Рішення від 09.12.2020 по справі 914/416/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2020 справа № 914/416/20

За позовом: Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м.Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; ідент.код 20077720)

до Відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79040, м.Львів, вул. Данила Апостола, 1; ідент.код 05506460)

про: стягнення грошових коштів у загальній сумі 8060374,79грн.

Суддя: Стороженко О.Ф.

Секретар: Мазуркевич М.Р.

Представники:

Позивача: Орел С.С. - Довіреність №14-115 від 09.04.2020 (в режимі відеоконференції);

Відповідача: Трофимчук О.В. - Довіреність №53 від 14.06.2019.

Процесуальні дії вчинено Судом у приміщенні Господарського суду Львівської області: зал судового засідання №10.

Суд встановив:

19.02.2020 Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» подано Позовну заяву з вимогами про стягнення з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» грошових коштів у загальній сумі 8060374,79грн, а саме:

-пені у сумі 5188209,41грн, нарахованої, згідно з умовами Договору №6119/1718-БО-21 від 19.09.2017, у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України (від сум боргу) за прострочення Відповідачем грошового зобов'язання з оплати вартості поставленого природного газу;

-трьох процентів річних у сумі 1089785,21грн та інфляційних втрат у сумі 1782380,17грн, нарахованих згідно з нормою ч.2 ст.625 ЦК України.

Також Позивачем подано Відповідь на відзив.

Відповідачем подано Відзив з обґрунтуванням наявності підстав для відмови у задоволенні позову та, зокрема, зазначено:

-Постановою Кабінету Міністрів України № 217 від 18.06.2014 затверджено "Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки” (Порядок № 217);

-згідно з п. 3 Порядку № 217, теплопостачальні організації, що здійснюють продаж теплової енергії та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, для виробництва яких повністю або частково використовується природний газ, куплений у постачальника природного газу із спеціальними обов'язками такими теплопостачальними організаціями або теплогенеруючими організаціями, в яких теплопостачальні організації купують теплову енергію, та їх структурні підрозділи відкривають у місячний строк з дня набрання чинності Постановою, якою затверджено цей Порядок, в уповноваженому банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожиту теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів: "населення", "релігійні організації", "бюджетні установи", "інші споживачі" (спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними організаціями);

-відповідно до п. 7 Порядку № 217, теплопостачальні і теплогенеруючі організації (та їх структурні підрозділи) інформують споживачів про відкриті в уповноваженому банку спеціальні рахунки для оплати спожитої теплової енергії та наданих комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води;

-згідно з п. 8 Порядку № 217, усі категорії споживачів, яким здійснюється продаж теплової енергії та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, сплачують їх вартість шляхом перерахування коштів виключно на спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними і теплогенеруючими організаціями та їх структурними підрозділами в уповноваженому банку для відповідної категорії споживачів. У разі коли у платіжному дорученні (касовому документі) споживача теплової енергії або комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води реквізити рахунка одержувача коштів за теплову енергію та/або комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води не відповідають реквізитам спеціального рахунка, відкритого теплопостачальною або теплогенеруючою організацією, банк (підприємство поштового зв'язку або орган казначейства), що приймає платіжний документ, повертає його без виконання з надісланням відповідного повідомлення споживачеві;

-Порядком № 217 (п.9) визначено, що уповноважений банк здійснює перерахування коштів, що надходять на спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними і теплогенеруючими організаціями, згідно з реєстром нормативів перерахування коштів, що надходять, як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від усіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію (далі - реєстр нормативів), що затверджується комісією;

-у пункті 12 Порядку № 217 зазначено, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі комісія або НКРЕКП) на підставі даних, визначених у пунктах 10 і 11 цього Порядку, щомісяця:

1) розраховує для кожної категорії споживачів теплопостачальної і теплогенеруючої організації нормативи перерахування коштів:

- на поточний рахунок теплопостачальної і теплогенеруючої організації;

- на рахунок постачальника природного газу із спеціальними обов'язками, зазначений у договорі купівлі-продажу (постачання) природного газу (далі - рахунок постачальника природного газу із спеціальними обов'язками);

- на рахунок оператора газотранспортної системи, зазначений у договорі на транспортування природного газу (якщо теплопостачальна або теплогенеруюча організація має чинний договір на транспортування природного газу з оператором газотранспортної системи) (далі - рахунок оператора газотранспортної системи);

- на рахунок оператора газорозподільної системи, зазначений у договорі на розподіл природного газу (якщо теплопостачальна або теплогенеруюча організація має чинний договір на розподіл природного газу з оператором газорозподільної системи) (далі - рахунок оператора газорозподільної системи);

- на спеціальні рахунки, відкриті теплогенеруючими організаціями;

2) затверджує реєстр нормативів;

3) доводить реєстр нормативів до відома уповноваженого банку для виконання не пізніше ніж за один робочий день до початку місяця, в якому застосовуватимуться нормативи;

4) розміщує реєстр нормативів на своєму офіційному веб-сайті;

-на підставі пункту 13 Порядку № 217, уповноважений банк, згідно з умовами договору банківського рахунку, здійснює перерахування коштів за спожиту теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води із спеціальних рахунків, відкритих структурними підрозділами теплопостачальних і теплогенеруючих організацій, на спеціальні рахунки теплопостачальних і теплогенеруючих організацій двічі на день, а саме:

до 10-ї години - залишок коштів на початок операційного дня;

до 17-ї години - кошти, що надійшли протягом операційного дня на спеціальні рахунки, відкриті структурними підрозділами теплопостачальних і теплогенеруючих організацій;

Уповноважений банк до 12-ї години операційного дня здійснює відповідно до реєстру нормативів розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів теплопостачальних і теплогенеруючих організацій та споживачів, і перерахування коштів на рахунки з урахуванням вимог пунктів 14-26 цього Порядку № 217;

-статтею 6 ГК України визначено, що свобода підприємницької діяльності обмежується відповідними законами, крім того господарювання в Україні може мати обмеження з боку держави (державних органів) для регулювання економічних процесів у зв'язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологічного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки суспільства і держави;

-згідно зі ст. 7 ГК України, відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами;

-згідно зі ст.12 ГК України, Держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності; умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку; встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів;

-Відповідач позбавлений можливості самостійно впливати на своєчасність розрахунків, тому, як державою фактично визначено спеціальний режим проведення розрахунків за поставлений природний газ, що, по суті, усуває Відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами, (дод.6 Нормативи перерахування коштів із спец рахунків відповідно до Постанови КМУ № 217 від 18 червня 2014р.);

-аналогічний висновок викладений у Постановах Верховного Суду від 24.07.2019 у справі №918/553/18 та від 17.12.2019 у справі № 922/932/19;

-при цьому, навіть дотримання запропонованого державою алгоритму дій для забезпечення розрахунків за договорами купівлі-продажу природного газу між постачальником зі спеціальними обов'язками та споживачем не створює передумов для безумовного своєчасного перерахування коштів на рахунок продавця природного газу у встановленому порядку; Відповідач не може керуватися загальними принципами здійснення господарської діяльності на власний розсуд за наявності покладених на нього зобов'язань з безперебійного забезпечення споживачів теплопостачанням, оскільки повинен діяти виключно в межах норм чинного законодавства, що регулює енергетичну галузь;

-отже оплата природного газу за Договором № 6119/1718-БО-21 проводилась в порядку та на умовах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 № 217, на підставі нормативів перерахування коштів, прийнятих на підставі постанов НКРЕКП відповідно до умов п. 6.3. Договору, а тому у Позивача були відсутні правові підстави для нарахування Відповідачу 3% річних, інфляційних втрат та пені за спірний період;

-для застосування штрафних санкцій та відповідальності за прострочення виконання грошового зобов'язання, необхідною умовою є факт невиконання або прострочення виконання зобов'язання;

-при розгляді справ щодо застосування у подібних правовідносинах норми ч. 2 ст. 625 ЦК України та санкцій, передбачених умовами договору, слід зазначити, що необхідною умовою для їх застосування є те, щоб оплата була здійснена всупереч порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 217 від 18 червня 2014р.

Також Відповідачем подано Заперечення на Відповідь Позивача на відзив.

Судом, Ухвалою від 07.10.2020, було зупинено провадження у справі, яке поновлено Ухвалою від 09.11.2020.

Представники Сторін надали пояснення стосовно обставин спору.

Справу, згідно з нормами статей 12, 247 ГПК України, розглянуто за правилами загального позовного провадження.

У ході дослідження обставин справи та поданих доказів, - Суд встановив:

19.09.2017 Сторонами укладено Договір №6119/1718-БО-21, згідно з умовами якого (із врахуванням умов у редакціях Додаткових угод до Договору) Позивачем, упродовж жовтня місяця 2017 року - вересня місяця 2018 року, здійснено постачання Відповідачу природного газу загальною вартістю 237488181,63грн, що підтверджують відповідні щомісячні Акти приймання-передання газу.

Згідно з умовами п.6.1 Договору, Відповідач зобов'язався здійснювати повну оплату вартості отриманого природного газу до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим, проте допустив прострочення виконання грошових зобов'язань: оплату здійснено з порушенням строків, встановлених Договором.

Позивачем, у зв'язку з простроченням Відповідачем виконання грошових зобов'язань, нараховано:

-пеню у сумі 5188209,41грн, - згідно з умовами Договору №6119/1718-БО-21 від 19.09.2017, - у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України (від сум боргу) за кожен день прострочення оплати;

-три проценти річних у сумі 1089785,21грн та інфляційні втрати у сумі 1782380,17грн, - згідно з нормою ч.2 ст.625 ЦК України.

При цьому, розрахунок інфляційних втрат здійснено Позивачем відповідно до рекомендацій Верховного Суду України, викладених у Листі №62-97-р від 03.04.1997: із застосуванням середнього показника індексу інфляції за спірний період прострочення платежів.

Проте, при розрахунку інфляційних втрат із застосуванням щомісячних індексів інфляції, сума таких втрат є значно меншою: 1585526,62грн.

Враховуючи значне (і безпідставне) збільшення суми інфляційних втрат (на 196853,55грн) при розрахунку за середнім показником індексу інфляції, наявні підстави для визнання правомірним розрахунку таких втрат із застосуванням щомісячних показників індексу інфляції.

Отже, фактично сума інфляційних втрат складає 1585526,62грн.

Оскільки Відповідачем, виходячи з норм статей 509, 526, 530, 610, 612, 629, 655, 714 Цивільного кодексу України, допущено порушення грошових зобов'язань (зі своєчасної оплати вартості поставленого газу), тому вимоги Позивача про стягнення обґрунтованих сум пені (5188209,41грн), трьох процентів річних (1089785,21грн) та інфляційних втрат (1585526,62грн) відповідають нормам статей 546-551, 611, 625 ЦК України.

Проте, враховуючи об'єктивні обставини, що перешкоджали Підприємству «Львівтеплоенерго» своєчасному виконанню грошових зобов'язань, заявлена Відповідачем вимога про зменшення розміру пені на 90 відсотків підлягає задоволенню, так як:

-тарифи на теплову енергію, яку виробляє Підприємство «Львівтеплоенерго» з використанням природного газу (поставленого Позивачем), не відповідають вимогам ст.20 Закону України «Про теплопостачання», так як є нижчими від собівартості виробленої теплової енергії;

-Законами України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та «Про Державний бюджет України на 2018 рік» було передбачено відшкодування різниці між фактичною вартістю теплової енергії та встановленими на неї тарифами, - шляхом виплати з Державного бюджету субвенцій;

-на даний час ще не проведено компенсації втрат від різниці в тарифах, що зумовлює збитковість діяльності Комунального підприємства;

-крім цього, бюджетні організації, що є споживачами теплоенергії, яка виробляється Комунальним підприємством (з використанням газу, поставленого Позивачем), допускають порушення своїх грошових зобов'язань, що також зумовлює скрутне фінансове становище;

-встановлений Порядком розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки (затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014) механізм перерахування коштів (теплопостачальними організаціями) постачальникам природного газу обмежує свободу підприємницької діяльності, так як усуває Теплопостачальну організацію від процесу розподілу коштів, отриманих від споживачів теплової енергії, - у зв'язку з автоматичним перерахуванням коштів зі спеціальних рахунків за визнаними нормативами;

-Комунальне підприємство зобов'язане забезпечувати безперебійне постачання теплової енергії і, при цьому, позбавлене можливості самостійно впливати на стан розрахунків з Постачальником газу.

Відповідно до норми ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України, наявність обставин, які мають істотне значення, є підставою для зменшення Судом розміру неустойки (пені) на 90 відсотків.

Крім цього, враховуючи збитковість Комунального підприємства та необхідність забезпечення здійснення ним виробничої діяльності (виробництво теплової енергії), наявні підстави, передбачені нормами ст.331 ГПК України, для встановлення розстрочення (на 12 місяців) сплати Відповідачем сум пені, процентів річних та інфляційних втрат.

Отже, позов підлягає задоволенню частково, з врахуванням:

-безпідставності нарахування частини інфляційних втрат у сумі 196853,55грн;

-зменшення розміру пені на 90 відсотків, що складає 4669388,47грн.

Згідно з нормою п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, наявні підстави для покладення на Сторін судових витрат у справі (витрат на судовий збір у сумі 120905,62грн) пропорційно розміру обґрунтованих позовних вимог.

Виходячи з наведеного та керуючись нормами статей 2, 12-14, 73-80, 86, 91, 129, 232, 233, 236-238, 331 Господарського процесуального кодексу України, - Суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

2.Задоволити Заяву Відповідача про зменшення розміру пені на 90 відсотків.

3.Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79040, м.Львів, вул. Данила Апостола, 1; ідент.код 05506460) на користь Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м.Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; ідент.код 20077720): пеню у сумі 518820,94грн, три проценти річних (від прострочених платежів) у сумі 1089785,21грн та інфляційні втрати у сумі 1585526,62грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 117952,82грн.

4.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5.Задоволити частково Заяву Відповідача про розстрочення виконання даного Рішення.

6.Розстрочити виконання пункту 3 даного Рішення на 12 місяців та встановити наступний порядок сплати визначених (у п.3 Рішення) грошових коштів:

-до 09.01.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.02.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.03.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.04.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.05.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.06.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.07.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,43грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.08.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,44грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.09.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,44грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.10.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,08грн, три проценти річних у сумі 90815,44грн та інфляційні втрати у сумі 132127,22грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.11.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,07грн, три проценти річних у сумі 90815,44грн та інфляційні втрати у сумі 132127,21грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн;

-до 09.12.2021 підлягають сплаті: пеня у сумі 43235,07грн, три проценти річних у сумі 90815,44грн та інфляційні втрати у сумі 132127,21грн, а також - витрати на судовий збір у сумі 9829,40грн.

Дане Рішення набирає законної сили відповідно до норм статей 240, 241, 254, 256, 257 ГПК України, а саме:

- у випадку відсутності апеляційного оскарження у 20-денний строк - після закінчення вказаного строку, встановленого на подання апеляційної скарги (до Західного апеляційного господарського суду), який обчислюється з дня складення повного Рішення;

- у випадку апеляційного оскарження (у 20-денний строк) і відсутності факту скасування - після ухвалення Західним апеляційним господарським судом відповідного судового рішення.

Повне Рішення складено 21.12.2020.

Суддя Стороженко О.Ф.