Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2636/20
Провадження № 3/553/1112/2020
Іменем України
14.12.2020м. Полтава
суддя Ленінського районного суду м. Полтави Крючко Н.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП, -
11 грудня 2020 року до суду для розгляду по суті надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 129 від 04.11.2020 року, який складений державним інспектором головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів управління безпеки харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області по факту того, що в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , 04.11.2020 року б 12 год. 50 хв. встановлено, що перед початком зміни не проводиться температурний скрінінг усім працівникам, що є порушенням п.1 Постанови головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 року №17 «Про затвердження Тимчасовий рекомендацій щодо організації проти епідеміологічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та не продовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної інфекції (COVID-19)". Працівники закладу торгівлі перебувають в захисних масках, але вони не закривають рот та ніс, відвідувачам магазину не робиться зауваження стосовно масок, що є порушенням абз.2 п.4 та 7 Постанови головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 року №17 «Про затвердження Тимчасовий рекомендацій щодо організації проти епідеміологічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та не продовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної інфекції (COVID-19)". Таким чином, ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
Протокол складений відносно ОСОБА_1 як фізичної особи - підприємця, МК « ОСОБА_2 ».
Вирішуючи питання щодо можливості призначення справи до судового розгляду суд враховує наступне.
Згідно з вимогами ст. 278КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Законом України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 1000-IX від 06.11.2020 року, який набув чинності 21.11.2020 року,внесені зміни до ст. 44-3 КУпАП, доповнено статтю частиною другою такого змісту:"Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно".
Протокол про адміністративне правопорушення № 129 від 04.11.2020 року відносно ОСОБА_1 надійшов до суду 11.12.2020 року, тобто після набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 1000-IX від 06.11.2020 року.
Станом на 11.12.2020 року ст. 44-3 КУпАП містить дві частини, кожна з яких визначає окремий склад правопорушення.
При цьому,в протоколі про адміністративне правопорушення №129 від 04.11.2020 року відносно ОСОБА_1 його дії кваліфіковано за ст. 44-3 КУпАП, без визначення конкретної частини цієї статті.
Крім того, за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП настає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Таким чином, норми ч. 1 ст. 44-3 КУпАП відсилають до інших законодавчих чи нормативних актів, або ж рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, які конкретно правила щодо карантину людей, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила і норми, передбачені Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, в даному випадку не були дотримані (з викладенням їх змісту), і які положення таких правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, були порушені.
З змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 129 від 04.11.2020 року відносно ОСОБА_1 свідчить про те, що приводом для його складання стало виявлення порушень п.1, абз.2 п.4 та 7 Постанови головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 року №17 «Про затвердження Тимчасовий рекомендацій щодо організації проти епідеміологічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та не продовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної інфекції (COVID-19)".
Перелік заборон та обмежень,пов'язаних із встановленням на території України карантину,визначений Постановою Кабінету МіністрівУкраїни №641від 22.07.2020 року "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення № 129 від 04.11.2020 року не наведене посилання на акт законодавства або рішення органу місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, порушення якого є підставою для відповідальності особи за ст. 44-3 КУпАП, мітиться лише посилання на документ, який носить рекомендаційний характер.
Порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення визначений в ст. ст. 254-256 КУпАП.
Згідно положень ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення встановлені в ст. 256 КУпАП, якою передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Разом з тим, зміст протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 № 129 від 04.11.2020 року та приєднані до нього матеріали не містять даних про дотримання при складанні протоколу вищевказаних вимог ст. ст. 254, 256 КУпАП, зокрема, в протоколі відсутні відомості, необхідні для вирішення справи, в тому числі повні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме, не зазначена дата народження, місце народження, адреса реєстрації.
Будь-які документи щодо встановлення особи порушника у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені та до нього не приєднані. За вказаних обставин, суд позбавлений можливості достовірно пересвідчитись в тому, що особою, причетною до вчинення правопорушення, є саме громадянин, зазначений у протоколі.
Крім того, зміст протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, приєднані до нього, не містять доказів того, що ОСОБА_1 є Фізичною особою підприємцем та здійснює свою діяльність у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у АДРЕСА_1 та, відповідно, є особою, до обов'язків якої входить забезпечення дотримання правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм в магазині «МК Салтівський» що стали приводом до складання протоколу, та саме він є суб'єктом правопорушення, передбаченого в ст. 44-3 КУпАП.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до роз'яснень, наведених у п.п. 11, 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення" № 11 від 17.10.2014 року, суди не повинні ігнорувати факти недотримання встановлених КУпАП вимог, що призвели до порушення строків накладення адміністративного стягнення. Ураховуючи, що КУпАП не передбачено можливості винесення будь-якого процесуального документа за такі дії, судам слід реагувати, надсилаючи листи відповідним організаціям і посадовим особам, які можуть звернути увагу на зазначені факти. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене,порушення вимогст.ст.254,256КУпАП при складанні протоколу, а також відсутність повних відомостей про особу порушника та даних, які об'активно свідчать проте, що саме особа, відносно якої складений протокол, є ФОП та здійснює свою діяльність у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » де виявлені порушення, та, відповідно, може бути суб'єктом правопорушення, перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини справи, встановити суб'єкта правопорушення та, відповідно, вирішити питання щодо наявності чи відсутності події та складу правопорушення в діях певної особи, як власне і вирішити питання щодо правильності кваліфікації дій особи, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП на доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, 268, 280 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП направити до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Н. І. Крючко