Справа № 683/2894/20
3/683/1459/2020
23 листопада 2020 року суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М. розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Старокостянтинівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого АДРЕСА_1
за ст.44-3 КУпАП,
Відповідно до протоколу серії ВАБ №343193 від 13.11.2020р. ОСОБА_1 близько 08 години 09 хвилин, перебував за адресою вул.Попова,2 в м.Старокостянтинові, будучи водієм автобуса марки «Форд Транзит» р.н. НОМЕР_1 , перевозив пасажирів у салоні автобуса без одітої маски на обличчі, яка б належним чином закривала ніс та рот, чим порушив постанову КМ України №641від 22.07.2020р. пп.2 п.11., чим вчинив правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Згідно Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-ІХ від 06.11.2020 року статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: "Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Тобто, адміністративну відповідальність за порушення правил карантину, зокрема, перебування у громадському спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок пом'якшено.
Крім того, розгляд справ про адміністративні правопорушення передбачені ч.2 ст.44-3 КУпАП віднесено до компетенції виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, органів державної санітарно-епідеміологічної служби та Національної поліції.
Згідно ч.3 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Оскільки на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 набрав чинності Закону України від «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-ІХ від 06.11.2020 року, яким пом'якшено відповідальність на порушення правил карантину, тому зазначений Закон підлягає застосування відносно складеного протоколу щодо ОСОБА_1 .
Відтак, оскільки на час розгляду справи суд не має повноважень на розгляд протоколу про адміністративне правопорушення, останній підлягає поверненню органу, який направив його до суду - Старокостянтинівському ВП ГУНП в Хмельницькій області.
Керуючись ст. 7, 8, 44-3, 222, 257, 268, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №343193 від 13.11.2020р. складений відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП повернути Старокостянтинівському ВП ГУНП в Хмельницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя