про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі
17 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/5294/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді-доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
секретар судового засідання Комар Н.В.
за участі представника позивача Левченка В.А., представника відповідача Панковської Е.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" про зупинення провадження у справі № 160/5294/20 до завершення ліквідаційної процедури Офісу великих платників податків Державної податкової служби та встановлення її правонаступника за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної податкової служби на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 червня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Третього апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Офісу великих платників податків Державної податкової служби на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 червня 2020 року у справі № 160/5294/20.
Ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2020 року та від 6 листопада 2020 року відкрито апеляційне провадження у справі і продовжено строк її розгляду на п'ятнадцять днів; призначено до розгляду у судовому засіданні о 15:00 годині 1 грудня 2020 року.
01.12.2020 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке колегією суддів було задоволено та, відповідно, відкладено її розгляд на 15:00 годину 17 грудня 2020 року.
У судовому засіданні 17.12.2020 представник позивача заявив клопотання про зупинення провадження у справі № 160/5294/20 до завершення ліквідаційної процедури Офісу великих платників податків Державної податкової служби та встановлення її правонаступника.
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України процесуальним правонаступництвом в адміністративному судочинстві є вибуття або заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони - суб'єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Отже, приписи адміністративного судочинства, на відміну, зокрема від господарського (ст. 52 ГПК України) чи цивільного (ст. 55 ЦПК України) не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують такі процесуальні дії (заміну сторони) з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
У такий перелік територіальних органів, що ліквідуються включено, зокрема, Офіс великих платників податків ДПС.
За змістом абз. 2 п. 2 вказаної вище постанови територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту З цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Пунктом 3 постановлено Державній податковій службі забезпечити: утворення комісій з ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови; здійснення заходів щодо ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови; утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади”; передачу майна територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, територіальним органам Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим цього пункту.
Відповідно до постанови КМУ від 30.09.2020 № 893 «Про деякі питання територіальних органів ДПС», наказу ДПС України від 08.10.2020 № 556 «Про ліквідацію територіальних органів ДПС» та наказу Офісу великих платників податків ДПС від 13.10.2020 № 1181 «Про затвердження персонального складу комісії з ліквідації Офісу великих платників податків ДПС» строк заявлення кредиторами своїх вимог до Офісу великих платників податків ДПС становить два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Головою Комісії з ліквідації визначено заступника начальника Офісу великих платників податків ДПС Анну ПУЖАЙ-ЧЕРЕДУ.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Офіс великих платників податків ДПС перебуває у стані припинення на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Ураховуючи те, що приписи адміністративного судочинства не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують такі процесуальні дії (заміну сторони) з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства, за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України, відтак станом на день подання та вирішення клопотання позивача про зупинення провадження у справі, Офіс великих платників податків ДПС продовжує здійснювати повноваження та функції до завершення здійснення заходів з утворення Державною податковою службою територіальних органів, тобто зі спірних правовідносин не вибув, а повноваження щодо представництва інтересів цього органу в суді, в силу закону, можуть здійснювати голова ліквідаційної комісії, її члени.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність у даному випадку (у цій справі) підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 236 КАС України, для зупинення провадження у даній справі та, як наслідок, для задоволення поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" клопотання.
Повний текст ухвали складений 21 грудня 2020 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 236 КАС України, суд
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" про зупинення провадження у справі № 160/5294/20 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко