Постанова від 21.12.2020 по справі 420/1901/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 р.м. ОдесаСправа № 420/1901/19

Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса 17 липня 2020 року

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів Градовський Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: визнання протиправними дії щодо неврахування при здійсненні перерахунку з 01 січня 2018 року пенсії надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 4 %; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % посадового окладу з врахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 % від посадового окладу; визнання протиправними дії щодо зменшення основного розміру пенсії з 71 % на 70 % грошового забезпечення;визнання протиправними дії щодо визначення в перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 2105,71 грн. (50% від 4211,42 грн.); визнання протиправними дії щодо виплати позивачу донарахованих сум підвищення пенсії з 01 січня 2018 року лише в розмірі 50 %, а з 01 січня 2019 року лише в розмірі 75 %; зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 71% грошового забезпечення, з урахуванням усіх отримуваних виплат та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року частково задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправними дії щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 71 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення та щодо зменшення розміру пенсії за рахунок не виплати 100 % підвищення пенсії, визначеної з 01 січня 2018 року; зобов'язано провести з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру 71 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення відповідної пенсії, та у розмірі 100 % підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що є помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, так як пенсійним органом правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70 % від розміру його грошового забезпечення на підставі вимог чинного законодавства.

Крім того, апелянт зазначає, що ним правомірно не здійснено виплати пенсії позивачу, перерахованої з 01 березня 2018 року, без застосування встановлених КМУ обмежень, так як до 05 березня 2019 року діяло встановлене постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсоткове обмеження виплати перерахованих пенсій.

При цьому, на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що у 2019 році також діяло обмеження розміру виплати перерахованих відповідній категорії громадян пенсій, встановлене постановою КМУ № 804 від 14 серпня 2019 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - частковому скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером ЗСУ та йому призначена пенсія у розмірі 71 % грошового забезпечення.

На виконання вимог Постанови № 103 ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

При цьому, розмір пенсії визначено на рівні 70 % грошового забезпечення, яке склало 9615,00 грн.

Крім того, в розрахунку пенсії зазначено про те, що виплату пенсії позивачу необхідно здійснювати з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно з врахуванням 50 % підвищення пенсії, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно з врахуванням 75 % підвищення пенсії, а з 01 січня 2020 року з врахуванням 100% підвищення пенсії.

Не погоджуючись із проведеним перерахунком пенсії та встановленим поетапним підвищенням пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин пенсійним органом протиправно зменшено відсотковий розмір основної пенсії позивача при здійсненні перерахунку пенсії, а також вчинено дії щодо поетапної виплати підвищеного розміру пенсії позивача, починаючи з 01січня 2018 року, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: Пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що коли пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

При цьому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Колегією суддів встановлено, що позивачу, який отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перераховано у 2018 році пенсію відповідно до вимог п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

При цьому, предметом спору у даній справі, зокрема, є перевірка правомірності дій пенсійного органу щодо зменшення відсоткового розміру основної пенсії позивача при здійсненні відповідного перерахунку пенсії з 71 відсотків до 70 відсотків.

В даному випадку, з аналізу вищевикладених положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інших нормативно-правових актів вбачається, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

При цьому, складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

В свою чергу, відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Внаслідок чого, застосування іншого показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, так як застосування нового відсоткового розміру основної пенсії можливо лише при призначенні нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій.

Тому, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про необхідність зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням відсоткового розміру основної пенсії, встановленого при її призначенні.

Аналогічний підхід до вирішення спірних правовідносин викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року по зразковій справі № 240/5401/18.

В свою чергу, щодо висновків суду першої інстанції про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо виплати пенсії позивачу з урахуванням 50 % суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року, а також зобов'язання здійснити виплату пенсії позивачу з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, на виконання п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплата перерахованої пенсії позивача проводилась у 2018 році у розмірі 50 відсотків від суми підвищення пенсії.

Між тим, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 2826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Внаслідок чого, колегія суддів вважає, що починаючи з 05 березня 2019 року (дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року) пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

При цьому, до 05 березня 2019 року пенсійний орган не мав правових підстав не виконувати чинні приписи зазначеної постанови КМУ.

В даному випадку, вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у рішенні від 06 серпня 2019 року, у зразковій справі № 160/3586/19.

Крім того, Верховним Судом у постанові від 17 червня 2020 року (справа № 2540/2873/18) зазначено, що на доплати до пенсії, передбачені законодавством у 2018 році розповсюджувався регулюючий вплив постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правомірними дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача, за рахунок виплати у 2018 році 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

З іншого боку, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки постанові КМУ від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено аналогічні обмеження щодо виплати підвищеного розміру пенсії відповідній категорії громадян у 2019 році.

В даному випадку, вказана постанова набрала чинності 04 вересня 2019 року, а тому колегія суддів також вважає, що пенсійний орган не мав правових підстав не виконувати чинні приписи зазначеної постанови КМУ з 04 вересня 2019 року до кінця 2019 року.

При цьому, спірні обмеження пенсії позивача у 2020 році вже втратили свою чинність.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що позивач, у період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, мав право на отримання повного розміру своєї перерахованої пенсії, що визначений станом на 01 березня 2018 року.

В свою чергу, судом першої інстанції не надано належної правової оцінки вказаним обставинам, а як наслідок зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог в цій частині.

При цьому, враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне частково скасувати оскаржуване рішення суду.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року - скасувати, в частині висновку про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 50 % суми підвищення у 2018 році та з урахуванням лише 75 % у 2019 році, а також зобов'язання здійснити виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, прийнявши у справі нове рішення, яким частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати, у період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

В решті - залишити без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.