18 грудня 2020 року справа № 580/5470/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Білоноженко М.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Черкаська обласна державна адміністрація про скасування постанови,
03.12.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменка О.С. від 17.11.2020р. про закінчення виконавчого провадження №60936827.
В обгрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що у провадженні державного виконавця відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебувало виконавче провадження №60936827 з виконання виконавчого листа №580/1557/19 від 20.09.2019 року виданого Черкаським окружним адміністративним судом про зобов'язання Черкаської обласної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та видати йому відповідне посвідчення.
На виконання вказаного виконавчого документа, боржником видано позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1 серії НОМЕР_1 , а відповідачем закінчено зазначене виконавче провадження, у зв'язку із повним, фактичним виконанням рішення суду. При цьому позивач зазначає, що боржником не виконано рішення суду в повному обсязі, оскільки рішення суду в частині видачі відповідного посвідчення залишилось не виконаним, оскільки позивачу хоч і видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, однак у графі “група інвалідності” вказано прописом - немає. Позивач звертає увагу, що рішення суду в частині видачі відповідного посвідчення означає видати посвідчення, яке повинно відповідати статусу позивача, який існував до порушення його прав, а саме: у графі “група інвалідності” має бути зазначено ІІ група інвалідності, що була присвоєна позивачу станом на 22.09.1998р. Зазначено, що приписами Порядку №551 пов'язано надання особі статусу учасника категорії 1 із групою інвалідності. З урахуванням зазначеного, з огляду на невиконання рішення суду в повному обсязі, оскаржувану постанову вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснити у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).
17.12.2020р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позову заяву в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначивши, що державний виконавець не може вказувати яке рішення боржник повинен прийняти, оскільки це буде втручанням у повноваження Черкаської обласної державної адміністрації. Звернуто увагу, що державний виконавець, отримавши підтвердження виконання рішення суду боржником, зобов'язаний закрити виконавче провадження у відповідності до п.9 ч.1 ст. 39 Закону України “Про виконавче провадження”.
Ухвалою суду від 18.12.2020р. залучено до участі у даній справі Черкаську обласну державну адміністрацію в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
05.03.1996р. ОСОБА_1 видано посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 .
Згідно довідки серії НОМЕР_3 , позивачу 24.06.1998р. встановлено ІІ групу інвалідності, строк її встановлення до - 1.07.2006р.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі №580/1557/19 встановлено, що рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 24.12.1998р. (протокол №301) ОСОБА_1 відмовлено у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та вилучено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, як таке, що видане безпідставно, оскільки роботи виконувались за межами зони відчуження.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі №580/1557/19 зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та видати йому відповідне посвідчення.
Вказане рішення набрало законної сили - 05.09.2019р., в зв'язку із чим Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №580/1557/19 від 20.09.2019 року у зазначеній частині рішення суду.
26.12.2019р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кудрановським Ю.В. відкрито виконавче провадження №60936827 з виконання виконавчого листа №580/1557/19 виданого 20.09.2019р. Черкаським окружним адміністративним судом про зобов'язання Черкаської обласної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та видати відповідне посвідчення.
Відповідно до витягу із протоколу №23 від 06.11.2020р. засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі №580/1557/19 прийнято рішення поновити позивачу статус учасника учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1 та видати посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, категорії 1 серії А встановленого зразка.
12.11.2020р. Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації листом №206/01-13 повідомив відділ примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, що з метою добровільного виконання рішення №580/1557/19, комісією облдержадміністрації 06.11.2020р. прийнято рішення поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 та 11.11.2020р. ОСОБА_1 видано посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, категорії 1 серії НОМЕР_1 встановленого зразка. З урахуванням фактичного, повного виконання рішення суду, просили закрити виконавче провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, Черкаською обласною державною адміністрацією видано посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, від 09.11.2020р. категорії 1 серії А №050841, яке зокрема містить відмітку - група інвалідності - немає.
17.11.2020р. постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменко О.С. закінчено виконавче провадження ВП №60936827 згідно п.9 ч.1 ст. 39 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Вважаючи прийняту державним виконавцем постанову про закінчення виконавчого провадження протиправною, з підстав наведених у позові, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини та умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016р. №1404-VIII, зі змінами та доповненнями, далі - Закон №1404-VIII), а також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012р. № 512/5 (далі - Інструкція №512/5), що визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом ст. 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону №1404-VIII, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно ч.1 ст.5 Закону № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII), примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Положеннями ч. 1 ст. 13 Закону №1404-VIII передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
При цьому, приписами ч. 1 ст. 18 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 63 Закону № 1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 39 Закону №1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом, 05.03.1996 ОСОБА_1 видано посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 .
Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 24.12.1998р. (протокол №301) ОСОБА_1 відмовлено у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та вилучено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, як таке, що видане безпідставно, оскільки роботи виконувались за межами зони відчуження.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі №580/1557/19 зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та видати відповідне посвідчення.
Відповідно до витягу із протоколу №23 від 06.11.2020р. засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі №580/1557/19 прийнято рішення поновити позивачу статус учасника учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1 та видати посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, категорії 1 серії А встановленого зразка.
12.11.2020р. Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації листом №206/01-13 повідомив відділ примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, що з метою добровільного виконання рішення №580/1557/19, комісією облдержадміністрації 06.11.2020р. прийнято рішення поновити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 та 11.11.2020р. ОСОБА_1 видано посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, категорії 1 серії НОМЕР_1 встановленого зразка. З урахуванням фактичного, повного виконання рішення суду, просили закрити виконавче провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, Черкаською обласною державною адміністрацією видано посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, від 09.11.2020р. категорії 1 серії НОМЕР_1 , яке зокрема містить відмітку - група інвалідності - немає.
Надаючи оцінку діям відповідача при ухваленні оскаржуваної постанови, в контексті виконання боржником рішення суду у справі №580/1557/19, судом вбачається, що відповідачем фактично повністю виконано рішення згідно з виконавчим документом, оскільки позивачу видано посвідчення від 09.11.2020р. “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, категорії 1 серії НОМЕР_1 , чим фактично поновлено позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що був встановлений згідно посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) від 05.03.1996р. серії НОМЕР_2 .
Доводи позивача, щодо невідповідності виданого посвідчення, оскільки воно повинно відповідати статусу позивача, який існував до порушення його прав, а саме: у графі “група інвалідності” має бути зазначено ІІ група інвалідності, що була присвоєна позивачу станом на 22.09.1998р., суд вважає не обгрунтованими, оскільки з аналізу посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) від 05.03.1996р. серії НОМЕР_2 судом вбачається, що останнє не містить відмітки щодо наявності у позивача статусу особи з інвалідністю ІІ групи. Суд також звертає увагу, що у справі №580/1557/19, на підставі якого здійснюється виконавче провадження, вирішувалось питання щодо поновлення позивачу саме статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому резолютивна частина рішення суду не містить вимог щодо зазначення у посвідченні Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивача відомостей про наявність у позивача статусу особи з інвалідністю ІІ групи.
Суд також враховує, що згідно довідки серії НОМЕР_3 , позивачу 24.06.1998р. встановлено ІІ групу інвалідності, строк встановлення якої завершився - 01.07.2006р. Доказів встановлення позивачу ІІ групи інвалідності станом на дату видачі посвідчення “Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році”, від 09.11.2020р. категорії 1 серії НОМЕР_1 , до суду не надано.
З урахуванням встановлених судом, при розгляді даної справи, обставин щодо належного та повного виконання Черкаською ОДА рішення у справі №580/1557/19, згідно з виконавчим документом, суд доходить висновку, що державним виконавцем обгрунтовано прийнято оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження, в зв'язку із чим позовні вимоги суд вважає необгурнтованими.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини справи та аналіз чинного законодавства, суд доходить висновку що відповідач, при прийнятті оскаржуваної постанови, діяв у межах та спосіб встановлений законом, в зв'язку з чим у задоволенні позову належить відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 12, 72-77, 242- 243, 245-246, 255, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя М.А. Білоноженко