Рішення від 16.12.2020 по справі 426/10708/20

Справа № 426/10708/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 грудня 2020 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді Криви Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Чернишової О.С.,

за участі представника заявника - адвоката Пономаренко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сватове Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту смерті,-

встановив:

Адвокат Пономаренко Н.М., яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець м. Волзький Волгоградської області є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Ближня-Голубянка Острогожського району Воронізької області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Артемівським РВ ЛМУУМВС України в Луганській області 09 вересня 1997 року.Також просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Ближня - Голубянка Острогожського району Воронізької області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Артемівським РВ ЛМУУМВС України в Луганській області 09 вересня 1997 року та померла в певний час в місті Луганську Кам'янобрідському районі внаслідок ракової інтоксикації, злоякісного новоутворення, 19 листопада 2019 року.

В обґрунтування заяви вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Луганську померла мати заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 20 листопада 2019 року заявник отримав Лікарське свідоцтво про смерть № 00291 від 20.11.2019 р. та ІНФОРМАЦІЯ_4 свідоцтво про смерть. Під час звернення до органу реєстрації актів цивільного стану, який знаходиться на території, що підконтрольна Українській владі йому стало відомо, що видане свідоцтво про смерть його матері на непідконтрольній території не має юридичної сили та не створює ніяких правових наслідків, крім цього йому повідомили, що інформація про шлюб, розірвання шлюбу та зміну прізвища ОСОБА_2 не може бути видана на підставі того, що у заявника відсутнє Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та наявні у нього оригінали документів не повною мірою підтверджують родинні зв'язки. Мати заявника ОСОБА_2 25 березня 1963 року зареєструвала шлюб з його батьком - ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою про укладення шлюбу № 44 від 25.01.2001 року. В. 1989 році в ОСОБА_3 шлюб було розірвано в відділі РАДЦУ. В 1991 році мати заявника вдруге вийшла заміж за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується Свідоцтвом про одруження від 25.11.2004 р. Свідоцтво про розірвання шлюбу померлої з ОСОБА_3 під час проведення антитерористичної операції в Луганській області у 2014 р. було втрачено.

При зверненні до органу реєстрації актів цивільного стану заявникові було роз'яснено, що інформація про шлюб, розірвання шлюбу та зміну прізвища ОСОБА_2 не може бути видана на підставі того, що у заявника відсутнє свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та наявні у нього оригінали документів не повною мірою підтверджують родинні зв'язки. Тому заявник вимушений звернутися до суду із вказаною заявою.

Просить задовольнити заяву.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, заяву просив задовольнити в повному обсязі.

Представник заявника ОСОБА_5 в судовому засіданні на заяві наполягала та просила її задовольнити з підстав, зазначених у ній.

Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судовому засіданні участі не брав, надавши заяву про розгляд справи на розсуд суду та у відсутність представника. Одночасно повідомляє, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян інформація про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - відсутня (а.с.29).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив суду, що з заявником вони познайомились приблизно 10 років тому в м. Луганську. Вони з ОСОБА_7 разом працювали у м. Луганську та вони часто разом відпочивали на квартирі матері ОСОБА_1 . Одного разу він забув де вона мешкає, а заявник сказав йому, щоб він спитав у сусідів де живе ОСОБА_8 , та йому покажуть і таким чином він дізнався, що прізвище матері заявника - ОСОБА_8 . Рік тому, в листопаді місяці, вони зустрілись та ОСОБА_1 повідомив, що його мати померла у м. Луганську. Мати завжди визнавали заявника своїм сином, а він її своєю матір'ю. Тобто, може достовірно підтвердити, що ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 є матір'ю заявника. Заслухавши представника заявника, свідка, дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

З копії свідоцтва про народження (мовою оригіналу) « ОСОБА_9 » вбачається, що його мати - « ОСОБА_10 », а батько - « ОСОБА_11 » (а.с.12).

Згідно копії довідки про укладення шлюбу № 44 від 25.01.2001 р. (мовою оригіналу) « ОСОБА_11 и ОСОБА_2 заключили брак 25 марта 1963 года, о чем составлена запись акта о заключении брака № 1» ( а.с.13).

Як вбачається з копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 25.11.2004 р. ОСОБА_4 та ОСОБА_2 уклали шлюб 25.11.2004 р., після одруження прізвище чоловіка - ОСОБА_12 , дружини - ОСОБА_8 (а.с.14).

Згідно повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) від 02.12.2020 за № 589/21.13-115, актових записів про шлюб ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_3 не виявлено (а.с.29).

Таким чином, труднощі з підтвердженням родинних відносин між заявником та його матір'ю ОСОБА_2 виникли внаслідок втрати свідоцтва про розірвання шлюбу померлої з ОСОБА_3 , після якого померла ОСОБА_2 змінила своє прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».

Між тим, факт того, що заявник та ОСОБА_2 є сином та матір'ю підтвердив в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , якому в силу тривалих дружніх стосунків із заявником відомий даний факт.

Встановлення факту родинних відносин для заявника має юридичне значення, так як він не може зареєструвати факт смерті своєї матері та реалізувати своє право на спадщину.

Що стосується вимог про встановлення факту смерті, судом встановлено наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганську Луганської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 20 листопада 2019 року було видане Лікарське свідоцтво про смерть № 00291 від 20.11.2019 року (а.с. 10).

26 листопада 2019 року було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.11), яке видане органом, що розташований на тимчасово непідконтрольній Українській владі території.

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) заявнику було надано відмову № 490/21.13-115 від 27.10.2020 року у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 у відповідності до вимог чинного законодавства на тій підставі, що до заяви про державну реєстрації смерті не додано документів встановленої форми про смерть, які передбачені ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (а.с.15).

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Так, законодавством України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.

Відомості про смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Згідно наказу Міністерства юстиції України 1847/5 від 05.11.2014 року «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» де вказано, що було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області, зокрема, м. Луганськ Луганської області, Україна.

Таким чином, встановлення факту смерті ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки надасть заявнику право на проведення державної реєстрації смерті та реалізувати своє право на спадщину.

Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Також, суд бере до уваги і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» має застосовуватися при розгляді справ як джерело права.

Суд, оцінюючи інформацію, яка міститься лікарняному свідоцтві про смерть № 00291 від 20.11.2019 р. , свідоцтві про смерть від 26.11.2019 р. приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до національного законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права під час розгляду справ проти Туреччини (зокрема, Loizidou v. Turkey, Cyprus v. Turkey), проти Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia, Ilascu and Others v. Moldova and Russia), грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі Cyprus v. Turkey, ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, закладами охорони здоров'я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.

За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених вимог, оскільки в судовому засіданні встановлено, що обставини, викладені заявником у заяві в обґрунтування своїх вимог щодо встановлення фактів родинних відносин та смерті є достовірними, підтверджені в судовому засіданні, а також підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають і вважаються судом доведеними.

Факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганську, підтверджується письмовими доказами та у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником.

З урахуванням наведеного, приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованих осіб, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 4, 76, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315, 317, 354 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець міста Волзький Волгоградської області, РНОКПП НОМЕР_4 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Ближня - Голубянка Острогожського району Воронізької області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Ближня - Голубянка Острогожського району Воронізької області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганську внаслідок ракової інтоксикації, злоякісного новоутворення.

Рішення в частині встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 17 грудня 2020 року.

Суддя Ю.В.Крива