Рішення від 09.12.2020 по справі 560/439/20

Справа № 560/439/20

РІШЕННЯ

іменем України

09 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача Слюсарчука С.Б. представника відповідача Коруняк С.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ № 2-д від 14 січня 2020 року, виконуючої обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Світлани Кравецької про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 .

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що він працює на посаді начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з 15.03.2017 року.

Наказом № 2-д від 14 січня 2020 року, виконуючої обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани відповідно до частини 1, пункту 5 частини 2 статті 65 Закону України "Про державну службу" за неналежне виконання своїх посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їх повноважень, згідно порушень, зазначених в акті перевірки деяких питань діяльності відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Позивач вважає наказ незаконним, оскільки під час службового розслідування не було враховано, що підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, однак відсутні докази які б підтверджували факт вчинення позивачем будь-яких дій чи бездіяльності які б свідчили про наявність в таких діях чи бездіяльності позивача дисциплінарного проступку.

Крім того у матеріалах дисциплінарної комісії відсутні протоколи засідань, про дату, час і місце засідання комісії позивач не повідомлявся.

В наказі про накладення дисциплінарного стягнення не вказано за яке саме порушення позивач притягується до такої відповідальності.

На підставі викладеного позивач вважає, що позов підлягає задоволенню.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.01.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року задоволено клопотання представника позивача вирішено розглянути адміністративну справу в порядку загального провадження, підготовче засідання призначено на 17.03.2020 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 року задоволено клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Після пом'якшення протиепідемічних заходів судове засідання призначено на 07.10.2020 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 09.12.2020 року.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, яка надійшла до суду 24.02.2020 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву на позов, який надійшов до суду 17.02.2020 року та заперечень на відповідь на відзив, які надійшли до суду 02.03.2020 року.

Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача пояснила, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 413 від 08.11.2019 року проведена перевірка деяких питань діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, зокрема питань, викладених у листі прокуратури Хмельницької області від 30.10.2019 року № 05/2-308.

При проведенні перевірки, комісія Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області встановила, що згідно розпоряджень Старокостянтинівської РДА від 07.05.2018 року № 107/2018-р, від 27.09.2018 року № 192/2018-р, від 04.10.2018 року № 204/2018-р, від 13.12.2018 року № 244/2018-р, затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів району та надано в оренду земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва фізичним та юридичним особам.

Згідно наявних у Відділі у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області матеріалів, земельні ділянки були запроектовані в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості) та не підлягали розподілу між власниками земельних часток (паїв) на відповідних зборах, а тому не відносяться до нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок, розпорядження якими має право здійснювати райдержадміністрація.

Вказані розпорядження РДА прийняті із врахуванням комісії з питань регулювання земельних відносин на території Старокостянтинівського району, яка утворена та діє відповідно до розпорядження голови Старокостянтинівської РДА від 05.02.2016 року № 23/2016-р. Одним із завдань Комісії є внесення пропозицій щодо передачі в оренду земель. Начальник Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області- ОСОБА_1 є членом такої комісії за згодою.

Згідно із витягами протоколів засідання Комісії, остання рекомендувала РДА затвердити технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва фізичним та юридичним особам.

Рішення прийнято одноголосно.

На засіданнях Комісії 07.12.2018 року, 13.07.2018 року та 19.04.2018 року був присутній ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 як начальник Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при розгляді питань стосовно затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва фізичним та юридичним особам, беручи участь в засіданнях Комісії, підтвердив інформацію, яка не відповідає дійсності, що в подальшому призвело до прийняття РДА розпоряджень які суперечать вимогам чинного законодавства.

На службовий лист від 25.07.2019 року № 2488/3-19-0.44 не надано копії графічних та картографічних матеріалів із проекту землеустрою організації території земельних часток (паїв) по Великочернятинській сільській раді Старокостянтинівського району.

Комісією виявлено факти надання несвоєчасних та неповних інформацій на доповідні записки посадових осіб Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за період 2019 року, за результатами перегляду електронних документів встановлено, що 5 доповідних записок виконано із простроченням терміну виконання.

Протягом 2019 року Відділом систематично допускалися порушення термінів надання інформації на заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Таким чином за результатами проведеної перевірки Комісія, встановивши зазначені обставини запропонувала розглянути питання щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, оскільки викладене свідчить про наявність в його діях дисциплінарного проступку, а саме: неналежного виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих в межах їхніх повноважень.

Статтею 65 Закону України "Про державну службу" передбачено, що за допущення державним службовцем зазначеного проступку, керівником державної служби може бути оголошена догана.

Підсумовуючи викладене, представник відповідача вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступні обставини.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року №889-VІІІ "Про державну службу", який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Частиною 2 статті 1 цього Закону передбачено, що державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

В судовому засіданні встановлено, що позивач працює на посаді начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з 15.03.2017 року до цього часу.

Відповідно до статті 64 Закону України №889-VІІІ, за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Для державних службовців можуть встановлюватися особливості притягнення до дисциплінарної відповідальності у випадках, визначених законом.

Наказом № 2-д від 14 січня 2020 року, виконуючої обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани, відповідно до частини 1, пункту 5 частини 2 статті 65 Закону України "Про державну службу" за неналежне виконання своїх посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їх повноважень, згідно порушень, зазначених в акті перевірки деяких питань діяльності відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Підставою для прийняття такого наказу стало подання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з розгляду дисциплінарних справ, протокол засідання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.01.2020 року № 1.

Частинами 1, 2 статті 65 Закону України №889-VІІІ встановлено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарними проступками є невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Згідно із статтею 68 Закону України №889-VІІІ, дисциплінарне провадження порушується шляхом видання відповідного наказу (розпорядження) суб'єктом призначення - стосовно інших державних службовців.

Дисциплінарні стягнення накладаються (застосовуються) на державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В":

- зауваження - суб'єктом призначення;

- інші види дисциплінарних стягнень-суб'єктом призначення за поданням дисциплінарної комісії.

Згідно із статтею 68 Закону України №889-VІІІ, для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія).

Дисциплінарну комісію стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" та здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, а також їх заступників, утворює суб'єкт призначення.

Дисциплінарну комісію стосовно інших державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", утворює керівник державної служби у кожному державному органі.

Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб'єкта призначення.

Суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов'язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку.

Наказом № 413 від 08 листопада 2020 року начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про утворення комісії для проведення перевірки", з метою перевірки діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі листа Прокуратури Хмельницької області від 30.10.2019 року № 05/2-308 вих.-19, (вх. № 10-3605/0/1-19 від 07.11.2019), утворено комісію для проведення перевірки деяких питань діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Відповідно до наказу № 413 від 08 листопада 2020 року начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про утворення комісії для проведення перевірки", комісією Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області проведено перевірку деяких питань діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, зокрема питань, викладених у листі Прокуратури Хмельницької області від 30.10.2019 року № 05/2-308 вих.-19 (вх. № 10-3605/0/1-19 від 07.11.2019).

Внаслідок проведення перевірки складено акт перевірки деяких питань діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, зокрема питань, викладених у листі Прокуратури Хмельницької області від 30.10.2019 року № 05/2-308 вих.-19 (вх. № 10-3605/0/1-19 від 07.11.2019) яким встановлені ряд порушень, що допущені внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх посадових обов'язків начальником Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 .

В акті перевірки Комісія рекомендувала надати акт для ознайомлення начальнику Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, копію акту направити до Прокуратури Хмельницької області, розглянути питання щодо притягнення начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 , до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до наказу № 65-д від 29 листопада 2020 року начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відкриття дисциплінарного провадження", наказано відкрити дисциплінарне провадження стосовно начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 , дисциплінарній комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати подання за результатами розгляду дисциплінарної справи.

Наказ прийнятий на підставі доповідної записки заступника начальника управління-начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель.

Дисциплінарна комісія Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з розгляду дисциплінарних справ 11.01.2020 року направила на ім'я в.о. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, подання, про застосування до начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 , до дисциплінарного стягнення у виді догани.

Згідно із статтею 71 Закону України №889-VІІІ, Порядок здійснення дисциплінарного провадження затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення дисциплінарного провадження визначає, зокрема:

1) повноваження та порядок роботи дисциплінарної комісії;

2) порядок формування дисциплінарної комісії;

3) порядок здійснення дисциплінарного провадження у разі неможливості утворення або функціонування дисциплінарної комісії у державному органі.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про державну службу", Кабінет Міністрів України постановою від 04.12.2019 року № 1039 затвердив "Порядок здійснення дисциплінарного провадження".

Згідно із пунктами 3-6 Порядку № 1039 рішення про порушення дисциплінарного провадження приймає суб'єкт призначення - стосовно інших державних службовців: керівник державної служби в державному органі - щодо інших державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В".

Дисциплінарне провадження розпочинається з моменту прийняття рішення про порушення дисциплінарного провадження та завершується прийняттям рішення про накладення на державного службовця, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження, дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.

Строк здійснення дисциплінарного провадження визначається міністром або суб'єктом призначення з урахуванням встановленого законодавством строку притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності.

Тривалість здійснення дисциплінарного провадження не може перевищувати 15 календарних днів. За потреби зазначений строк може бути продовжений міністром або суб'єктом призначення, але не більш як до одного місяця.

Обставини, що виключають можливість застосування до державного службовця дисциплінарного стягнення, визначаються Законом України "Про державну службу".

Згідно із пунктами 7, 8, 9 Порядку № 1039 для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія.

Дисциплінарну комісію стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" та здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, а також їх заступників, утворює суб'єкт призначення.

Дисциплінарна комісія діє у складі не менше трьох членів.

Склад дисциплінарної комісії затверджується наказом керівника державної служби.

Згідно із пунктами 13, 16, 18 Порядку № 1039 дисциплінарна комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання здійснення дисциплінарних проваджень, і цим Порядком.

Голова дисциплінарної комісії організовує її роботу, призначає місце та дату проведення засідання дисциплінарної комісії та головує на ньому, визначає із членів дисциплінарної комісії доповідача, сприяє здійсненню учасниками дисциплінарного провадження їх прав та обов'язків, забезпечує об'єктивне та повне з'ясування обставин справи, вживає необхідних заходів для забезпечення на засіданні належного порядку та здійснює інші повноваження, які пов'язані із забезпеченням діяльності дисциплінарної комісії.

Члени Комісії мають право ознайомлюватися з матеріалами, що належать до повноважень Комісії, висловлювати свою позицію під час засідання Комісії та брати участь у прийнятті рішень шляхом голосування, ініціювати в разі потреби скликання засідання Комісії, здійснювати інші повноваження, які пов'язані із забезпеченням діяльності Комісії, відповідно до Закону.

Члени дисциплінарної комісії мають право одержувати пояснення від державного службовця та від інших осіб щодо обставин справи, одержувати у підрозділах державного органу чи за запитом в інших державних органах необхідні документи або їх копії та долучати до матеріалів дисциплінарної справи, одержувати консультації відповідних спеціалістів з питань, що стосуються дисциплінарного провадження.

Відповідно до пунктів 19, 22, 23 Порядку № 1039 формою роботи дисциплінарної комісії є засідання.

Рішення дисциплінарної комісії оформляється протоколом.

Дисциплінарна комісія на своєму засіданні приймає рішення про початок розгляду дисциплінарної справи.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 1039 з метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення ступеня вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку Комісією, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа.

Зміст дисциплінарної справи передбачений пунктом 25 Порядку № 1039, зокрема у справі повинні бути підстави для відкриття дисциплінарного провадження; подання дисциплінарної комісії у державному органі з висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Із змісту копій дисциплінарної справи наданої позивачем та представником відповідача до суду, вбачається, що у справі відсутній наказ про відкриття дисциплінарного провадження стосовно начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 , разом з тим, такий наказ прийнятий та наданий представником відповідача як додаток до заперечень на відповідь на відзив.

Доповідна записка заступника начальника управління-начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель, на підставі якої прийнятий наказ про відкриття дисциплінарного провадження стосовно начальника Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 , містить посилання тільки на проведену перевірку діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та рекомендацію комісії яка проводила таку перевірку, розглянути питання щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Дисциплінарна комісія Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за результатами розгляду на засіданні комісії з розгляду дисциплінарної справи ОСОБА_1 , звернулася з поданням від 11.01.2020 року про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у виді догани.

У поданні відсутні посилання та обгрунтування за які саме дисциплінарні порушення необхідно застосувати до позивача дисциплінарне стягнення. Підставою для такого подання, як вбачається із його змісту є матеріали дисциплінарної справи, зокрема акт перевірки від 26.11.2019 року.

Протокол № 1 від 11.01.2020 року засідання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з розгляду дисциплінарних справ містить інформацію щодо неналежного виконання позивачем наказу від 10.01.2019 року, наказу від 10.01.2019 року № 6 та порушень встановлених Актом перевірки діяльності Відділу.

Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України №889-VІІІ, державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення, або постановлення відповідної окремої ухвали суду.

Актом перевірки деяких питань діяльності Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, зокрема питань, викладених у листі Прокуратури Хмельницької області від 30.10.2019 року № 05/2-308 вих.-19 (вх. № 10-3605/0/1-19 від 07.11.2019), встановлені такі порушення, що допущені внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх посадових обов'язків начальником Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_1 :

- згідно розпоряджень Старокостянтинівської РДА від 07.05.2018 року № 107/2018-р, від 27.09.2018 року № 192/2018-р, від 04.10.2018 року № 204/2018-р, від 13.12.2018 року № 244/2018-р, затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів району та надано в оренду земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва фізичним та юридичним особам.

Згідно наявних у Відділі у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області матеріалів, земельні ділянки були запроектовані в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості) та не підлягали розподілу між власниками земельних часток (паїв) на відповідних зборах, а тому не відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, розпорядження якими має право здійснювати райдержадміністрація.

Вказані розпорядження РДА прийняті із врахуванням комісії з питань регулювання земельних відносин на території Старокостянтинівського району, яка утворена та діє відповідно до розпорядження голови Старокостянтинівської РДА від 05.02.2016 року № 23/2016-р. Одним із завдань Комісії є внесення пропозицій щодо передачі в оренду земель. Начальник Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області- ОСОБА_1 є членом такої комісії за згодою.

Згідно із витягами протоколів засідання Комісії, остання рекомендувала РДА затвердити технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва фізичним та юридичним особам.

Рішення прийнято одноголосно.

На засіданнях Комісії 07.12.2018 року, 13.07.2018 року та 19.04.2018 року був присутній ОСОБА_1 ;

- розбіжності при наданні інформації щодо земельних ділянок, зазначених у доповідній записці щодо надання інформації від 10.10.2019 року № 3724/3-19-0.44, за підписом ОСОБА_1 , та запиті у листі Старокостянтинівської місцевої прокуратури від 04.07.2019 року № 90-4410 вих.19, стосовно надання інформації щодо земельних ділянок за підписом заступника начальника ОСОБА_2 ;

- на службовий лист від 25.07.2019 року № 2488/3-19-0.44 не надано копії графічних та картографічних матеріалів із проекту землеустрою організації території земельних часток (паїв) по Великочернятинській сільській раді Старокостянтинівського району;

- надання неповної та несвоєчасної інформації на службовий лист від 04.06.2019 року;

- надання неповної та несвоєчасної інформації на службовий лист від 13.08.2019 року;

- із простроченням терміну виконано 5 доручень Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області- № 1853 від 04.06.2019 року, № 1854 від 04.06.2019 року, № 2411 від 17.07.2019 року, № 2985 від 29.08.2019 року, № 2987 від 29.08.2019 року;

- в картотеці "Адмінпослуги вхідні" в жодному листі не проставлено контрольний термін виконання адмінпослуги;

- встановлено несвоєчасне надання інформації на заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, починаючи із відповіді від 25.03.2019 року і закінчуючи відповіддю від 20.11.2019 року.

Протокол № 1 від 11.01.2020 року засідання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не містить в собі жодної інформації щодо обговорення можливого звільнення від дисциплінарної відповідальності позивача за певні порушення, встановлені Актом перевірки в зв'язку із вимогами частини 3 статті 65 Закону України №889-VІІІ.

Суд при вирішенні спору звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь-які реагування адміністрації відповідача на можливі порушення з боку позивача, що зазначені в Акті перевірки, у встановлені законом строки, хоча такі порушення були відомі відповідачу.

Дисциплінарною комісією Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не відібрано жодного пояснення у спеціалістів Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області-безпосередніх виконавців службових листів, доручень, запитів, тощо, для встановлення дійсних та достовірних причин порушення строків надання відповідей, інформації на запити, та їх неповноти, розбіжностей у наданих відповідях за підписом начальника Відділу та його заступника.

Всупереч вимогам статті 67 Закону України №889-VІІІ, дисциплінарна комісія Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не зазначила які саме обставини можуть пом'якшити дисциплінарну відповідальність, посилаючись тільки на обставини, що обтяжують таку відповідальність.

Дисциплінарною комісією Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області порушено пункти 31, 32,34, 35 -36 розділу "Прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи" Порядку № 1039, а саме:

- дисциплінарна комісія не запросила позивача на своє засідання для надання пояснення щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, у матеріалах дисциплінарної справи відсутні будь-які докази такого запрошення, позивач заперечує свою участь у засіданні комісії;

- зміст подання дисциплінарної Комісії від 11.01.2020 року не відповідає вимогам пункту 34 Порядку № 1039;

- дисциплінарна комісія відповідача при внесенні подання разом з матеріалами дисциплінарної справи керівнику державної служби, одночасно не повідомила позивача про дату внесення керівнику державної служби такого подання та необхідність надання ним письмового пояснення керівнику державної служби відповідно до статті 75 Закону.

Отже судом встановлено, що дисциплінарна комісія Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при розгляді дисциплінарної справи позивача порушила гарантії прав державних службовців під час застосування дисциплінарного стягнення, передбачені статтею 74 Закону України №889-VІІІ, а саме: дисциплінарне стягнення має відповідати ступеню тяжкості вчиненого проступку та вини державного службовця. Під час визначення виду стягнення необхідно враховувати характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби; дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення.

Згідно із частиною 5 статті 77 Закону України №889-VІІІ, подання дисциплінарної комісії є обов'язковими для розгляду суб'єктами призначення та враховуються ними під час вирішення питань щодо застосування дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.

В зв'язку із тим, що подання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області суперечить правовим нормам Закону України №889-VІІІ, та Порядку № 1039, які регулюють засади дисциплінарної відповідальності держслужбовців, тобто є протиправним, суд вважає, що наказ № 2-д від 14 січня 2020 року, виконуючої обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани відповідно до частини 1, пункту 5 частини 2 статті 65 Закону України "Про державну службу" за неналежне виконання своїх посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їх повноважень, згідно порушень, зазначених в акті перевірки деяких питань діяльності відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, необхідно визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі "Руїз Торія проти Іспанії", параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований та доведений належними доказами, тому його необхідно задовольнити.

Судові витрати підлягають стягненню із відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 2-д від 14 січня 2020 року, яким ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 грудня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя В.К. Блонський