73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
"28" серпня 2007 р. Справа № 7/320-АП-07
м. Херсон, зал судового засідання № 324, 11 год. 00 хв.
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Чуприні О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго", м.Каховка
до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Каховка
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Бородай Л.І. - гол. бухгалтер, дов. № 05-02/273 від 27.08.2007р. (у справі);
від відповідача: Кубатко Ю.В. - гол. держподатінспектор, пост. дов. № 9292/10/10 від 25.07.07р.;
Позивач (КП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго", м.Каховка, код ЄДРПОУ 05449897) звернувся з позовом, у якому просить суд визнати частково нечинним в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства прийняте відповідачем (Каховська об'єднана державна податкова інспекція, м.Каховка, код ЄДРПОУ 21296200) податкове повідомлення-рішення № 0002352301/0 від 18.09.2006р. в частині донарахування підприємству податкового зобов'язання із сплати штрафу по податку на прибуток підприємств у сумі 129642 грн. 50 коп., який було нараховано на підставі п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІУ від 21.12.2000р. із змінами і доповненнями (далі Закон № 2181) за порушення п.п.7.3.1 п.7.3; п.п.7.2.8 п.7.2; п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР із змінами і доповненнями (далі Закон № 168).
Обґрунтовуючи підстави позову зазначає, що за наслідками перевірки, оформленої актом від 08.09.2006р. № 85/23-6/05449897, підприємству за порушення положень врегульованих Законом № 168 було донараховано податкові зобов'язання з податку на додану вартість, у тому числі за основним зобов'язанням - 31039 грн., за штрафною санкцією - 145162 грн.
За змістом п.п.17.1.3 ст. 17 Закону № 2181 максимальний розмір штрафу не може перевищувати п'ятидесяти відсотків суми основного податкового зобов'язання, самостійно донарахованого контролюючим органом на підставі абз. "б" п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181 встановлено мінімальний (десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та максимальний (п'ятдесят відсотків суми недоплати) розмір штрафної санкції, яка нараховується у випадку самостійного донарахування контролюючим органом податкового зобов'язання.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом. Для дотримання вимог щодо максимального та мінімального розміру штрафних санкцій, визначаються:
- сума недоплати за кожною з декларацій за всіма податковими періодами, в яких вони виявлені;
- сукупно суми штрафних санкцій за всіма податковими періодами, у яких були виявлені суми недоплат та за якими нараховані такі штрафні санкції;
- здійснюється обрахування максимального та мінімального розміру штрафних (фінансових) санкцій, визначеної сукупно за всі податкові періоди, в яких були виявлені суми недоплат.
Отже, до сплати нараховано штрафні (фінансові) санкції, які не перевищують максимальний розмір, встановлений п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
Уповноваженими представниками органу Державної податкової служби проведено планову виїзну документальну перевірку КП ТМ "Каховтеплокомуненерго" з питань дотримання податкового законодавства за період фінансово-господарської діяльності з 01.07.2005р. по 30.06.2006р.
В процесі проведеної перевірки було встановлено порушення підприємством п.п.7.3.1, п.п. 7.2.8, п.п.7.4.1 ст.7 Закону № 168, що призвело до заниження податку на додану вартість (ПДВ) за період з 01.07.2005р. по 30.06.2006р. на 31039 грн., про що було складено акт № 85/23-6/05449897 від 08.09.2006р.
На підставі складеного акту відповідачем сформовано та скеровано позивачу податкове повідомлення-рішення від 18.09.2006р. № 0002352301/0, згідно з яким контролюючим органом самостійно донараховано підприємству податкове зобов'язання по ПДВ за основним платежем у сумі 31039 грн., за штрафною санкцією у сумі 145162 грн.
Не заперечуючи законність визначення податкового зобов'язання за основним платежем у сумі 31039 грн. позивач зазначає, що з врахуванням положень, врегульованих приписом п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181, до нього має бути застосовано штраф, розмір якого не може перевищувати 50% донарахованої суми, тобто 15519 грн. 50 коп., незалежно від кількості податкових періодів, що минули, і з яким він погоджується, та безпідставним є нарахування штрафу у розмірі 129643 грн., який перевищує п'ятдесят відсотків від нарахованої суми податкового зобов'язання за основним платежем.
З'ясувавши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд визнав позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі, з врахуванням наступного.
Базові податкові (звітні) періоди для подачі податкових декларацій та строки їх подачі, встановлені п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181.
Базовим податковим (звітним) періодом для сплати відповідачем ПДВ є квартал.
Згідно з абз. б) п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Основне зобов'язання з ПДВ у сумі 31039 грн. за наслідками проведеної перевірки нараховано саме за підстав, визначених у п.п. б) п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181.
Відповідно до положень, врегульованих правовою нормою п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 цього ж Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятидесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Застосований відповідачем розрахунок штрафної санкції сукупно за всі податкові періоди, в яких було виявлено сума недоплат з перевищенням п'ятидесяти відсотків від суми донарахованого податкового зобов'язання, протирічить правовому змісту п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17, який сформульовано однозначно і не передбачає розширеного тлумачення.
Позивачу присуджується з Державного бюджету 3 грн. 40 коп. судового збору.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату, час і місце складення її повного тексту - 3 вересня 2007р., о 15год. 00 хв., каб. № 324, м. Херсон, вул. Горького, 18.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 158, 160-163, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Позов задовольнити.
Визнати частково нечинним податкове повідомлення-рішення від 18 вересня 2006р. № 0002352301/0 Каховської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Каховка, код ЄДРПОУ 21296200 в частині нарахування комунальному підприємству теплових мереж "Каховтеплокомуненерго", м.Каховка, код ЄДРПОУ 05449897 штрафної (фінансової) санкції у розмірі 129 643 грн.
2. Присудити комунальному підприємству теплових мереж "Каховтеплокомуненерго", м.Каховка, вул.Леніна, 20-а, р/р 2600211018 в ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" м.Херсон, МФО 352093, код ЄДРПОУ 05449897, - з Державного бюджету України 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
Повний текст постанови
виготовлено 03.09.2007р.