Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
21 грудня 2020 року Справа № 520/17974/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) , Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
установив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають у відмові в направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки з даними про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим зіванням; надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; премії; за виконання особливо важливих завдань; катапультування; класність, тощо), у порядку, визначеному у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, станом на 01.07.2020 для здійснення перерахунку пенсії на підставі статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку з даними про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим зіванням; надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; премії; за виконання особливо важливих завдань; катапультування; класність, тощо), у порядку, визначеному у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, станом на 01.07.2020 для здійснення перерахунку пенсії на підставі статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке полягають у відмові в сприянні та здійсненні дій щодо отримання вищевказаних даних від ІНФОРМАЦІЯ_2 і здійснення перерахунку пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів та виплачувати пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення визначеному у оновленій довідці Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою.
зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області сприяти та здійснити дії щодо отримання вищевказаних даних від ІНФОРМАЦІЯ_2 і здійснити перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів та виплачувати пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення визначеному у оновленій довідці Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою.
Вирішуючи питання в порядку ст.171 КАС України суд зазначає, що адміністративний позво підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
За правилами ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач до позовної заяви не додав доказів сплати судового збору. Водночас в позовній заяві міститься клопотання про відстрочення або звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване низьким рівнем доходу скаржника та об'єктивною неможливістю сплатити судовий збір у встановлених законом порядку та розмірі.
Доказів на підтвердження вказаної обставини суду не надано. До матеріалів справи долучена довідка УПФУ № 9617 від 08.10.2019 проте, що розмір отриманої позивачем пенсії за період з січня 2016 по жовтень 2019 складає 211078.80 грн.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача-фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Також положеннями ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, суд наділений повноваженнями зменшити тягар судових витрат для особи, яка до нього звертається. Водночас конструкція наведених правових норм дає підстави для висновку, що зменшення тягаря судових витрат, якого зазнає сторона, є не обов'язком суду, а саме його повноваженням як формою суддівського розсуду, який може бути реалізований за наявності певних обставин.
До того ж стосовно сплати судового збору законодавець визначив вичерпний перелік умов, за наявності яких можливе зменшення тягаря тих судових витрат, яких зазнає сторона. Зокрема, особа, яка звертається до суду, має право подати відповідне клопотання, в якому навести обставини щодо її майнового стану, за наявності підстав, з якими закон пов'язує можливість реалізації судом повноважень зменшити тягар судових витрат стосовно сплати судового збору, якого зазнає сторона. Такі обставини мають бути підтверджені належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами.
Суд, що розв'язує питання про відкриття провадження (взяття до розгляду заяви, скарги), встановивши за результатами розгляду відповідного клопотання наявність установленої законом підстави для зменшення тягаря судових витрат, якого зазнає сторона, та дійшовши висновку про потребу реалізації такого свого повноваження, самостійно, зважаючи на наявні обставини, визначає спосіб зменшення цього тягаря. Визначення способу зменшення тягаря судових витрат, якого зазнає сторона, є прерогативою відповідного суду.
Тлумачення положень п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» свідчить про те, що під час надання оцінки майнового стану особи (позивача, скаржника) суд має брати до уваги докази, що підтверджують розмір доходів заявника впродовж усього календарного року, який передує моменту звернення до суду з відповідним позовом (скаргою).
Суд встановив, що наданих позивачем доказів недостатньо для розв'язання питання про звільнення від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» (у разі, коли розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача-фізичної особи за попередній календарний рік) і таке питання не може бути розглянуте тільки на підставі довідки про розмір виплаченої пенсії за січня 2016 по жовтень 2019 , оскільки заявник не надав доказів, які підтверджували б розмір його доходів за 2019 календарний рік.
Отже, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору належить відмовити.
За таких обставин має сплатити судовий збір за подання позовної заяви.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4, абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру (визнати протиправною бездіяльність ХОВК та зобов'язати вчинити певні дії, визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Харківській області щодо невжиття заходів по отриманню оновленої довідки про складові грошового забезпечення та зобов'язання вчинити дії, зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області виплачувати пенсію) , отже сума судового збору, дорівнює 840.80 х3 =2522.40 грн.
Тобто позивачу потрібно сплатити судовий збір у розмірі 2522.40 грн або надати докази для підтвердження наявності правових підстав для звільнення, розстрочення або відстрочення сплати судового збору, що передбачені ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Отже, наведені вище обставини свідчать про недотримання під час подання позовної заяви вимог КАС України та є недоліками позовної заяви, наявність яких перешкоджає розв'язанню питання про відкриття провадження у справі.
За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладене вище, позовну заяву належить залишити без руху, встановивши позивачеві строк для усунення її недоліків у спосіб подання до суду протягом десяти днів з дня вручення ухвали надавши оригінал документа про сплату судового збору у розмірі 2522.40 грн (реквізити: одержувач: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд") або зазначити підстави (обставини) для звільнення, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України,
Відмовити у задоволенні клопотання про відстрочення або звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не оскаржується.
< Дата >
Суддя Зоркіна Ю.В.