №02-05/155).
Позивачем у жовтні була проведена ще одна позапланова перевірка ТОВ «Дорпостач» з питань виконання припису від 22.06.2020 №02-05/155, про що складено акт від 29.10.2020 №02-04/559, в якому зазначено, що під час перевірки було встановлено, що підприємство усунуло порушення зазначені в пунктах № 1,2,3,4,5,6 акту перевірку суб'єкта господарювання від 22.06.2020.
За результатами перевірки відповідачу був виданий припис від 29.10.2020 №02-05/353 про один невиконаний пункт припису щодо не проведення ідентифікації потенційно небезпечного об'єкта.
Тобто, предметом спору є застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації підземних резервуарів для збереження палива Р-25, об'ємом 25мЗ, в кількості 4 одиниці, та паливно-роздавальних колонок моделі Wayne Dresser-387-8-4, в кількості 1 одиниця, та Wayne Dresser-387-4-2, в кількості 1 одиниця, які розміщені на території АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Некрасова 6, м. Шостка, Сумська область,. 41100 (порушення зазначене в пункті 7 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 22.06.2020 № 02-04/244; в пункті 1 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 29.10.2020 №02-04/559), у зв'язку з невиконанням відповідачем припису в частині не проведення ідентифікації потенційно небезпечного об'єкта.
Так, за змістом ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, ст.4 Закону України від 14.10.1992 № 2694 «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. наказом Держпраці від 03.08.2018 № 84, затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п.1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», де ст.1 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
При цьому ч.7 ст.7 Закону України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. (п.5 ст.4 Закону № 877).
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей, які застосовуються виключно за рішенням суду.
Позивач вважає, що викладене вище порушення, встановлене під час повторної перевірки, створює загрозу життю і здоров'ю людей.
Суд зазначає, що відповідно до п.1 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, у власності або користуванні яких є об'єкти, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини (далі - потенційно небезпечні об'єкти), а також на всіх суб'єктів господарювання, які мають намір розпочати будівництво потенційно небезпечних об'єктів.
Відповідно до п.3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об'єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об'єкта, організовує проведення його ідентифікації.
Відповідач згідно укладеного Договору оренди об'єкта нерухомості від 01.09.2017 №3/17 здійснює оренду об'єкта нерухомості - АЗС, що включає в себе приміщення АЗС, загальною площею 33,7м2, підземні резервуари по 25мЗ - 4 шт., паливно-роздавальні колонки моделі Wayne Dresser-387-8-4 - 1 шт. (4-х продуктивна з вісьмома паливно-роздавальними пістолетами), Wayne Dresser-387-4-2 - 1 шт. (2-х продуктивна з чотирма паливно- роздавальними пістолетами), місцезнаходження об'єкта - 41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Некрасова, 6).
Відповідно до п.18 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки суб'єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і надсилає його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно- епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради (далі - уповноважені органи).
Відповідно до п.22 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки уповноважені органи ведуть облік об'єктів підвищеної небезпеки на підставі повідомлень про результати ідентифікації.
Відповідно до п.23 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки державний реєстр об'єктів підвищеної небезпеки веде Держпраці (додаток 2).
Відповідно до п.24 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки включення об'єкта підвищеної небезпеки до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки здійснюється протягом 30 робочих днів після подання суб'єктом господарювання до територіального органу Держпраці повідомлення про результати ідентифікації.
Та обставина, що повідомлення про результати ідентифікації за формою ОПН-1 та декларація безпеки об'єкта підвищеної небезпеки знаходяться на узгодженні в Управлінні Держпраці у Сумській області та на перевірку надавалося попереднє повідомлення про результати ідентифікації вказаного об'єкту від 18.09.2009, про що зазначає сам позивач в акті перевірки від 29.10.2020 № 02-04/559 та приписі від29.10.2020 № 02-05/353, не спростовує того твердження, що відповідач виявлене порушення, що, в тому числі, стало підставою для звернення до суду не усунув.
Тобто, на момент розгляду даної справи в суді докази усунення виявленого порушення, яке створює загрозу здоров'ю та життю людей та є порушенням вимог п.3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію і декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» відсутні.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити експлуатацію підземних резервуарів для збереження палива Р-25, об'ємом 25мЗ, в кількості 4 одиниці, та паливно-роздавальних колонок моделі Wayne Dresser-387-8-4, в кількості 1 одиниця, та Wayne Dresser-387-4-2, в кількості 1 одиниця, які розміщені на території АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Некрасова 6, м. Шостка, Сумська область,. 41100.
В силу ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорпостач» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Дорпостач», у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити експлуатацію підземних резервуарів для збереження палива Р-25, об'ємом 25мЗ, в кількості 4 одиниці, та паливно-роздавальних колонок моделі Wayne Dresser-387-8-4, в кількості 1 одиниця, та Wayne Dresser-387-4-2, в кількості 1 одиниця, які розміщені на території АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Некрасова 6, м. Шостка, Сумська область, 41100.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - Управління Держпраці у Сумській області (вул.Горького, 28Б, м.Суми, Сумська область, 40030, код 39857622).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорпостач" (вул. Шевченка, 29, с.Горбове, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 16062, код 38584699).
Повне рішення суду складено 23.12.2020.
Суддя Л.О. Житняк