Ухвала від 23.12.2020 по справі 497/1569/2020

Справа № 497/1569/2020

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко O.A., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Болградської міської територіальної виборчої комісії Болградського району Одеської області про визнання протиправними дії та рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Болградського районного суду Одеської області 18 листопада 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Болградської міської територіальної виборчої комісії Болградського району Одеської області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії і рішення Болградської міської територіальної виборчої комісії стосовно не виключення з списку кандидатів у депутати Болградської міської громади ОСОБА_2 на підставі його особистої заяви;

2. Зобов'язати Болградську міську територіальну виборчу комісію виключити з списків новообраних депутаті Болградської міської громади ОСОБА_2 .

Ухвалою Болградського районного суду Одеської області від 19 листопада 2020 року справу №497/1569/20 (провадження №2-а/497/24/2020) - з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Болградської міської територіальної виборчої комісії Болградського району Одеської області про визнання рішення територіальної виборчої комісії протиправним, для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі і розгляду позову судом, направлено до Одеського окружного адміністративного суду після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Справа №497/1569/20 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду 22 грудня 2020 року та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.172 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вивчивши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку про наявність підстав для залишення його без розгляду, з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Відповідно до ч. 6, ч.7 ст. 273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя зазначає, що важливим елементом строків у виборчих спорах є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

При цьому, у виборчих спорах момент, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів значення не має та його з'ясування не є необхідним.

Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для розв'язання виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

У контексті наведеного суддя вважає за необхідне зауважити, що законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Із аналізу наведених положень слідує, що позивач має право подати позовну заяву про оскарження дій та рішень відповідної територіальної комісії у п'ятиденний строк із дня, коли таке рішення було прийняте та такі дії були вчинені.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 подав свою заяву до відповідача щодо виключення його зі списків кандидатів у депутати 30 вересня 2020 року.

При цьому чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів відбулись 25.10.2020 року.

Однак, з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до Болградського районного суду Одеської області лише 18 листопада 2020 року, тобто більше ніж через п'ять днів після закінчення термінів формування списків кандидатів у депутати та після проведення виборів.

В той же час суддя враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс на інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії»).

Таким чином, суддя приходить до висновку, що оскільки позовна заява подана з пропуском встановленого процесуальним законом п'ятиденного строку звернення до суду та цей строк є абсолютним і в силу вимог ч. 5 ст. 270 КАС України не може бути поновлений, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст.9, 243, 248, 270, 294-295 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Болградської міської територіальної виборчої комісії Болградського району Одеської області визнання протиправними дії та рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.

Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Вовченко O.A.