Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
22 грудня 2020 року № 520/12879/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про визнання протиправною відповіді та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відповідь Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 10.08.2020 року за №К-24;
- зобов'язати надати ОСОБА_1 довідку про суму грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2020 року з урахуванням збільшених розмірів надбавок, доплат, а також додаткових видів грошового забезпечення за специфічні умови проходження служби поліцейськими.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що він є пенсіонером МВС України, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року, інвалідом 2 групи. При цьому, позивачем вказано у липні 2020 року йому стало відомо те, що його пенсія була перерахована у 2016 році згідно із Законом України №900 за 2015 рік, але перерахунок проведено неправомірно. Так, позивачем вказано, що перерахунок було проведено без урахування розміру грошового забезпечення, в якому були відсутні надбавки та доплати, а також додаткові види грошового забезпечення за специфічні умови проходження служби поліцейським. З приводу вказаного питання 13.07.2020 року позивач звернувся до відповідача шляхом подання заяви про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи із суми грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2020 року, з урахуванням збільшеного розміру надбавок, доплат, а також додаткових видів грошового забезпечення за специфічні умови проходження служби поліцейськими. Відповідач листом повідомив позивача про те, що інформація для такого перегляду пенсії до відповідача не надходила, у зв'язку з чим підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач, вважаючи зазначену відповідь протиправною, оскільки порушує права позивача на отримання інформації та не надає йому можливості перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом задля захисту порушених прав.
Ухвалою суду від 30.09.2020 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував з огляду на необґрунтованість та недоведеність позовних вимог позивача. При цьому, представником відповідача вказано, що звернення позивача було належним чином розглянуто та надано і вчасно надано відповідь щодо роз'яснено порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України та проведення перерахунку пенсії особам, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із посиланням на норми чинного законодавства та із додержанням строків розгляду звернень громадян. Також представником відповідача вказано на помилковість доводів позивача стосовно наявності у відповідача повноважень щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам МВС. Крім того, представником відповідача вказано, що твердження позивача щодо зобов'язання відповідача надати довідку про суму грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2020 з урахуванням збільшених розмірів надбавок, доплат, а також додаткових видів грошового забезпечення за специфічні умови проходження служби поліцейським є не доречним, оскільки не відноситься до компетенції відповідача - розпорядником інформації щодо видів, складових та розмірів грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою є Головне управління Національної поліції в Харківській області.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу у лавах Міністерства внутрішніх справ України та є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України,
При цьому, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року та інвалідом 2 групи.
Оскільки позивач є пенсіонером по лінії Міністерства внутрішніх справ України, то з урахуванням загальновідомого факту припинення функціонування органів внутрішніх справ, довідку про розмір та структуру грошового забезпечення діючого поліцейського за тією ж самою посадою у штаті, котру обіймав заявник до звільнення зі служби у відставку чи прирівняною посадою видає або діючий територіальний орган МВС України, або безпосередньо МВС України.
Під час розгляду справи встановлено, що в подальшому на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/27243, виданої для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року про те, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір пенсії позивача перераховувався з урахуванням розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою «ст. інспектор ДПС ОСВ ДПС ПО ЗАБЕЗП.СУПР.І ЕКСК.ДАІ УМВСУ В Х/О - ст. інспектор»: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за спец. званням - 1800,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2150,00 грн., премія (2,05%) - 132,23 грн.
Матеріали справи свідчать, що 13.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання нової довідки для перерахунку пенсії, виходячи з суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі скасування п. 6 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року. Також позивачем було вказано, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі №826/6452/18 від 21.01.2020 року і враховуючи норми п. 4постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців і осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Також, позивач просив при видачі довідки врахувати рішення Верховного Суду України від 17.12.2019 року №Пз9901/20/9 (№160/8324/19) щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям».
Листом Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 10.08.2020 року №33/41-К-24 у відповідь на заяву позивача було повідомлено про те, що частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), регламентує загальний принцип перерахунку пенсій призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), - з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Водночас, частина четверта статті 63 Закону ( у редакції, чинній з 01 ciчня 2017 року) визначає коли і як здійснюється перерахунок усіх призначених пенсій, у тому числі колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) - у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних справ (міліції) - у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення вiдпoвiдної категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, на умовах у Порядку та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) (чинних на момент проведення перерахунку пенсій) ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 за формою визначеною у Додатку 3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45. При цьому, із посиланням на положення п.3 Постанови №103 вказано, що при оформленні зазначеної довідки враховано розмір грошового забезпечення поліцейськогоза прирівняною посадою, а саме, відповідний оклад за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, надбавку за служби в умовах режимних обмежень та премію в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Крім того, вказано, що розміpи премій враховано у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року розраховані Національною поліцією України та надіслані Міністерству внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018). Інші доплати та надбавки поліцейським у січні 2016 року не виплачуватися. Також вказано, що Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу №802/2196/17-а встановила, що підстави для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, що фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року відсутні. Вказані обставини на думку відповідача свідчать про те, що розмір грошового забезпечення та його складові в довідці для перерахунку пенсії з 01.01.2016, яка була виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, перегляду не підлягають. Відповідачем також вказано, що підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відсутні, оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 передбачено, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, і МВС. При цьому, після визнання нечинними пунктів 1, 2, З Постанови №103. Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій. Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Міністерства внутрішніх справ України не надходили, а порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, зокрема, розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою Кабінету Міністрів У країни від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на теперішній час не змінювались.
Позивач, вважаючи зазначену відмову відповідача протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Спеціальним Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Приписами ст.43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Отже, статтею 63 Закону України №2262-ХІІ передбачено як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Враховуючи обставини справи суд зазначає, що станом на момент звернення позивача із відповідною заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення до відповідача пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Також, суд зазначає, що 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Отже, у зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи положення ч.2 ст. 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським)
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року
Як передбачено положеннями п.п.1 - 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
В той же час, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року було прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зазначеною постановою, зокрема, встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
При цьому, пп. 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Водночас, суд зазначає, що приписами ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З аналізу вищевикладеного слід дійти висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова № 704. При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним.
При цьому, визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України, як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.
Таким чином, враховуючи обставини зміни, збільшення, у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд приходить до висновку про те, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, після втрати чинності з 05.03.2019 відповідних положень Постанови № 103, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України зобов'язаний реалізувати у повній мірі положення ст. 63 Закону № 2262-XII та включити до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, передбаченні Постановою № 704 розміри додаткових видів грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.
В той же час, доводи представника відповідача стосовно того, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не тягне за собою обов'язок Міністерства внутрішніх справ оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача на переконання суду є необґрунтованими та недоведеними, оскільки відповідно до наведених вище норм Порядку № 45 відповідні головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданих уповноваженими органами, яким у цій справі є органи міністерства внутрішніх справ.
Стосовно доводів представника відповідача щодо відсутності у Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" повноважень щодо видачі такої довідки, суд зазначає наступне. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 вересня 2018 р. № 787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС України" затверджено перелік змін у штатах МВС, відповідно до якого при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань.
Відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» визначено вичерпний перелік функцій, які перейшли від ліквідаційної комісії до секторів із соціально-гуманітарних питань територіальних медичних установ МВС України по областях, місту Києву, серед яких зокрема: надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС: - матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, - документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, - оформлення довідок про грошове забезпечення.
Так, зазначеним листом доручено Ліквідаційним комісіям ГУ МВС, УМВС організувати прийом-передачу відповідним секторам інформації, щодо осіб, які проходили службу в ОВС і отримують пенсії відповідно до Закону та відповідних документів. Роботу по прийому-передачі вказаних матеріалів доручено завершити до 01.04.2019. За Ліквідаційними комісіями залишено виключно повноваження щодо підготовки документів для виплати одноразової грошової допомоги, в разі встановлення інвалідності до окремого розпорядження.
Також відповідно до Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", затвердженого наказом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 03.04.2019 № 22, до функцій сектору із соціально-гуманітарних питань належить, зокрема, прийняття до розгляду, перевірки та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів щодо призначення та/або перерахунку раніше встановлених пенсій пенсіонерам МВС України, особам, які мають право отримувати пенсію за втратою годувальника тощо; надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що повноваження з оформлення довідок та направлення їх до органів Пенсійного фонду покладені на сектор соціально-гуманітарних питань, який є структурним підрозділом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" та відповідно до п. 2 Положення організує та здійснює діяльність із пенсійних, соціальних та гуманітарних питань.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачу стало відомо про наявність підстав для перерахунку пенсії та отримання нової довідки, у зв'язку з чим останній звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області з проханням надати вказівку підпорядкованій службі соціального захисту підготувати для Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області уточнену довідку.
Відтак, слід дійти висновку, що на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відтак, враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, що відбулось 05.03.2019 року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Стосовно доводів представника відповідача про здійснення відповідачем належного розгляду заяви позивача в порядку Закону України "Про звернення громадян" та надання роз'яснення, суд зазначає, що останні є необґрунтованими, оскільки відповідь відповідача містить зазначення про відсутність підстав для видачі позивачу оновленої довідки, що свідчить про здійснення розгляду заяви позивача по суті із одночасним посиланням на відсутність повноважень для її видачі.
Враховуючи вищевикладене та встановлені під час розгляду справи обставини, а також враховуючи, що вказана відмова була складена та оформлена Сектором із соціально-гуманітарних питань Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області”, суд приходить до висновку про наявність підстав з метою всебічного та повного захисту порушених прав позивача для визнання протиправною відмови Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" у оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, яка викладена у листі № 33/41-К-24 від 10.08.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, у зв'язку з чим наявні підстави для зобов'язання Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з перерахунку основного розміру його пенсії.
Аналогічного висновку дійшов і Другий апеляційний адміністративний суд, у постанові від 21.12.2020 року по справі №520/8779/2020.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд. 8/10, м. Харків, 61002) про визнання протиправною відповіді та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" у оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, яка викладена у листі № 33/41-К-24 від 10.08.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з перерахунку основного розміру його пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.