Справа № 266/5961/20
Провадженя№ 3/266/2308/20
08 грудня 2020 року м.Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області Федотова В.М., розглянувши матеріал, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у м. Умань, Черкаської області, працюючої ФОП « ОСОБА_2 » продавцем-барменом, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2
за ст. 44-3 КУпАП,
До Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 15.11.2020 року серії ВАБ №075102 зазначено, що 15.11.2020 року о 14:30 годин ОСОБА_1 , перебуваючи на своєму робочому місці в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого по пр. Будівельників, буд. 60 в Приморському районі м. Маріуполя, здійснювала приймання відвідувачів, чим порушила вимоги постанови КМУ №1100 від 11.11.2020 року, а саме п.п. 1,4 п. 3, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явилась, будь-яких заяв не надала, причин своєї неявки суду не повідомила.
Суд, ознайомившись з матеріалами , які надійшли з Приморського ВП ЦВП ГУНП в Донецькій області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності прийшов до наступного.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-IX від 06.11.2020 внесено зміни до ст. 44-3 КУпАП, а саме доповнено статтю частиною другою. Дана норма набрала чинності 21.11.2020 року.
Так, згідно ч.1 ст. 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Частиною 2 ст. 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 № 1100 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641» сама по собі не містить жодних обмежень чи заборон та не покладає додаткових обов'язків, а є лише нормативним актом, яким вносяться зміни до раніше прийнятого нормативного документу.
У відповідності до п. п. 4 п. 15 Постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 р. № 641 (із змінами та доповненнями) «додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення…»
Аналізуючи вищевказану обмежувальну норму Постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року можна дійти висновку, що вона адресується суб'єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення.
Тобто, спеціальним суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП у цьому конкретному випадку є суб'єкт господарювання.
Згідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вбачається, що остання зазначена, як продавець-бармен. Жодних підтверджень данної обставини до суду з боку органу, який складав протокол про притягнення особи до адміністративної відповідальності - не надано. Також не надано жодного доказу про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Зокрема, відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.
При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП, оскільки 15.11.2020 року о 14:30 годин, ОСОБА_1 , яка є продавцем кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_3 здійснювала приймання відвідувачів.
Однак суд не погоджується із твердженням працівників поліції, викладених в вищевказаному протоколі, оскільки у матеріалах не достатньо належних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення ОСОБА_1 .
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП є недоведеним.
Такої самої позиції дотримується Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові №462/1352/16-а від 08.07.2020 року.
Також суд вказує на те, що 06.11.2020 року Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» ст.44-3 доповнено частиною 2, яка є спеціальною по відношенню до ч.1 ст.44-3 КУпАП, розгляд справ передбачених ч.2 ст.44-3 КУпАП належить до компетентності іншого органу, а отже у судувідсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази у сукупності між собою, враховуючи обставини, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, які не підтверджені у передбачений законом спосіб, суд приходить до висновку про те, що достатніх доказів для наявності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, у діях ОСОБА_1 не встановлено, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.245,247,251,252,280,283,284 КУпАП, суддя
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Федотова В. М.