21 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/11261/20
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення тридцять п'ятої сесії VII скликання від 26 червня 2020 року Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області року в частині відмови в наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га. для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 1822083200:01:000:1335;
- зобов'язати Оліївську сільську раду Житомирського району Житомирської області вчинити дії, а саме надати дозвіл йому на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га. для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 1822083200:01:000:1335, яка знаходиться в комунальній власності Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Позивач зазначає, що 15 червні 2020 року звертався до Відповідача з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки орієнтовною площею 2,0га, розташованою в с. Оліївка Житомирського району Житомирської області. Позивач зазначає, що за результатами розгляду вказаного клопотання отримав відмову у вигляді оскаржуваного рішення.
На думку Позивача підстави, викладені в оскаржуваному рішенні, не відповідають вимогам Земельного кодексу України, а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 22.07.2020року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 22.07.2020року було відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про забезпечення позову.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 22 липня 2020 року - без змін.
30.11.2020року відповідно до Журналу Обліку і контролю руху Архівних справ у суді № 2 справу передано судді для продовження розгляду.
Відповідач, що є суб'єктом владних повноважень, відзив на позов не надав, що відповідно до вимог ч.4 ст.159 КАС України судом розцінюється як визнання позову.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування на умовах оренди регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
Судом встановлено, що 15.06.2020року Позивач звертався до Відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в комунальній власності Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Відповідно до положень ст.122 цього Кодексу саме до повноважень Відповідача віднесено вирішення питання про передачу цієї земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність або у користування для сінокосіння.
Рішенням тридцять п'ятої сесії сьомого скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 26.06.2020року про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в комунальній власності Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Таке рішення Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області не відповідає обставинам справи, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та прийняте не у спосіб, передбачений законом, з огляду на таке.
Відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, Відповідач, як орган місцевого самоврядування відповідно до наданих повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Про виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прямо зазначено в Ухвалі Конституційного Суду України " Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України" від 29 вересня 2015 року N 44-у/2015 (Справа N 2-40/2015).
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 19.01.2016 року (справа №824/167/15-а/21-3690а15).
При дослідженні в судовому засіданні оскаржуваного рішення Відповідача встановлено, що в ньому відсутні посилання про невідповідність місця розташування земельної ділянки, зазначеної Позивачем в своєму клопотанні від 15.06.2020року:
- вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;
- вимогам генерального плану Житомирського району;
- вимогам іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель цієї ж адміністративно-територіальної одиниці;
- вимогам проектів землеустрою щодо впорядкування території цих же населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч.5ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Більш того, в оскаржуваному рішенні Відповідача взагалі відсутні жодні обґрунтування щодо його прийняття.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного суд робить висновок, що оскаржуване рішення тридцять п'ятої сесії сьомого скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 26.06.2020року в частині відмови в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в комунальній власності Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області винесено не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним земельним законодавством, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається судом з урахуванням змісту ч. 2 ст. 2 КАС України, принципів адміністративного судочинства та положень статті 245 КАС України.
Повноваження адміністративного суду в разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 245 КАС України, відповідно до якої, суд може прийняти, окрім іншого, постанову про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Обрання способу захисту порушеного права повинно гарантувати дотримання і захист прав, свобод, інтересів Позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом визнається, що в силу вимог Земельного кодексу України надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність віднесено до владних повноважень Відповідача.
Разом з тим, реалізація таких владних повноважень (межі, спосіб, підстави і вид) врегульована земельним законодавством і не дає можливості Відповідачу на власний розсуд визначити зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів рішень.
По цій причині такі владні повноваження Відповідача, передбачені ст.118 Земельного кодексу України, не можна ототожнювати із дискреційними повноваженнями.
У спірних відносинах має місце протиправна бездіяльність Відповідача щодо неприйняття такого дозволу за наявності достатніх, передбачених земельним законодавством, для цього підстав. Приписами ст.118 Земельного кодексу України особі гарантовано право на розгляд такого клопотання у встановлені строки. Відповідачем не надано суду жодних доказів щодо наявності підстав, передбачених ст.118 Земельного кодексу України, для відмови в наданні дозволу Позивачу на виготовлення проекту землеустрою на спірну земельну ділянку.
За таких підстав порушене право Позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено виключно шляхом зобов'язання Оліївську сільську раду Житомирського району Житомирської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в комунальній власності Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області відповідно до заяви від 15.06.2020року.
Судові витрати, передбаченні ст.ст.139-143 КАС України, що підлягають відшкодуванню або стягненню по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення 35 сесії 7 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області №1173 від 26.06.2020року в частині відмови в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки орієнтовною площею 2,0га, розташованою в межах населеного пункту села Оліївка Житомирського району Житомирської області.
Зобов'язати Оліївську сільську раду Житомирського району Житомирської області (вул. Л. Ступницького, 68 с. Оліївка, Житомирського району, Житомирської області, ЄДРПОУ 04348409) надати дозвіл ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах населеного пункту села Оліївка Житомирського району Житомирської області відповідно до заяви від 15.06.2020року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк