16.12.2020 Провадження № 3/425/1253/20
Справа № 425/2974/20
Рубіжанський міський суд Луганської області в особі судді Овчаренко О.Л., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Рубіжанського міського суду Луганської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 679284, 26.10.2020 о 07 годині 36 хвилин в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 перебувала у громадській споруді, а саме в магазині «Ластівка» без вдягнутого засобу індивідуального захисту, зокрема, респіратора або захисної маски, що закривають ніс та рот, чим порушила правила щодо карантину людей, передбачені ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та вимоги п. 10 п.п. 1 постанови КМУ №641 від 22.07.2020. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи. Диспозицією ст.44-3 КУпАП в редакції, чинній на момент вчинення вказаного у протоколі правопорушення, передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06 листопада 2020 № 1000-IX, який набрав чинності 21.11.2020, статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно». Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Згідно ч.ч.1,2 ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Разом з тим, ч. 3 ст. 8 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення. Санкцією ст. 44-3 КУпАП (в редакції, чинній на час діяння, про яке йдеться в протоколі про адміністративне правопорушення) було передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Натомість, санкцією ч.2 ст.44-3 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, з 21.11.2020 відповідальність за діяння, яке викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , передбачено саме ч.2 ст.44-3 КУпАП, якою значно пом'якшено відповідальність за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, а тому має зворотну дію в часі. А дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягають кваліфікації за ч.2 ст.44-3 КУпАП. Відповідно до ст.222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.44-3 КУпАП, розглядають органи Національної поліції. За наведених вище підстав дана справа підлягає передачі за підвідомчістю органу, яким було складено адміністративні матеріали, - Управлінню патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 222, 278,283 КУпАП, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06.11.2020 № 1000-IX,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передати за підвідомчістю до Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції. Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Л. Овчаренко