Рішення від 16.12.2020 по справі 480/3967/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 року Справа № 480/3967/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про виконання вимог законів, перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

1. Виконати вимоги статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ та виплатити позивачу підвищення в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму; а саме:

• з 01.05.2017 р. підвищити пенсію на 16,25 грн.;

• з 01.10.2017 р. підвищити пенсію на 35,00 грн.;

• з 01.12.2018 р. підвищити пенсію на 11,25 грн.;

• з 01.07.2019 р. підвищити пенсію на 16,75 грн.;

• з 01.12 2019 р. підвищити пенсію на 18,50 грн.

2. Виконати частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV та перерахувати пенсію з донарахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії, а саме з 11.02.2019 року збільшити розмір пенсії на 190,32 грн;

3. Провести індексацію пенсії за 2019 рік згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальноо бов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, а саме збільшити пенсію позивача з 01.03.2019 року на 556,20 грн.

4. Провести індексацію пенсії за 2020 рік згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме збільшити пенсію з 01.05.2020 року на 264,63 грн.

5. Включити до страхового стажу позивача при розрахунку пенсії останній день служби в лавах Радянської Армії (військовій частині 06919) так як зазначено в військовому квитку та трудовій книжці: з 01.04.1985 по 19.03.1987 року;

6. Включити до страхового стажу позивача при розрахунку пенсії періоди служби в ЗСУ відповідно до інформації, яка зазначена в військовому квитку, тобто з 28.07.2016 р. по 03.09.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у відповідача.

14.05.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив:

1. виконати вимоги статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та нарахувати відповідні виплати як учаснику бойових дій;

2. виконати частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV та перерахувати пенсію з дорахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії з 11.02.2019 року;

3. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 року, здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2019 року;

4. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” додати до розміру пенсії 264,63 грн. з 01.05.2020 р.;

5. включити до страхового стажу при розрахунку пенсії останній день служби в лавах Радянської Армії (військовій частині 06919), тобто 19.03.1987 року, так як в військовому квитку та трудовій книжці зазначено період служби з 01.04.1985 по 19.03.1987 року;

6. включити до страхового стажу при розрахунку пенсії періоди служби в ЗСУ з 28.07.2016 р. по 31.07.2016 р. та з 29.11.2017 р. по 30.11.2017 р., так як в військовому квитку зазначено період служби в ЗСУ з 28.07.2016 р. по 03.09.2018 р.

Листом від 15.06.2020 р. № 2010-2118/П-02/8-1800/20 ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено у всіх пунктах вимог, викладених у заяві від 14.05.2020.

Позивач вважає таке рішення протиправним та просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 02.07.2020 відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що пенсійне забезпечення в Україні здійснюється за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон №1058). За його нормами розмір пенсії кожної окремої особи залежить від набутого нею страхового стажу та від отримуваної заробітної плати.

З 01.01.2017 на виконання Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 (далі - Закон №2148) пенсії, призначені за нормами Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), та величини оцінки одного року страхового стажу 1%. До 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу визначався із застосуванням величини оцінки одного року в розмірі 1,35%.

При здійсненні такого мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 Законом України “Про Державний бюджет України на 2017”, збільшений на 79,00 грн, тобто 1452,00 грн. (1373,00 грн+79,00 грн).

При цьому, абзацом 2 частини 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Законом № 2148 визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з електронною базою даних одержувачів пенсій у Сумській області пенсія за віком позивачу призначена з 10.02.2017. Для обчислення її розміру була застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у сумі 3764,40 грн. Коефіцієнт страхового стажу визначався із застосуванням величини оцінки одного року 1,35. На виконання Закону № 2148 з 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу позивача визначений із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу.

Після перерахунку з 01.10.2017, проведеного на виконання Закону № 2148, розмір пенсії позивача становив 3484,41 грн.

Оскільки після перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії позивача зменшився, то на виконання абзацу 2 частини 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2148 виплата пенсії здійснювалася у раніше встановленому розмірі - 4527,95 грн., шляхом встановлення доплати до попереднього розміру пенсії у сумі 1043,54 грн.

У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у складі пенсії позивача виплати перерахунку підлягало підвищення учаснику бойових дій. Розмір такого підвищення збільшувався, при цьому загальний розмір пенсії з урахуванням підвищення учаснику бойових дій залишався меншим за розмір пенсії, призначений до 01.10.2017, тому виплата пенсії була продовжена до червня 2019 у раніше встановленому розмірі - 4527,95 грн.

З 01.02.2019 на підставі заяви позивача та відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 був проведений перерахунок пенсії з урахуванням періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії. За його результатами страховий стаж склав 30 років 01 місяць 26 днів, його коефіцієнт-0,30083, основний розмір пенсії - 3271,73 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн. розмір пенсії позивача склав 3685,98 грн. Проте, він залишився меншим за отриманий розмір пенсії до 01.10.2017, тому виплата пенсії здійснювалась у раніше встановленому розмірі 4527,95 грн., шляхом встановлення доплати, що зменшилась із 1043,54 грн. до 841,97 грн.

З 1 березня 2019 на виконання ч.2 ст.42 Закону № 1058 раніше призначені пенсії перераховані шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, починаючи з 01.10.2017, за 2014-2016 роки 3764,40 грн. на коефіцієнт 1,17. Збільшений її показник з 01.03.2019 становив 4404,35 грн.

За результатами перерахунку, проведеного з 01.03.2019 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 12724,56 грн., відповідно розмір пенсії - 3827,93 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн. та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн., розмір пенсії позивача з 01.03.2019 склав 4242,18 грн. Оскільки він залишився меншим за отримуваний розмір пенсії позивача до 01.10.2017, то виплату пенсії продовжено здійснювати у раніше встановленому розмірі 4527,95 грн. шляхом встановлення доплати в сумі 285,77 грн.

У травні 2019 розмір пенсії позивача був перерахований з дати її призначення у зв'язку з уточненнями періоду заробітної плати, який підлягав оптимізації. Станом на 01.06.2019 основний розмір пенсії склав 3226,37 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн. та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій розмір пенсії позивача слав 3640,62 грн. До нього встановлена доплата до попереднього розміру пенсії у сумі 842,53 грн.

Таким чином, з 01.06.2019 позивачу до виплати нараховувалась пенсія у сумі 44873,15 грн.

Черговий перерахунок пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України № 1058 та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” проведений з 01.05.2020 шляхом збільшення вищезазначеного показника середньої заробітної плати в Україні на коефіцієнт 1,11. Збільшений її показник з 01.05.2020 складає 4888,83 грн.

За результатами його проведення середньомісячний заробіток позивача для обчислення пенсії склав - 123928,42 грн., відповідно розмір пенсії - 4190,09 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 409,50 грн. та щомісячної цільової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн. загальний розмір виплати позивача з 01.05.2020 склав 4639,59 грн.

Водночас, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі 3 480/3482/19 проведений перерахунок пенсії з 10.02.2017.

За результатами його виконання страховий стаж склав 33 роки 04 місяці 09 днів, середньомісячний заробіток, визначений за вищезазначений період, з 01.05.2020 становить 14203,47 грн., основний розмір пенсії - 4734,44 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2020 становить 5183,94 грн.

До страхового стажу позивача зарахований час проходження строкової військової служби з 01.04.1985 по 18.03.1987 на підставі довідки Сумського міського військового комісаріату від 28.02.2017 № 3/15. Згідно з цією довідкою військову службу позивач проходив до 19.03.1987. Отже, відповідач вважає, що підстави для зарахування до страхового стажу періоду з 01.04.1985 по 19.03.1987 відсутні.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, в місцях. У разі, якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є не меншою ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховується до страхового стажу як повний. Якщо сума сплачених страхових внесків є меншою ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховується до страхового стажу пропорційно сплаченим внескам.

Згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 03.04.2007 № 857 статтю 11 Закону № 1058 доповнено пунктом 17 (на теперішній час пункт 11), згідно з яким військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Страхувальниками відповідно до статті 14 Закону № 1058 визначені підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію. Зазначені страхувальники подавали звітність до системи персоніфікованого обліку лише про загальну суму сплачених внесків по установі. Відомості щодо застрахованих осіб не подавались.

Водночас, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 (далі - Закон № 2148) внесені зміни до Закону № 1058, що набрали чинності з 11.10.2017, згідно з якими надано можливість протягом п'яти років з дня набрання чинності Закону № 2148 військовим частинам та органам, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, подати до Пенсійного фонду персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 по 31 грудня 2016.

У разі, якщо за період з 01.07.2020 по 31.12.2016 у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562, персоніфіковані відомості про застрахованих осіб вносяться до реєстру застрахованих осіб на підставі звітності, що подається платниками.

Водночас, відповідно до пп.2 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, у разі якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 у реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону № 1058, страховий стаж та заробітна плата (дохід)обчислюються на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж позивача обчислений за даними реєстру застрахованих осіб з урахуванням сплачених внесків, згідно з якими до страхового стажу зараховані періоди військової служби позивача з 01.08.2016 по 28.11.2017 та з 01.12.2017 по 30.09.2018.

Відомості про нарахований у липні 2016 військовою частиною дохід та суму сплачених внесків у реєстрі застрахованих осіб відсутні. Суми сплачених внесків за листопад 2017 вистачає для зарахування до страхового стажу 28 днів.

Отже, підстави для зарахування до страхового стажу за даними реєстру застрахованих осіб та документами пенсійної справи періодів з 28.07.2016 по 31.07.2016 та з 29.11.2017 по 30.11.2017 відсутні.

Враховуючи вищезазначене, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні (а. с. 19-20).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного

Судом встановлено, що 14.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою (а.с. 4-5), в якій просив:

1. виконати вимоги статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та нарахувати відповідні виплати як учаснику бойових дій;

2. виконати частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV та перерахувати пенсію з дорахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії з 11.02.2019 року;

3. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 року, здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2019 року;

4. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” додати до розміру пенсії 264,63 грн. з 01.05.2020 р.;

5. включити до страхового стажу при розрахунку пенсії останній день служби в лавах Радянської Армії (військовій частині 06919), тобто 19.03.1987 року, так як в військовому квитку та трудовій книжці зазначено період служби з 01.04.1985 по 19.03.1987 року;

6. включити до страхового стажу при розрахунку пенсії періоди служби в ЗСУ з 28.07.2016 р. по 31.07.2016 р. та з 29.11.2017 р. по 30.11.2017 р., так як в військовому квитку зазначено період служби в ЗСУ з 28.07.2016 р. по 03.09.2018 р.

Листом від 15.06.2020 р. № 2010-2118/П-02/8-1800/20 (а.с. 7-8) ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено у всіх пунктах вимог, викладених у заяві від 14.05.2020.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що пенсійне забезпечення в Україні здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон №1058).

Так, розмір пенсії кожної окремої особи залежить від набутого нею страхового стажу та від отримуваної заробітної плати.

Основний розмір пенсії визначається згідно зі ст.27 Закону № 1058 шляхом множення заробітної плати особи на коефіцієнт її страхового стажу.

Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається відповідно до статті 25 Закону із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = См х Вс /100% х 12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - величина оцінки одного року страхового стажу у відсотках (до 01.10.2017 - 1,35%, з 01.10.2017-1%).

До того ж, згідно з ч.1 ст.28 Закону № 1058 чоловікам за наявності 35 років страхового стажу гарантується мінімальний розмір пенсії на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років пенсія за віком збільшується на один відсоток основного розміру пенсії, але не більше ніж на один відсоток вищезазначеного мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до с.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 № 3551 учасникам бойових дій до розміру пенсії виплачується підвищення в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із Законом України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни” від 16.03.2004 № 1603 зазначеній категорії осіб до розміру пенсійної виплати встановлюється щомісячна виплата цільової допомоги на проживання у розмірі 40,00 грн.

З 01.01.2017 на виконання Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 (далі - Закон №2148) пенсії, призначені за нормами Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), та величини оцінки одного року страхового стажу 1%. До 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу визначався із застосуванням величини оцінки одного року в розмірі 1,35%.

При здійсненні такого мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 Законом України “Про Державний бюджет України на 2017”, збільшений на 79,00 грн, тобто 1452,00 грн. (1373,00 грн+79,00 грн).

При цьому, абзацом 2 частини 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Законом № 2148 визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 пенсія за віком позивачу призначена з 10.02.2017. Для обчислення її розміру була застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у сумі 3764,40 грн. Коефіцієнт страхового стажу визначався із застосуванням величини оцінки одного року 1,35. На виконання Закону № 2148 з 01.10.2017 пенсійним фондом коефіцієнт страхового стажу позивача визначений із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу.

Також, судом встановлено, що 01.10.2017 відповідачем проведено перерахунок пенсії на виконання Закону № 2148 та розмір пенсії позивача склав 3484,41 грн.

Оскільки після перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії позивача зменшився, то на виконання абзацу 2 частини 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2148 нарахування та виплата пенсії здійснювалася у раніше встановленому розмірі - 4527,95 грн., шляхом встановлення доплати до попереднього розміру пенсії у сумі 1043,54 грн.

У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у складі пенсії позивача виплати перерахунку підлягало підвищення учаснику бойових дій. Розмір такого підвищення збільшувався, при цьому загальний розмір пенсії з урахуванням підвищення учаснику бойових дій залишався меншим за розмір пенсії, призначений до 01.10.2017, тому виплата пенсії була продовжена до червня 2019 у раніше встановленому розмірі - 4527,95 грн.

З 01.02.2019 на підставі заяви позивача та відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 був проведений перерахунок пенсії з урахуванням періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії. За його результатами страховий стаж склав 30 років 01 місяць 26 днів, його коефіцієнт-0,30083, основний розмір пенсії - 3271,73 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн. розмір пенсії позивача склав 3685,98 грн. Проте, він залишився меншим за отриманий розмір пенсії до 01.10.2017, тому виплата пенсії здійснювалась у раніше встановленому розмірі 4527,95 грн., шляхом встановлення доплати, що зменшилась із 1043,54 грн. до 841,97 грн.

З 1 березня 2019 на виконання ч.2 ст.42 Закону № 1058 раніше призначені пенсії перераховані шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, починаючи з 01.10.2017, за 2014-2016 роки 3764,40 грн. на коефіцієнт 1,17. Збільшений розмір пенсії позивача з 01.03.2019 становив 4404,35 грн.

За результатами перерахунку, проведеного з 01.03.2019 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 12724,56 грн., відповідно розмір пенсії - 3827,93 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн. та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн., розмір пенсії позивача з 01.03.2019 склав 4242,18 грн. Оскільки він залишився меншим за отримуваний розмір пенсії позивача до 01.10.2017, то виплату пенсії продовжено здійснювати у раніше встановленому розмірі 4527,95 грн. шляхом встановлення доплати в сумі 285,77 грн.

У травні 2019 розмір пенсії позивача був перерахований з дати її призначення у зв'язку з уточненнями періоду заробітної плати, який підлягав оптимізації. Станом на 01.06.2019 основний розмір пенсії склав 3226,37 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн. та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій розмір пенсії позивача становила 3640,62 грн. До нього встановлена доплата до попереднього розміру пенсії у сумі 842,53 грн.

Таким чином, з 01.06.2019 позивачу до виплати нараховувалась пенсія у сумі 4483,15 грн.

Наступний перерахунок пенсії позивача відповідно до ч.2 ст.42 Закону України № 1058 та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” проведений з 01.05.2020 шляхом збільшення вищезазначеного показника середньої заробітної плати в Україні на коефіцієнт 1,11. Збільшений її показник з 01.05.2020 складає 4888,83 грн.

За результатами його проведення середньомісячний заробіток позивача для обчислення пенсії склав - 123928,42 грн., відповідно розмір пенсії - 4190,09 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій у сумі 409,50 грн. та щомісячної цільової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у сумі 40,00 грн. загальний розмір виплати позивача з 01.05.2020 склав 4639,59 грн.

Також, судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 по справі № 480/3482/19 проведений перерахунок пенсії позивача з 10.02.2017.

За результатами його виконання страховий стаж склав 33 роки 04 місяці 09 днів, середньомісячний заробіток, визначений за вищезазначений період, з 01.05.2020 становить 14203,47 грн., основний розмір пенсії - 4734,44 грн. З урахуванням підвищення учаснику бойових дій та щомісячної цільової допомоги на проживання учаснику бойових дій загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2020 становить 5183,94 грн.

Таким чином, суд приходить висновку, що відповідачем у наведений період виплачувалася пенсії відповідно до вимог Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”

Отже, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області виконати вимоги статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ та виплатити позивачу підвищення в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму; а саме: з 01.05.2017 р. підвищити пенсію на 16,25 грн.; з 01.10.2017 р. підвищити пенсію на 35,00 грн.; з 01.12.2018 р. підвищити пенсію на 11,25 грн.; з 01.07.2019 р. підвищити пенсію на 16,75 грн.; з 01.12 2019 р. підвищити пенсію на 18,50 грн.; виконати частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV та перерахувати пенсію з донарахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії, а саме з 11.02.2019 року збільшити розмір пенсії на 190,32 грн.; провести індексацію пенсії за 2019 рік згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, а саме збільшити пенсію позивача з 01.03.2019 року на 556,20 грн.; провести індексацію пенсії за 2020 рік згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме збільшити пенсію з 01.05.2020 року на 264,63 грн. не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області включити до страхового стажу позивача при розрахунку пенсії останній день служби в лавах Радянської Армії (військовій частині НОМЕР_1 ) так як зазначено в військовому квитку та трудовій книжці: з 01.04.1985 по 19.03.1987 року та включити до страхового стажу позивача при розрахунку пенсії періоди служби в ЗСУ відповідно до інформації, яка зазначена в військовому квитку, тобто з 28.07.2016 р. по 03.09.2018 р., суд зазначає наступне.

Так, згідно пенсійної справи ОСОБА_1 до страхового стажу позивача зарахований час проходження строкової військової служби з 01.04.1985 по 18.03.1987 на підставі довідки Сумського міського військового комісаріату від 28.02.2017 № 3/15. Згідно з цією довідкою військову службу позивач проходив до 19.03.1987 (а.с. 66, 74). Отже, підстави для зарахування до страхового стажу періоду з 01.04.1985 по 19.03.1987 відсутні, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області включити до страхового стажу позивача при розрахунку пенсії останній день служби в лавах Радянської Армії (військовій частині 06919) з 01.04.1985 по 19.03.1987 року не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, в місцях. У разі, якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є не меншою ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховується до страхового стажу як повний. Якщо сума сплачених страхових внесків є меншою ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховується до страхового стажу пропорційно сплаченим внескам.

Згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 03.04.2007 № 857 статтю 11 Закону № 1058 доповнено пунктом 17 (на теперішній час пункт 11), згідно з яким військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Страхувальниками відповідно до статті 14 Закону № 1058 визначені підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію. Зазначені страхувальники подавали звітність до системи персоніфікованого обліку лише про загальну суму сплачених внесків по установі. Відомості щодо застрахованих осіб не подавались.

Водночас, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 (далі - Закон № 2148) внесені зміни до Закону № 1058, що набрали чинності з 11.10.2017, згідно з якими надано можливість протягом п'яти років з дня набрання чинності Закону № 2148 військовим частинам та органам, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, подати до Пенсійного фонду персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 по 31 грудня 2016.

У разі, якщо за період з 01.07.2020 по 31.12.2016 у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562, персоніфіковані відомості про застрахованих осіб вносяться до реєстру застрахованих осіб на підставі звітності, що подається платниками.

Водночас, відповідно до пп.2 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, у разі якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 у реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону № 1058, страховий стаж та заробітна плата (дохід)обчислюються на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж позивача обчислений за даними реєстру застрахованих осіб з урахуванням сплачених внесків, згідно з якими до страхового стажу зараховані періоди військової служби позивача з 01.08.2016 по 28.11.2017 та з 01.12.2017 по 30.09.2018.

Відомості про нарахований у липні 2016 військовою частиною дохід та суму сплачених внесків у реєстрі застрахованих осіб відсутні. Суми сплачених внесків за листопад 2017 вистачає для зарахування до страхового стажу 28 днів.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що підстави для зарахування до страхового стажу за даними реєстру застрахованих осіб та документами пенсійної справи періодів з 28.07.2016 по 31.07.2016 та з 29.11.2017 по 30.11.2017 відсутні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання вимог законів, перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук