Постанова від 16.12.2020 по справі 420/4358/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/4358/20

Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2020р. ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» звернулося в суд із позовом до ДПС України, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати повністю рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/PK в ЄРПН або відмову в такій реєстрації за №702946/30622532 від 16.05.2018р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної за №495130 від 2.04.2018р.;

- зобов'язати зареєструвати в ЄРПН, датою подачі на реєстрацію податкову накладну, складену ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА», а саме: за №495130 від 2.04.2018р..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за господарськими операціями між позивачем та ТОВ "Хвиля" було складено та направлено до ДФС України (правонаступником якої є відповідач) на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну. Згідно отриманої квитанції реєстрація податкової накладної зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, ПН/PK відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критерієв ризиковості платника податків". На виконання приписів податкового законодавства, товариством було направлено пояснення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленої податкової накладної, з відповідними копіями документів, що підтверджують реальність здійснення цієї господарської операції, та господарської діяльності товариства. Проте, ДФС України було прийнято оскаржуване рішення, яким було відмовлено у реєстрації вищезазначеної податкової накладної. Товариство наполягає на тому, що форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації ПН/PK в ЄРПН через ненадання платником податків копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкресленими. Однак, в порушення зазначених вимог спірне рішення містить лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення і підкреслення конкретних документів, які на думку контролюючого органу позивачем не надано, не містить.

Посилаючись на вказане позивач просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано повністю рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації за №702946/30622532 від 16.05.2018р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної за №495130 від 2.04.2018р..

Зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за №495130 від 2.04.2018р. ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» датою подання.

Стягнуто з ДПС України за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 2 102грн..

Не погоджуючись із даним рішенням суду ДПС України подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення комісії ДФС прийнято податковим органом протиправно та незаконно, оскільки позивачем надані до контролюючого органу усі відповідні пояснення та додані документи, які також подані і до суду, у повній мірі підтверджують реальність господарської операції позивача, за наслідками якої складено та направлено для реєстрації податкову накладну № 495130 від 2.04.2018р..

Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» зареєстровано як юридичну особу 7.12.1999р.. Основним видом діяльності товариства є оптова та роздрібна торгівля тютюновими виробами (код КВЕД 46.35).

27.05.2016р. ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» отримано ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами серії АЕ №297741 (термін дії з 26.12.2013р. до 26.12.2018р.).

30.01.2017р. між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» (Продавець) та ТОВ "Хвиля" (Покупець) укладено договір поставки за №2711-КР/17, відповідно до п.1 якого Продавець зобов'язується передавати тютюнові вироби або інші групи товарів у власність покупця відповідно до замовлення (замовлень), а Покупець зобов'язується приймати та оплачувати товар на умовах, зазначених у цьому договорі. Придбаний за цим договором товар буде у подальшому реалізовуватись через об'єкти торгівлі покупцю на території України.

2.04.2018р. ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» складено податкову накладну за №495130 на суму 599 999,99грн., в т.ч. ПДВ 100 000грн. та направлено ДФС України для її реєстрації в ЄРПН, проте реєстрація зазначеної декларації була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України.

На виконання пропозиції ДФС, ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» на підтвердження реальності здійснення господарської діяльності надано договір поставки за №2711-КР/17 та платіжні доручення, що підтверджують факт оплати Товару. Крім того, у поясненнях товариство зазначило, що товар, який реалізувався ТОВ "Хвиля" за умовами договору поставки №2711-КР/17 від 30.01.2017р., було придбано у виробників ПрАТ "Філіпп Морріс Україна" (код ЄДРПОУ 00383231), АТ "Імперіал Тобакко Продакшн Україна" (код ЄДРПОУ 20043260), ПАТ "А/Т тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (код ЄДРПОУ 14333202), ПАТ "Джей Ті Інтернешнл Україна" (код ЄДРПОУ 14372142) з посиланням на наявність сертифікатів відповідності на продукцію та інших первинних документів. При цьому, акцентовано увагу, що ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» на постійній основі постачаються товари з одним кодом УКТ ЗЕД 2402 20 90 20.

8.05.2018р. комісією Офісу великих платників податків ДФС прийнято рішення за №690028/30622532 про реєстрацію в ЄРПН податкової накладної № 495130 від 2.04.2018р.

Однак, 16.05.2018р. комісією ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №702946/30622532 від 16.05.2018р. про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №495130 від 2.04.2018р..

Перевіряючи правомірність та обґрунтованість рішення комісії ДФС, з урахування підстав, за якими позивач пов'язує її протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Положеннями п.201.16 ст.201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до вимог п.12 постанови КМУ "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29.12.2010р. №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України.

Згідно з п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом № 567 (у редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/ розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/ розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Згідно з пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Постановою КМУ від 21.02.2018р. №117 затверджено порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (у редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок зупинення), яким введено трирівневу систему моніторінгу.

На першому етапі ПН/РК аналізуються за відсічними критеріями на предмет відповідності трьом ознакам, наведеним у п.3 цього порядку.

Коли немає відповідності жодній з цих ознак і номенклатура ПН/РК відсутня в Таблиці даних, такі ПН/РК блокуються у випадках: якщо платник відповідає критеріям ризиковості; якщо платник не має позитивної податкової історії, і при цьому ПН/РК відповідає критеріям ризиковості операцій.

Критерії ризиковості умовно можна поділити на загальні, які діють по всій території України та затверджені ДФС і Мінфіном, і спеціальні, що встановлюються територіальними органами ДФС лише для визначеної території.

Платник ПДВ визнаватиметься ризиковим автоматично: якщо зареєстрований/перереєстрований на недійсні та підроблені документи; особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; переданий у володіння чи управління підставним особам; проводить фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та керівників; існує обвинувальний вирок суду щодо посадових осіб платника за ст.205 КК України.

Якщо до контролюючого органу надійде інформація, відповідно до якої платник ПДВ перестав відповідати вищезазначеним критеріям, то в день її отримання він виключається із Переліку.

Спеціальні критерії можуть встановлюватись місцевими органами ДФС на власний розсуд, але у визначеному ДФС діапазоні.

Платник ПДВ визнаватиметься ризиковим за рішенням регіональних комісій, якщо: зареєстрований/перереєстрований на непідконтрольній Україні території (ОРДЛО, Крим); зареєстрований платником ПДВ менше 3-х місяців; не має відкритих банківських рахунків, окрім рахунків у органах Держказначейства (не стосується фізичних осіб-підприємців та бюджетних установ); його посадова особа та/або засновник займали аналогічну посаду у суб'єкта господарювання, ліквідованого за процедурою банкрутства протягом останніх 3-х років; ним не було подано фінансову звітність за останній звітний період (для юридичних осіб, платників податку на прибуток); мається податкова інформація про наявність ознак здійснення платником ризикових операцій

При цьому ризиковість операцій визначатиметься за одним із 4-х критеріїв:

- критерій 1 застосовуватиметься, якщо операція одночасно відповідатиме таким ознакам: 1) обсяг постачання товару/послуги за поданою на реєстрацію ПН/РК дорівнює або перевищує величину залишку товарів/послуг. У свою чергу залишок визначається як різниця обсягу придбання/ввезення з 1.01.2017р. товару/послуги (за винятком звільнених від ПДВ операцій або тих, у яких ставка становить 0%), збільшеного в 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги за цей період; 2) переважання у такому залишку більше 75% ризикових товарів/ послуг, визначених ДФС; 3) відсутність товару/послуги в поданій на реєстрацію ПН у Таблиці даних платника податку, як товару/ послуги, що на постійній основі постачається/виготовляється;

- критерій 2 полягає у відсутності ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю такими підакцизними товарами, як: 1) спирт етиловий, інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; 2) тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

- критерій 3 полягає у тому, що про платника податку, який реєструє таку ПН на пальне, на дату її складання відсутній актуальний запис у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального;

- критерій 4 стосується розрахунків коригування, якими передбачається зміна номенклатури товарів/послуг (для товарів зміна перших 4-х цифр кодів згідно з УКТ ЗЕД, для послуг перших 2-х цифр кодів за ДКПП) за умови відсутності такого товару/послуги у Таблиці даних платника.

Якщо платники ПДВ відповідають встановленим критеріям ризиковості щодо них проводиться засідання Комісії територіального органу ДФС на якому вирішується, чи включати таку особу до переліку ризикових суб'єктів господарювання чи ні.

Також, на аналогічних засіданнях може вирішуватись питання про виключення суб'єктів господарювання з такого переліку.

У випадку, якщо платник перестає відповідати вказаним вище критеріям, він виключається із Переліку на підставі рішення комісії.

На суб'єкта господарювання, щодо якого прийнято рішення про включення його до переліку ризикових суб'єктів заводиться облікова картка із зазначенням причини внесення до такого переліку.

Додатково, органом ДФС приймається рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податків і, якщо щодо особи прийнято рішення про неврахування таких даних, кожна податкова декларація такого суб'єкта господарювання підлягатиме блокуванню і щодо кожної операції доведеться доводити її реальність відповідними підтверджуючими документами та поясненнями.

Наявність у платника позитивної податкової історії визначатиметься за одним із таких показників: 1) обсяг постачання на одного покупця, платника ПДВ, за зареєстрованими у поточному місяці ПН/РК (з урахуванням поданою на реєстрацію ПН/РК) не перевищує 150 тис. грн.; 2) обсяг постачання за останні півроку за зареєстрованими ПН/ РК, які не підлягають наданню отримувачу, становить більше 50% від загального обсягу постачання товарів/послуг за всіма іншими ПН/РК; 3) придбання і постачання одного товару або послуги за останні півроку складають більше 50% від загальної суми усіх інших товарів/послуг; 4) платник на постійній основі, протягом будь-яких 4-х місяців з останніх 6-и, реєструє ПН/РК на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом, по яким обсяг постачання становить 20% від загального обсягу; 5) відображена у звітності залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток на кінець звітного періоду складає більше 1 млн грн.. за умови, що керівник та засновник такого платника з 1.01.2017р. не змінювалися; 6) наявність власних (орендованих) земельних ділянок площею понад 200 га або станом на 1.01.2018р. орендованих земельних ділянок комунальної/державної форми власності площею понад 0,5 га, що задекларовані до 20.02.2018 р.; 7) сума ЄСВ, сплаченого за останній рік на одного працюючого, перевищує в 1,5 рази суму ЄСВ, яка сплачується з мінімальної заробітної плати, за умови, що керівник та засновник такого платника з 01.01.2017 р. не змінювалися; 8) загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум ЄСВ, податків та зборів (крім суми ПДВ, сплаченого при ввезенні товарів на митну територію України), становить більше 5 млн. грн.

Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» у березні-квітні 2018р. на адресу платника ТОВ "Хвиля" (код 32027065) було виписано податкові накладні на постачання сигарет. Проте, оскільки органами ДФС не було встановлено подальшої реалізації сигарет ТОВ "Хвиля", зазначене товариство було віднесено до ризикових платників податків та відповідно, та ДФС України було прийняте оспорювань у даній справі рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №495130 від 2.04.2018р., виписаної ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» у квітні 2018р. на адресу платника ТОВ "Хвиля" в ЄРПН.

Судова колегія зазначає, що віднесення контрагента позивача - ТОВ "Хвиля" до ризикових платників податків не є підставою для позбавлення позивача, як добросовісного платника податків, права на реєстрацію відповідних податкових накладних. При цьому, колегія суддів враховує, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень в силу приписів ч.2 ст.77 КАС України не надав суду жодного рішення щодо віднесення ТОВ "Хвиля" до ризикових контрагентів позивача. В підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем не надано доказів проведення податкових перевірок ТОВ "Хвиля". При цьому варто зазначити, що ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» не зобов'язане контролювати реалізацію своїм контрагентом придбаної у нього продукції, враховуючи, що така продукція може знаходитися на складах покупців на зберіганні, а подальший продаж тютюнових виробів є виключним правом суб'єктів господарювання, що здійснили його придбання.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, то апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що у відповідача не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної позивача, тому оскаржуване рішення є протиправними, та, відповідно, підлягає скасуванню.

Доводи викладені в апеляційній скарзі не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М.Градовський

Судді: А.В.Крусян

О.В.Яковлєв