10 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 280/2982/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
за участю секретаря судового засідання Троянова А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року (суддя суду 1 інстанції Сіпака А.В.) в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Управління капітального будівництва» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Комунальне підприємство «Управління капітального будівництва» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.07.2019 № 0092045006, згідно якого до КП «УКБ» застосовано штраф в сумі 136 635,42 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних.
Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами камеральної перевірки фіскальним органом встановлено факт порушення платником податків (позивачем) строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН та податковим повідомленням-рішенням від 12.07.2019 № 0092045006 застосовано штрафні санкції в розмірі 10% - 136 635,42 грн. На переконання позивача, оскаржуване рішення прийняте протиправно та безпідставно, оскільки податкові накладні були подані на реєстрацію в ЄРПН вчасно, тобто у строки, визначені нормами Податкового кодексу України.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 12.07.2019 № 0092045006, винесене Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, в частині застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних у розмірі 97 968,28 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що камеральною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: податкові накладні, виписані КП «УКБ» за перевіряємий період, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, що згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, стало підставою для винесення податкового повідомлення-рішення щодо застосування штрафу.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства, а відповідачем не надано жодних доказів на спростування висновків суду першої інстанції.
Перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що фахівцями відповідача проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних в ЄРПН Комунального підприємства «Управління капітального будівництва» з датою виписки вересень-жовтень 2017 року, травень-жовтень 2018 року, грудень 2018 року, за результатами якої складено Акт камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податковій звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН № 0384/08-01-50-06/04054151 від 22.02.2019 (далі- Акт камеральної перевірки).
Відповідно до висновків Акту камеральної перевірки встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
20.03.2019 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0035125006, згідно якого до позивача застосовано штраф в сумі 174 169,36 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених згідно зі ст. 201 та ст. 120-1.1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1 741 693,65 грн.
Позивач звернувся зі скаргою до контролюючого органу вищого рівня про перегляд цього податкового повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги ДФС України прийняла рішення про результати розгляду скарги від 10.06.2019 № 26605/6/99-99-11-06-01-25, яким скаргу задовольнила частково, скасувала ППР від 20.03.2019 № 0035125006 в частині штрафних санкцій у розмірі 37 533,94 грн. застосованих за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), яка зареєстрована в межах термінів визначених абзацами 15-16 п. 201.10 ст. 201 ПК України, в іншій частині ППР залишено без змін.
Після опрацювання рішення про результати розгляду скарги від 10.06.2019 № 26605/6/99-99-11-06-01-25 було сформовано податкове повідомлення-рішення № 0092045006 від 12.07.2019 на загальну суму грошового зобов'язання, а саме 136 635,42 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах. (абз. 2 пп. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Відповідно до ст. 76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Єдиний реєстр податкових накладних, згідно пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Відповідно до ч. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штраф у в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Таким чином, законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст. 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.
Податковим правопорушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 109.1 ст. 109 ПК України).
Так, згідно п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (у редакції постанови від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок № 1246) операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (у редакції постанови від 21.02.2018 № 204) п. 3 викладено в іншій редакції, а саме операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності) (п. 10 Порядку № 1246).
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис»; «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 11 Порядку № 1246).
Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведений у даному пункті.
Згідно пунктів 13, 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Крім того, згідно пунктів 4, 5, 6 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 03.08.2017 за № 959/30827 (далі - Порядок № 557), після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв'язку до адресата протягом операційного дня. Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів. Електронні документи, відправлені автором після закінчення строку, встановленого законодавством для подання аналогічних документів в паперовому вигляді, вважаються поданими з порушенням строків їх подання.
Відповідно до п. 11 Порядку № 557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується.
Отже, вказаним Порядком № 557 чітко визначено обов'язок автора надсилати електронний документ адресату протягом операційного дня.
Аналізуючи викладені приписи законодавства, слід зазначити, що предметом камеральної перевірки, оформленої Актом № 0384/08-01-50-06/04054151 від 22.02.2019 була перевірка граничних термінів реєстрації позивачем в ЄРПН податкових накладних: № 257 від 31.10.2017 на суму ПДВ 13 793,28 грн., № 258 від 31.10.2017 на суму ПДВ 589 650,70 грн., № 259 від 31.10.2017 на суму ПДВ 82 255,56 грн., № 260 від 31.10.2017 на суму ПДВ 154 937,50 грн.
Матеріалами справи, а саме технічними протоколами відправлення на реєстрацію податкових накладних та копіями квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН підтверджено, що податкові накладні від 31.10.2017 № 257, № 258, № 259 та № 260 створено на базі програмного комплексу «М.Е.Doc» та відправлено на реєстрацію 15.11.2017 у проміжку часу з 22:38 год. до 22:45 год., однак з незалежних від КП «УКБ» причин, квитанції направлені останньому лише після о 06:16 год. 16.11.2017 року. У вказаних квитанціях зазначається про те, що податкові накладні доставлено до ДФС України та документи не прийнято.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що позивач направив податкові накладні на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України термін та в межах операційного дня, а саме до 23:00 год. 15.11.2017.
Також, згідно Акта № 0384/08-01-50-06/04054151 від 22.02.2019, відповідачем була проведена перевірка граничних термінів реєстрації позивачем в ЄРПН податкових накладних: № 245 від 29.12.2018 на суму ПДВ 126 717,00 грн. та № 247 від 29.12.2018 на суму ПДВ 9 328,81 грн.
При цьому, як встановлено судом першої інстанції, що затримка в реєстрації податкових накладних № 245 від 29.12.2018 та № 247 від 29.12.2018 виникла у зв'язку з технічними проблемами на сервері ДФС.
Беручи до уваги викладене, слід зазначити, що технічними протоколами відправлення на реєстрацію податкових накладних та копіями квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН підтверджено, що податкові накладні від 29.12.2018 № 245 та № 247 створено на базі програмного комплексу «М.Е.Doc» та відправлено на реєстрацію 15.01.2019. У вказаних квитанціях зазначається про те, що податкові накладні доставлено до ДФС України та документи прийнято.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що обов'язком платника податку є своєчасне, в операційний день, направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов'язок виконав своєчасно.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 по справі № 816/390/17.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України на загальну суму 97 968,28 грн.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров