21 грудня 2020 р. Справа № 520/7146/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 року (головуючий суддя І інстанції: Зоркіна Ю.В.) по справі № 520/7146/2020
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради третя особа Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 07.05.2020. згідно протоколу № 14 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району в частині відмови мені в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року;
- визнати протиправним повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії № 373/07 від 07.05.2020;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити мені субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 відмовлено в задоволенні позову.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття судом першої інстанції рішення без дотримання вимог п.15 ч.1 ст.1 Закону України «Про соціальні послуги», пунктів 38, 39 Положення про порядок призначення житлових субсидій, без врахування всіх обставин справи, а також на помилковість оцінки судом обставинам справи та доказам, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 по справі № 520/7146/2020, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав на те, що перебуває в складних життєвих обставинах у зв'язку з безробіттям та малозабезпеченістю, що підтверджується рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 по справі № 520/4732/19, яке не прийнято судом до уваги. Також судом першої інстанції не враховано, що він належить до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, як малозабезпечена особа у розумінні п.9 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про зайнятість населення». Зауважив, що дохід його сім'ї у спірний період складався з доходів його та дружини з допомоги по безробіттю, а також з державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, разом з цим, ці обставини відповідачем не перевірялися шляхом направлення запиту до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, відмовляючи у призначенні позивачу субсидії, порушено пряму дію ст. 46 Конституції України. З огляду на викладене, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач подав відзив, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Зазначає, що відповідачем, на виконання судового рішення від 02.04.2020 були вжиті всі необхідні заходи щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.10.2019 , за результатами розгляду та аналізу всії наданих докеуменитів. Під час її розгляду відповідачем отримано відповідь від Харківського обласного центру зайнятості, що позивач та його дружина не проходили навчання у Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості . Враховуючи відсутність виключних умов, зазначених в підпункту 3 п.14 Положення, прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії. Вказує, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та надав їм належну оцінку.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 , 1974 року народження, непрацюючий, перебуває та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії.
Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_4 , 1973 року народження, не працює, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, діти: ОСОБА_5 , 2011 року народження, ОСОБА_6 , 2004 року народження, ОСОБА_7 , 2007 року народження, що підтверджується актом від 30.10.2019 обстеження матеріально-побутових умов (а.с.39).
30.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, до якої додав: декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 28.10.2019, акт обстеження матеріально- побутових умов сім'ї від 30.10.2019, довідки про доходи ОСОБА_1 та ОСОБА_8 від 18.10.2019 (а.с. 36- 39).
13.11.2019 року комісією з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської області прийнято рішення у формі протоколу №37, яким відмовлено ОСОБА_9 у призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року з посиланням на пп.3 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807), у зв'язку з несплатою ОСОБА_4 єдиного соціального внеску у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом трьох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії (а.с.40).
Не погодившись з рішенням позивач звернувся до суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 у справі 520/1112/2020 задоволено частково.
Визнано протиправним рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019, згідно протоколу № 37 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року; визнано протиправним повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року з таких підстав: згідно рішення комісії (Прот. № 37 від 13.11.2019) - "несплата ЄСВ".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2019 про призначення та надання житлової субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року, з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання рішення суду, відповідачем направлено запит від 15.04.2020 № 07-3102 до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості щодо навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , на який листом від 28.04.2020 за № 351/02/22-38 повідомлено, що вказані особи навчання не проходили (а.с. 33, 34).
Рішенням комісіії з догляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг Адміністрації московського району Харківської міської ради від 07.05.2019 відмовлено у призначенні ОСОБА_1 субсидії з жовтня 2019 , у зв'язку з відсутністю виключних умов. визначених у п.п.3 п.14 Положення про порядок призначення житлової субсидії, а саме: відсутності доходів у ОСОБА_8 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019; відсутністю сплати єдиного соціального внеску, не підтвердження факту навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; відсутності видів доходу, передбачені підпунктом 3 п.14. (протокол засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради № 14 від 07.05.2020) (а.с. 31).
07.05.2019 на адресу позивача направлено повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії. (а.с.32)
Не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням та повідомлення від 07.05.2020 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності рішення у формі протоколу № 14 від 07.05.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року, з огляду на відсутність виключних умов, зазначених в п.п. 3 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.211995 № 848, а саме: відсутність доходів та сплати єдиного соціального внеску; не підтвердження факту навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій на час виникнення спірних правовідносин визначений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». (далі ПОложення № 848)
Згідно п.1 Положення № 848 дане Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема , щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з п.4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 69 Положення № 848, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Пунктом 70 Положення № 848, житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Пунктом 22, 24 Положення № 848, визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до п. 30 Положення №848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Пунктом 35 Положення №848 передбачено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.
Згідно з пп.3 п. 14 Положення №848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за таких осіб).
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Колегією суддів встановлено, що підставою відмови в призначенні житлової субсидії слугувала відсутність виключних умов, зазначених у пп.3 п.14 Положення № 848, а саме: доходів у ОСОБА_8 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, не сплата єдиного соціального внеску протягом 3-х місяців у періоді, за який врахований доходів; не підтвердження факту навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти; відсутність видів доходу, передбачених пп.3 п.14 Положення.
Судом вірно встановлено, що з метою визначення права на отримання житлової субсидії сім'ї ОСОБА_1 з жовтня 2019 року, відповідно до вимог п. 56 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807), УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради надіслано запит Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості щодо навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , на який листом від 28.04.2020 за № 351/02/22-38 повідомлено, що вказані особи навчання не проходили (а.с. 33, 34), отже у позивача відсутні виключні умови передбачені п.п. 3 п. 14 Положення.
Відповідно до відомостей Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_1 та ОСОБА_4 відсутні доходи.
Доводи апеляційної скарги про те, що не сплата позивачем та його дружиною ЄСВ у 2019 році відповідачем взагалі не розглядалась як підстава для відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії, колегія суддів відхиляє, оскільки рішення від 07.05.2020 року містить посилання на дану підставу.
Враховуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для відмови у призначенні позивачу субсидії з жовтня 2019 року, з огляду на пряму вказівку п.п. 3 п. 14 Положення №848, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо позивачем або членом його сім'ї за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії та/або не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Доводи апелянта щодо обов'язку відповідача призначити йому субсидію, врахувавши дохід його сім'ї у спірний період, який складався з доходів ОСОБА_1 та його дружини по безробіттю, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, колегія суддів відхиляє, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно інформації Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості у ОСОБА_4 відсутня виплата допомоги по безробіттю з 01.01.2019 по 30.09.2019.
Слід зауважити, що визначена допомога по безробіттю у розмірі 0,00 грн. не свідчить про нарахування і наявність доходу, як вважає позивач, а вказує на відсутність такого доходу.
Доводи апелянта про те, що відповідачем не направлявся запит до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості щодо отриманих у спірний період доходів ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а також, що він отримує соціальні послуги по безробіттю в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, не відповідають дійсності та спростовується наявними в матеріалах справи доказами.
Крім того, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозебезпеченим сім'ям" не є видом доходу, що передбачений приписами Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848 і не може враховуватись під час призначення житлової субсидії.
Посилання апелянта на підтвердження рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 по справі №520/4732/19 його стану безробіття та малозабезпеченості, колегія суддів вважає неприйнятними з огляду на положення ч. 7 ст.78 КАС України, за змістом якої правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Твердження апелянта про обов'язок відповідача призначити йому субсидію внаслідок перебування ОСОБА_1 в складних життєвих обставинах у зв'язку з безробіттям та малозабезпеченістю не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи.
Згідно з п. 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Пунктом 16 Положення 848 у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення. Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 30.10.2019 року, стан квартири сім'ї ОСОБА_1 задовільний (а.с.39).
Визначення поняття сім'ї, яка знаходиться в складних життєвих обставинах визначено в Порядку виявлення сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей (осіб), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 896 (далі по тексту - Порядок№ 896).
Статтею 4 Порядок № 896 передбачено, що до сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, належать сім'ї (особи), які не можуть самостійно подолати або мінімізувати негативний вплив, зокрема, таких обставин:
1) жорстоке поводження з дитиною в сім'ї;
2) відсутність постійного місця роботи у працездатних членів сім'ї (особи);
3) відсутність житла, призначеного та придатного для проживання;
4) відбування покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, взяття під варту одного з членів сім'ї (особи), насильство в сім'ї (у тому числі щодо дитини);
5) тривала хвороба, встановлена інвалідність (у тому числі дітей), вроджені вади фізичного та психічного розвитку, малозабезпеченість, безробіття одного з членів сім'ї (особи), що негативно впливає на виконання батьківських обов'язків, призводить до неналежного утримання дитини та догляду за нею;
6) спосіб життя, внаслідок якого один із членів сім'ї (особа) частково або повністю не має здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте життя та брати участь у суспільному житті;
7) ухиляння батьків від виконання обов'язків з виховання дитини;
8) відібрання у батьків дитини без позбавлення батьківських прав;
9) стихійне лихо;
10) дискримінація осіб та/або груп осіб.
У відповідності до ст.3 Порядок № 896 виявлення, надання соціальних послуг та соціальний супровід сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, здійснюються районними, міськими, районними у містах центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - центри) разом із суб'єктами, що надають соціальні послуги, та суб'єктами соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (далі - суб'єкти).
Згідно зі ст.6 Порядок № 896, облік сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, ведеться центром відповідно до поданої фахівцем із соціальної роботи (далі - фахівець) інформації за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Центром соціальних служб Московського району м. Харкова не підтверджено того факту, що родина ОСОБА_1 перебуває в складних життєвих обставинах.
Таким чином, на момент звернення до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії в жовтні 2019 року, позивач не звертався до Центру із заявою про взяття на облік, як родини, що перебуває в складних життєвих обставинах.
Отже, у зв'язку з тим, що єдиний соціальний внесок не сплачено у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом трьох місяців у періоді, за який враховується доходи для призначення житлової субсидії відповідно до пп.3 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807) підстави для призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2019 року відсутні.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 07.05.2019 (протокол №14) прийнято правомірно .
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 по справі № 520/7146/2020 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова