Рішення від 14.12.2020 по справі 580/4398/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2020 року справа № 580/4398/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

08.10.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача в частині визначення навмисними дій позивача в неповідомленні про наявність заробітку її чоловіка ОСОБА_2 без перевірки матеріально-побутових умов проживання сім'ї та правомірності виплати соціальної допомоги та припинення її виплати з 01.05.2020;

зобов'язати відповідача не утримувати з позивача соціальну допомогу за період з 01.04.2019 до 30.04.2020 та провести її нарахування і виплату з 01.05.2020 протягом 6 місяців.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач має право на отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки чоловік та дитина є особами з інвалідністю, а у сім'ї четверо дітей, двоє з яких супроводжують тривалі хвороби. Позивач зазначає, що не приховувала відомостей про доходи чоловіка, оскільки не володіла такою інформацією. При цьому чоловік не проживав із сім'єю і задля допомоги був змушений працевлаштуватись. З огляду на це, а також скрутний матеріальний стан, просить задовольнити позов.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

04.11.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям призначається відповідно до наданої заявником інформації про доходи сім'ї. Позивач з квітня 2019 року 5 разів зверталась за призначенням вказаної допомоги, однак жодного разу у декларації не зазначила про доходи її чоловіка у вигляді заробітної плати. Водночас, як установлено за наслідками перевірки, органами податкової служби надано інформацію, що чоловік позивача за 3-4 квартали 2019 року отримував дохід у вигляді заробітної плати у ФОП ОСОБА_3 . У зв'язку з цим, припинено виплату допомоги, а позивача повідомлено про необхідність повернення виплачених коштів.

Оскільки клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Згідно з посвідченням від 15.10.2012 серії НОМЕР_1 позивач є членом багатодітної сім'ї, до складу якої входять її чоловік - ОСОБА_2 , діти: ОСОБА_4 2008 р.н., ОСОБА_5 2011 р.н., ОСОБА_6 2012 р.н., ОСОБА_7 2020 р.н.

Чоловік позивачки, ОСОБА_2 , є інвалідом ІІІ групи з 01.05.2015, про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №186945.

18.01.2019 позивач подала відповідачу заяву про призначення їй допомоги одиноким матерям. Рішенням від 21.01.2019 їй призначено вказану допомогу з 01.01.2019 до 30.06.2019 в розмірі 711,34 грн.

01.04.2019 позивач подала відповідачу заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Рішенням від 18.04.2019 позивачу призначено вказану допомогу з 01.04.2019 до 30.09.2019 в розмірі 5970,53 грн.

04.07.2019 позивач подала відповідачу заяву про призначення їй допомоги одиноким матерям. Рішенням від 12.07.2019 їй призначено вказану допомогу з 01.07.2019 до 31.12.2019 в розмірі 676,63 грн.

11.10.2019 позивач подала відповідачу заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Рішенням від 25.10.2019 позивачу призначено вказану допомогу з 01.10.2019 до 31.03.2020 в розмірі 6042,63 грн.

28.01.2020 позивач подала відповідачу заяву про призначення допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку зі зміною складу сім'ї.

Рішенням від 03.03.2020 позивачу призначено допомогу одиноким матерям з 01.01.2020 до 30.06.2020 в розмірі 754,80 грн.

Рішенням від 07.02.2020 позивачу перераховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2020 до 31.03.2020 в розмірі 8414,53 грн.

За наслідками перевірки доходів сім'ї позивача встановлення отримання її чоловіком ОСОБА_2 у 3, 4 кварталах 2019 року доходів у вигляді заробітної плати.

На запит відповідача від 22.04.2020 №433 ФОП ОСОБА_3 надав довідку, що у період грудень 2018 року - грудень 2019 року ОСОБА_2 отримав дохід на посаді приймальника молочної продукції в сумі 48840,67 грн.

29.05.2020 відповідач направив позивачу повідомлення №26 про припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2020 у зв'язку з виявленим фактом подання позивачем недостовірної інформації про доходи чоловіка. Зокрема, про отриману заробітну плату. Зазначено, що внаслідок цього надміру виплачені кошти допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2019 до 30.06.2020 в сумі 5238,42 грн. та допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.04.2019 до 30.04.2020 в сумі 61401,04 грн. Вказано про необхідність повернення цих коштів.

Також 29.05.2020 складно акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається для призначення соціальних допомог, в якому зафіксовано, що в поданих позивачем деклараціях не вказано дохід від заробітної плати чоловіка за період грудень 2018 року - грудень 2019 року. Внаслідок цього були надміру виплачені кошти з 01.01.2019 до 30.06.2020 в сумі 66639,46 грн.

У зв'язку з цим, рішеннями відповідача від 04.06.2020 здійснено перерахунок позивачу вищевказаних допомог, а саме:

допомоги одиноким матерям з 01.01.2019 до 30.06.2019 - 587,01 грн., з 01.07.2019 до 30.11.2019 - 102,58 грн., з 01.12.2019 до 31.12.2019 - 202,58 грн., з 01.01.2020 до 30.06.2020 - 580,11 грн.

допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.04.2019 до 30.06.2019 - 3311,03 грн., з 01.07.2019 до 30.09.2019 - 3651,33 грн., з 01.10.2019 до 30.11.2019 - 2132,82 грн., з 01.12.2019 до 31.12.2019 - 2507,27 грн., з 01.01.2020 до 31.03.2020 - 4504,72 грн.

Також, 21.07.2020 відповідачем складно уточнюючий акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається для призначення соціальних допомог, в якому зафіксовано, що суму переплати по вищевказаним допомогам зменшено до 49169,92 грн. у зв'язку з тим, що після зміни складу сім'ї позивача новопризначені суми не були прописані в базі даних програми. Тому суму була виведена невірно.

На звернення позивача щодо призначенні їй вищевказаної допомоги відповідач листами від 25.06.2020 №01-20/Н-7, від 21.07.2020 №01-20/Н-9 та 05.08.2020 №07-13/Н-112 повідомив. Що у зв'язку із виявленням подання позивачем недостовірних даних щодо доходів сім'ї на наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через 6 місяців, починаючи з 1 числа місяця виявлення порушення. Оскільки виплату припинено з 01.05.2020, тому державну соціальну допомогу можливо призначити не раніше листопада 2020 року.

Не погоджуючись із цим, позивач звернулась в суд з вищевказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував таке.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначає Закон України від 01 червня 2000 року 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон №1768-III) (у редакції станом на час припинення виплати допомоги).

Ст.1 Закону №1768-III передбачено, що соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Статтею 4 Закону №1768-III визначено порядок надання державної соціальної допомоги.

Так, заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

документ, що посвідчує особу;

довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);

довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);

довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищезгаданої норми Закону №1768-III Кабінет Міністрів України постановою від 24 лютого 2003 року №250 затвердив Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок №250) (у редакції станом на час припинення виплати допомоги), який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-III.

Пунктом 2 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

За правилами п.6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно.

Згідно з ч.4 ст.7 Закону №1768-III якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Крім того, п.12 Порядку №250 передбачено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати соціальної допомоги можливе за наявності обставин подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Отже, наявність недостовірних відомостей, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру є підставою для припинення її виплати. Тобто, вже призначеної допомоги.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 21.02.2019 у справі №511/1562/15-а, що обов'язкові для врахування судом відповідно до ч.5 ст.242 КАС України.

Суд врахував, що до поданих відповідачу заяв від 18.01.2019, 01.04.2019, 04.07.2019, 11.10.2019 та від 28.01.2020 позивач додавала декларації про доходи та майновий стан, в яких зазначено про доходи її сім'ї виключно у вигляді соціальної допомоги від Управління соціального захисту населення.

Водночас, за наслідками перевірки зазначених відомостей відповідачем було встановлено отримання чоловіком позивача ОСОБА_2 доходу у вигляді заробітної плати у період грудень 2018 року - грудень 2019 року сумі 48840,67 грн.

Вказані доходи вплинули на розмір допомоги, що підтверджується відповідними розрахунками позивача щодо її перерахунку від 04.06.2020 (а.с.41-53).

Отже, вказані обставини відповідно до ч.4 ст.7 Закону №1768-III є підставою для припинення виплати позивачу соціальної допомоги.

При цьому, доводи позивача, що її чоловік під час отримання доходів не проживав із сім'єю спростовуються самостійно доданими позивачем до вищевказаних заяв довідками (а.с.105, 120, 141), що позивач разом із чоловіком та дітьми (5 осіб) дійсно проживають за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того, посилання позивача на те, що відповідач визначив навмисними дії позивача щодо неповідомлення про наявність заробітку її чоловіка, є необґрунтованими, оскільки з акту від 29.05.2020 вбачається про встановлення факту подання недостовірних відомостей про доходи. Про визнання навмисними дій позивача у акті не вказано.

Також, на підставі наведених норм, встановлення факту неподання навмисних відомостей не має наслідком перевірку матеріально-побутових умов проживання сім'ї.

Тому позовні вимоги визнати протиправними дії відповідача в частині визначення навмисними дій позивача в неповідомленні про наявність заробітку її чоловіка ОСОБА_2 без перевірки матеріально-побутових умов проживання сім'ї та правомірності виплати соціальної допомоги та припинення її виплати з 01.05.2020 та провести її нарахування і виплату з 01.05.2020 протягом 6 місяців є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Пунктом 28 Порядку №250 визначено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З огляду на викладене, позовна вимога зобов'язати відповідача не утримувати з позивача соціальну допомогу за період з 01.04.2019 до 30.04.2020 є необґрунтованою.

Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Зважаючи, що суд звільнив позивача від сплати судового збору у цій справі, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.А. Рідзель