Рішення від 16.12.2020 по справі 540/2915/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2915/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - відповідач), за участю третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:

- визнати протиправними рішення та бездіяльність відповідача щодо невиготовлення довідки для перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року;

- зобов'язати відповідача підготувати та направити до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ, постанов КМУ від 30.08.2017 року №704, від 13.02.2008 року №45, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, таких як: посадовий оклад; оклад за військове званням; процентна надбавка за вислугу років 50%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за безперервну службу 90%; премія 33,3%.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 01.01.2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Південного міжрегіонального управління, в якій не зазначені додаткові види грошового забезпечення. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до відповідача із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, відповідач листом відмовив позивачці у видачі довідки, обґрунтовуючи відмову відсутністю правових підстав для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 07.10.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення її недоліків. Позивачка усунула недоліки заяви.

Ухвалою від 29.10.2020 року у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий час для подання заяв по суті справи.

17.11.2020 року відповідачем до суду подано клопотання про залучення до участі справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ГУ ПФУ в Херсонській області.

Ухвалою суду від 19.11.2020 року залучено до участі у розгляді справи Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

17.11.2020 року представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав викладених у відзиві. Зокрема відповідач зазначає, що постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 передбачений перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, що визначені станом на 01.03.2018 року, а тому позивачці здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років. Зазначені відомості надані до пенсійного фонду. Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, однак не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено. Так, постановою КМУ №704 від 30.08.2017 року, яка набирає чинності з 01.03.2018 року, встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 5 Порядку №45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивачці), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Саме такі складові грошового забезпечення були відображені відповідачем у довідці для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка видана у період дії п. 1, 2 Постанови №103. Інші складові правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Також відповідач зазначає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою 05.03.2019 року Шостого апеляційного адміністративного суду, п. п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувався чинними приписами постанови №103 та Порядку №45 на момент надання довідки. Відповідач відмічає, що він, як уповноважений орган, готує довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подає їх останньому, що й було зроблене за запитуваним списком ГУ ПФУ у березні 2018 року. Будь-яких інших списків після 05.03.2019 року для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до відповідача не надходило. Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію. Тобто, відповідач у вказаних правовідносинах діяв правомірно. Також зазначає, що наказом Міністерства юстиції України №925/5 від 28.03.2018 року затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок №925/5). Згідно з п. 3 р. 1 Порядку №925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. Згідно Порядку №925/5 особам рядового та начальницького складу ДКВС України виплачуються такі види набавок: надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесні звання; надбавка за спортивні звання; надбавка за кваліфікаційну категорію; доплата за науковий ступінь; доплата за вчене звання. Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням доплат та надбавок, виходячи І розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ та Порядку 925/5. Відповідач зазначає, що з матеріалів позову вбачається, що Позивачем порушується питання щодо включення до довідки для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року таких складових: посадовий оклад; посадовий оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за особливі умови служби - 50%; надбавка за безперервну службу - 90%; премія - 33,3%. Однак, з аналізу постанови №704 та Порядку №925/5 вбачається, що станом на 05.03.2019 року такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за безперервну службу не виплачуються, а тому для перерахунку пенсії не враховуються. За тим, відповідачем надано до суду довідку від 09.11.2020 року №3.1/11954/Явт для перерахунку пенсії позивачу станом на 05.03.2019 року, до якої включено наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливі умови служби та премія. Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позову.

23.11.2020 позивач надіслав до суду відповідь на відзив, у якій заперечив проти доводів відповідача та підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у позові. Наголосив на неправомірності довідки відповідача від 09.11.2020 року №3.1/11954/Явт, оскільки такі складові, як надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% та надбавка за безперервну службу - 90%, відповідачем протиправно не включено в оновлену довідку.

27.11.2020 року до суду надійшли письмові пояснення від третьої особи, відповідно до яких пенсійний орган просить відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Зокрема зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Також зазначає, що перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Водночас, пенсійний орган наголошує, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, у березні-квітні здійснений масовий перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ. Зокрема, у березні 2018 року позивачці перерахована пенсія з 01.01.2018 року відповідно до п. п. 1, 2 Постанови № 103 на підставі довідки, якою не було враховано додаткових видів грошового забезпечення та премії, як таких, що скасовані та не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, на підставі вищевикладеного вважає, що Головне управління діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.

Варто зауважити на тому, що головуючий суддя Гомельчук С.В. у період часу з 24.11.2020р. по 15.12.2020р. (включно) перебував відпустці та був тимчасово непрацездатним, у зв'язку із хворобою.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Херсонській області та з 24.12.2003 року отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб".

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.03.2007 року, пенсія ОСОБА_1 обраховувалася у розмірі 76% грошового забезпечення у сумі 3210,54 грн., яке складалося з наступних складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; збільшення грошового забезпечення на 100%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за очік. пенсію; надбавка за безперервну службу 90%; премія 33,3%

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2017 року, пенсія ОСОБА_1 обраховувалася у розмірі 76% грошового забезпечення у сумі 2293,98 грн., яке складалося з наступних складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за особливо важливі завдання 50%: премія 17,2%.

З 01.01.2018 ГУ ПФУ в Херсонській області проведений перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704 та на підставі довідки, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Таким чином, згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018 року, пенсія ОСОБА_2 обраховувалася у розмірі 76% грошового забезпечення у сумі 10365 грн., яке складалося з таких складових: посадовий оклад - 5500 грн.; оклад за військове звання - 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3455 грн.

07.08.2020 року та 10.09.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявами про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Листами від 12.08.2020 року №3.1/605-20/Є-509, від 15.09.2020 року №3.1/9477/Явт відповідач повідомив, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Не погоджуючись із проведеним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XIІ).

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Разом з тим, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентована ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надане право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393" затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку №45 передбачена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і Додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, що внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, яким визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і Додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Необхідно зазначити, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявами від 07.08.2020 року, від 10.09.2020 року про видачу оновленої довідки про розміри її грошового забезпечення з урахуванням усіх складових, п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком від 30.01.2007 року №3-1.

Згідно із п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тобто, на відповідача, як на уповноважений орган, покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Крім того, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством (пп. 6 п. 6 Постанови №704).

Підпунктом 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому саме з цієї дати ОСОБА_1 набула право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

09.11.2020 Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видало довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 року №704, за нормами чинними станом на 05.03.2019 року, відповідно до якої грошове забезпечення за посадою - начальник кримінально-виконавчої інспекції, складало 17379 грн. та складалося з наступних складових:

- посадовий оклад - 5500 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410 грн.;

- надбавка за особливі умови служби - 5182,50 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% - 3455 грн.;

- премія 33,3% - 1831,50 грн.

Позивачка не погоджується з наданою довідкою та зазначає, що повинна отримувати пенсію, розраховану із грошового забезпечення зі всіма складовими, які враховувалися до здійснення перерахунку пенсії від 01.01.2018 року.

Таким чином, спірним є питання надання позивачці нової довідки, в якій до грошового забезпечення повинні бути включені всі складові, що позивачка отримувала до 01.01.2018 року.

Вирішуючи даний спір, суд зважає на таке.

Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначає Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 (далі - Порядок №925/5).

Відповідно до п. 3 Порядку №925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: допомога для оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості, інтенсивності та умов проходження служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання особи рядового чи начальницького складу (п. 6 Порядку №925/5).

Таким чином, суд вважає, що перерахунок пенсії здійснюється з розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою станом на момент здійснення перерахунку, відтак, при перерахунку пенсії повинні враховуватися ті види грошового забезпечення, які існують на сьогодні та виплачуються працюючим військовослужбовцям.

Так, згідно з пунктами 1-12 Розділу ІІ Порядку №925/5 (в ред. від 30.11.2018р.) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за почесні звання, надбавки за спортивні звання, надбавки за кваліфікаційну категорію, доплати за науковий ступінь, доплати за вчене звання.

Як зазначено вище, відповідач 09.11.2020 року склав та надав до суду нову довідку про розмір грошового забезпечення, проте, зазначена довідка не включала всіх видів грошового забезпечення, які позивачка отримувала до 01.01.2018 року.

Отже, спірними у даній справі є наступні додаткові види грошового забезпечення, які позивачка отримувала до 01.01.2018 року та не включені відповідачем у нову довідку:

- надбавка за особливо важливі завдання;

- надбавка за безперервну службу.

Щодо такого виду додаткового грошового забезпечення, як надбавка за безперервну службу, то у діючому Положенні №925/5 відсутній вказаний вид додаткового грошового забезпечення, відтак, відповідно до п. 5 Порядку №45, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача вказаної надбавки.

Щодо додаткового виду грошового забезпечення - надбавка за виконання особливо важливих завдань, то Порядком №925/5 даний вид не передбачений.

Втім, суд відмічає, що відповідно до п. п. 1,2 п. 5 Розділу ІІ Порядку №925/5, особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.

Із аналізу нормативно-правових актів, на підставі яких здійснювалася виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме: Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 року №222 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2018 року №326/5, суд встановив, що вказані акти містили такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, передбачені п. 6 та п. 5 Розділу ІІ вказаних Інструкцій відповідно.

Так, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, у попередніх редакціях Інструкцій про порядок виплати грошового забезпечення передбачала, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи встановлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Порядок, умови виплати та розмір надбавки за особливо важливі завдання визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань особою рядового або начальницького складу. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.

Таким чином, суд, здійснивши системний аналіз законодавства та дослідивши правову природу такого виду додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, встановив, що у діючому Порядку №925/5 вказана надбавка збережена, при цьому змінилася не суть, а назва цієї надбавки - надбавка за особливості проходження служби. Відтак, вказаний додатковий вид грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Щодо вимоги позивачки про визнання протиправною бездіяльності Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо невиготовлення та неподання до ГУ ПФУ в Херсонській області довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".., суд зазначає наступне.

Як підтверджується матеріалами справи, відповідачем було видано 09.11.2020 року довідку про розмір грошового забезпечення позивачки №3.1/11954/Явт.

Таким чином, уповноваженим органом виконано обов'язок щодо видачі довідок, у зв'язку з чим, вищезазначена вимога не підлягає задоволенню.

Суд зауважує, що у даному випадку, належним способом захисту порушеного права позивачки є визнання протиправними дій відповідача щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача без урахування такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання - 50% та зобов'язання відповідача підготувати та подати до ГУ ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за ОУС 50%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 33,3%, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивачки.

Суд також зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).

Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд установив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16.09.1996 "Гайгузус проти Австрії", в якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відмова відповідача в наданні оновленої довідки порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій щодо видачі позивачці оновленої довідки без врахування такої складової, як надбавка за особливо важливі завдання - 50%.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311, 65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 9), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо видачі довідки від 09.11.2020 року №3.1/11954/Явт про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без урахування такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання - 50%.

Зобов'язати Південне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (за посадою начальника кримінально-виконавчої інспекції) станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за ОУС 50%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 33,3%, для подання до Головного управління Пенсійного фонду України її Херсонській області та проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 112010201