Постанова від 17.12.2020 по справі 240/11032/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/11032/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Липа Володимир Анатолійович

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

17 грудня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. 16 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив:

1.1. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови перерахунку пенсії позивачу, в зв'язку з підвищенням заробітної плати (грошового забезпечення) згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657;

1.2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату пенсії позивачу , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18-395 вих-20 від 30.03.2020 без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

2. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в червні 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 з моменту виникнення права на перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р., надавши при цьому довідку прокуратури Житомирської області №18-395 вих-20 від 30.03.2020 року про заробітну плату. Листом №0600-0308-8/29725 від 30.06.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру, а тому підстав для врахування заробітної плати станом на 06.09.2017, яка визначена в довідці про заробітну плату від 30.03.2020 № 18-395-вих-20, не має. Вважає відмову протиправною з тих підстав, що положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", яке визначає підстави та право на перерахунок пенсій прокурорам, згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р. набуло чинності з 13.12.2019 та підлягає застосуванню в первинній редакції.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.

4. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням заробітної плати (грошового забезпечення) згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

5. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки, виданої прокуратурою Житомирської області №18-395 вих-20 від 30.03.2020, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

6. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

7. Апелянт Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

8. Апелянт зазначив, що довідка від 30.03.2020, з якою позивач звернувся 23.06.2020 до управління про перерахунок пенсії, видана про заробітну плату станом на 06.09.2017, виходячи з умов (розміру складових частин заробітної плати прокурорів), визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, складена всупереч вимог наведеного законодавства: 1) розмір заробітної плати визначено не станом на 01.01.2020; 2) підстава (видання нормативно - правового акту згідно якого змінились розміри заробітної плати) визначена постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657, яка прийнята до 13.12.2019, а тому даний документ (довідка) не може бути підставою для перерахунку пенсії. Виходячи з цього, вказує, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до п.20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з 01.01.2020 за довідкою від 30.03.2020 №18-395/вих-20 є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

9. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

10. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 23.06.2020 щодо проведення перерахунку пенсії, до якої була додана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №18-395 вих-20 від 30 березня 2020 року.

11. Листом №0600-0308-8/29725 від 30.06.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено у перерахунку пенсії позивачу. Вказано, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ) /2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; частина двадцята статті 86 Закону підлягає застосуванню в первинній редакції. Отже, право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону виникає з 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Враховуючи вищезазначене, підстав для врахування заробітної плати станом на 06.09.2017, яка визначена в довідці про заробітну плату від 30.03.2020 № 18-395-вих-20, виданої прокуратурою Житомирської області для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону, немає.

12. Вважаючи протиправними доводи відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся із вказаним позовом до суду, за захистом порушеного права.

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

13. Позивач зазначив, що в червні 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 з моменту виникнення права на перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р., надавши при цьому довідку прокуратури Житомирської області №18-395 вих-20 від 30.03.2020 року про заробітну плату. Листом №0600-0308-8/29725 від 30.06.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру, а тому підстав для врахування заробітної плати станом на 06.09.2017, яка визначена в довідці про заробітну плату від 30.03.2020 № 18-395-вих-20, не має. Вважає відмову протиправною з тих підстав, що положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", яке визначає підстави та право на перерахунок пенсій прокурорам, згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р. набуло чинності з 13.12.2019 та підлягає застосуванню в первинній редакції.

14. Апелянт вказав, що довідка від 30.03.2020, з якою позивач звернувся 23.06.2020 до управління про перерахунок пенсії, видана про заробітну плату станом на 06.09.2017, виходячи з умов (розміру складових частин заробітної плати прокурорів), визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, складена всупереч вимог наведеного законодавства: 1) розмір заробітної плати визначено не станом на 01.01.2020; 2) підстава (видання нормативно - правового акту згідно якого змінились розміри заробітної плати) визначена постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657, яка прийнята до 13.12.2019, а тому даний документ (довідка) не може бути підставою для перерахунку пенсії. Виходячи з цього, вказує, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до п.20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з 01.01.2020 за довідкою від 30.03.2020 №18-395/вих-20 є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

15. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. На час призначення позивачу пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII у відповідній редакції (далі - Закон №1789-XII).

17. Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

18. Згідно із частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

19. Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

20. У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-XII були внесені зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначалася прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, разом з тим, положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

21. Однак, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-XII викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

22. Водночас, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

23. 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) та втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15.12.2015.

24. Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

25. Разом з тим, рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

26. Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, зокрема, що частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

27. Крім того, у своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

28. Таким чином, позивач у зв'язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 отримав право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

29. У той же час, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

30. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади працівників прокуратури.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

31. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

32. Як слідує із довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 30.03.2020 №18-395 вих-20, виданої ОСОБА_1 прокуратурою Житомирської області, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, що є підставою для перерахунку пенсії, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 06.09.2017, за відповідною (прирівняною) посадою заступника керівника місцевої прокуратури, становить: посадовий оклад 7460,00 грн. ; надбавка за класний чин (старший радник юстиції) 2 400,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) 2984,00 грн. ; інші щомісячні надбавки, доплати (за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (70%) 8990,80 грн. ; премія (60%) 13100,88 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 5822,61 грн. ; усього 40758,29 грн.

33. Вказана довідка була долучена позивачем до заяви про перерахунок пенсії, проте, відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії, що вказує на протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії.

34. Посилання апелянта на відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із положеннями пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 є необґрунтованим в силу встановленого судом обов'язку перерахунку пенсії позивачу згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 та частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII.

35. Крім того, оскільки рішенням Конституційного Суду України у справі № 7-р(ІІ)2019 відновлено дію частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у первинній редакції з 13.12.2019, відтак, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, визначеної на підставі довідки Прокуратури Житомирської області № 18-395 вих-20 від 30.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.01.2020.

36. Таким чином, враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому була призначена у 2002 році, тому до розміру пенсії останнього не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII.

37. Отже, враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

38. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

39. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

40. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

41. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

42. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

43. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Житомирській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.