15 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/2029/19
Головуючий в 1 інстанції: Балан Я.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Димерлія О.О.
суддів: Танасогло Т.М. , Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі № 420/2029/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо: неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії надбавки за кваліфікаційну категорію, лікарі (крім хірургів), перша 5%; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення; визначення у перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року, при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) у розмірі 6373,92 гривень та попередньої суми пенсії у розмірі 3160,12 гривень, суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 1606,9 гривень (50% від 3213, 80 гривень); виплати донарахованих сум підвищення пенсії з 01.01.2018 року лише у розмірі 50%, а з 01.01.2019 року лише в розмірі 75%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 4370,00 гривень; окладу за військове звання в розмірі 1410,00 гривень, процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2890,00 гривень, надбавки за кваліфікаційну категорію, лікарі (крім хірургів) перша 5%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 10% від посадового окладу та здійснення виплати донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що під час проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018р. Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області безпідставно невраховано надбавку за кваліфікаційну категорію, лікарі (крім хірургів), перша 5%; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 15% від посадового окладу; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 10% від посадового окладу; зменшено основний розмір пенсії з 90 процентів на 70 процентів грошового забезпечення; виплачено пенсію з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджувалось, та вважало їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, наголошуючи, зокрема, на правомірності перерахунку пенсії позивача, оскільки його проведено на виконання Постанови №103, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Таким чином, на викання вимог ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», при перерахунку пенсії позивача ГУПФУ в Одеській області враховано всі складові грошового забезпечення, зазначені в довідці. Також, враховуючи, що право на зазначений перерахунок пенсії у позивача виникло 01.01.2018р., основний розмір грошового забезпечення установлено в розмірі 70%, оскільки 01.10.2011р. набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. №3668-VІ, яким внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ. Крім того, пунктом 2 Постанови №103 передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій, на виконання якого, з урахуванням положень ст.8, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з Державного бюджету України органам Пенсійного фонду забезпечено відповідне фінансування. Самостійне визначення розміру пенсії та її виплата органами Пенсійного фонду призведе до порушення норм чинного законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.05.2020р. по справі №420/2029/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 відсотків на 70 відсотків від сум відповідного грошового забезпечення.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не виплати ОСОБА_1 100 відсотків суми підвищення пенсії після її перерахунку.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків грошового забезпечення та виплатити відповідну заборгованість з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням 100 відсотків від підвищення пенсії та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням раніше виплачених сум.
У решті задоволення позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вказав на протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення, та щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року лише у розмірі 50% суми підвищення пенсії, а з 01.01.2019 року лише в розмірі 75%.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що рішення суду першої інстанції в означеній частині прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому останнє просить оскаржуване рішення у вказаній частині скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідачем зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпеченн, що передбачено ст.13 Закону №2262 в редакції на момент здійснення перерахунку. На думку відповідача, судом першої інстанції проігноровано той факт, що у 2018р. позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018р. У даному випадку зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасовано, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було визначено і в попередній редакції ст.13 Закону №2262. Вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії, як і не скасовано чи звужено обсяг досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005р. 5-рп/2005. Після проведення перерахунку розмір пенсії позивача збільшився. До того ж, обмеження максимального розміру пенсії свідчить про врахування законодавцем статті 17 Коснтитуції Укаїни, згідно з якою забезпечення економічної безпеки є однією з найважливіших функцій держави та справою усього Українського народу. Також, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року, передбачено виплату перерахованих пенсій проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., у справі №826/3858/18, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019р. №804 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, у зв'язку скасуванням пунктів 1, 2 Постанови №103, виплата пенсій перерахованих з 1 січня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. З 01.01.2020 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. №1088 "Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", якою установлено, що з 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р., здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р. Окрім того, на думку скаржника, судом першої інстанції безпідставно присуджено до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області судові витрати, оскільки використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені Законом України «Про загальнообовязакове державне пенсійне страхування» забороняється.
В силу приписів пунктів 1, 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Зокрема, колегію суддів установлено, що пенсію за вислугу років ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру грошового забезпечення - 90%, що підтверджується наявним у матеріалах справи відповідним Перерахунком пенсії.
Судом з'ясовано, що у квітні 2018р. Одеським обласним військовим комісаріатом складено довідку №ЮО114705 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України із зазначенням: посадового окладу у розмірі - 4370,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням (полковник) у розмірі - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) у розмірі - 2890,00 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 05.04. 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року.
Розмір пенсії ОСОБА_1 , за наслідками проведеного перерахунку пенсії становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) - 8670грн., та складається з: посадового окладу у розмірі 4370,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) у розмірі - 2890,00 грн.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, підвищення складає 3213,80 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення: 1606,90грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення: 2410,35 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно - 100% від підвищення: 3213,80 грн.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992року № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.ч.1.2 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Приписами ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з п."а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1 травня 2014року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.
При цьому, суд вважає за доцільне наголосити, що внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Приписами ч.1 ст.58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правилами ст.22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Отже, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що при розрахунку пенсії позивача підлягають застосуванню положення ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням якої розмір пенсії позивача повинен становити 90% від грошового забезпечення.
Таким чином, судом з'ясовано, що відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області до спірних правовідносин безпідставно застосовано положення Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", та зменшено ОСОБА_1 розрахований розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, оскільки відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони, та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, а відтак, є вірним висновок суду першої інстанції щодо протиправності під час проведення перерахунку пенсії позивача застосування до зміненого (збільшеного) розміру грошового забезпечення коефіцієнту 70% замість 90%.
Відносно виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсії лише у розмірі 50% суми підвищення, а з 01.01.2019 року - у розмірі 75%, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із пунктами 1, 2 та 3 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 4 Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також, вказаною постановою установлено тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.
Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., у справі №826/3858/18, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019р., серед іншого, вказав, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, визнання постанови Кабінету Міністрів України нечинною означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Відтак, у зв'язку з скасуванням Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018року у справі № 2826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019року, пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, зокрема, з 05 березня 2019року.
З урахуванням наведеного, судова колегія приходить до висновку, що, у даній справі, права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року та зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26.11.2020р. пос праві № 826/16982/18.
Водносас, колегією суддів відхиляються викладені відповідачем в апеляційній скарзі доводи щодо заборони Законом України «Про загальнообовязакове державне пенсійне страхування» стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області судових витрат, оскільки відшкодування учаснику справи у такий спосіб понесених судових витрат прямо відповідає положенням ст.139 КАС України, які є спеціальними в контексті спірного питання.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують докази, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.
Судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного застосованя норми матеріального права та порушення норм процесуального права, а відтак, відповідно до ст.ст.315, 317 КАС України, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.05.2020 року по справі № 420/2029/19 підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі № 420/2029/19 в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не виплати ОСОБА_1 100 відсотків суми підвищення пенсії після її перерахунку; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням 100 відсотків від підвищення пенсії та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням раніше виплачених сум - скасувати.
В цій частині прийняти нове рішення, яким визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням лише 75 % розміру суми підвищення пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Апеляційну скаргу в іншій частині вимог залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі № 420/2029/19 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Головуючий суддя Димерлій О.О.
Судді Танасогло Т.М. Єщенко О.В.