Рішення від 16.08.2007 по справі 8749-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

16.08.2007

Справа №2-29/8749-2007

За позовом - Джанкойського міжрайонного прокурора, м. Джанкой в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища, м.Сімферополь, Ярковської сільської ради, с. Ярке, Джанкойський район.

До відповідача - Сільського комунального підприємства «Елена», Джанкойський рай, с. Ярке.

Про стягнення 9630,29 грн.

Суддя О.І. Башилашвілі

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - 1. Велієв Р.Ш. - представник, довіреність від 20.02.06р. №02, 2. Биченко В.Г. - голова, посвідчення № 26.

Від відповідача - не з'явився.

За участю прокурора - Кулібаба С.Є.

Суть спору: Джанкойський міжрайонний прокурора в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища та Ярковської сільської ради звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Сільського комунального підприємства «Елена» про стягнення шкоди в сумі 9630,29 грн.

Позовні вимоги засновані на ст.ст. 44,100,78 Водного Кодексу України, ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Позивач - Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього природного середовища, в судовому засіданні подав заяву якою уточнив позовні вимоги в частині банківських реквізитів на які повинна бути стягнута сума шкоди.

Заява прийнята судом.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, однак у відзиві на позовом, що надійшов до суду проти позовних вимог заперечує, з тих підстав, що їм виконувалися усі необхідні дії для отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та прокурора, суд -

ВСТАНОВИВ:

02.03.2007р. при проведенні перевірки дотримання відповідачем вимог Водного Кодексу України, встановлено, що строк дії дозволу на спеціальне водокористування №656 закінчився 01.01.2006р. та встановлений факт самовільного забору підземних вод, без дозволу на спеціальне водокористування, що підтверджується актом перевірки (а.с. 8)).

Відповідно до ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», п. 9 ст. 44 Водного Кодексу, в порядку спеціального використовування природних ресурсів підприємствам надаються в користування природні ресурси на підставі спеціальних дозволів.

Відповідно до ст. 9 Водного Кодексу України, води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.

Обов'язки водокористувачів встановлені ст. 44 Водного Кодексу України, зокрема до них відноситься: обов'язок здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст. 48 Водного Кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використовування води і скидання забруднюючих речовин з поворотними водами із застосуванням каналів.

Стаття 49 Водного Кодексу України встановлює, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Ця стаття також встановлює перелік органів, які видають дозвіл на спеціальне водокористування.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідача відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, та їм у період з 01.01.2007р. по 02.03.2007р. використано 28,7 м.куб. -підземних вод.

Згідно ч.1 ст. 110 Водного Кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Суд встановив, що в наслідок проведеної перевірки у відношенні директора відповідача складений протоколи про адміністративне порушення та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, які у свою чергу безпосередньо підтверджує факт порушення відповідач водного законодавства.

Відповідно до ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем здійснений розрахунок збитку у розмірі 9630,29 грн. на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету по водному господарству та зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 18.01.2002р. за № 44/6332, тобто відповідно до положень ст.ст. 110,111 Водного Кодексу України.

З розрахунку суми шкоди вбачається, що розрахунок здійснено за формулою - З с.в. = W x Тар x 5, (1) де W - об'єм води при самовільному водокористуванні; Тар - діючий на час порушення тариф на воду як природний ресурс без урахування пільгових коефіцієнтів; 5 - коефіцієнт.

Та сума шкоди розрахована наступним чином З самовл. = 28700 х 0,2237 (плата за користування підземними водами) х 0,3 х 5 = 9630,29 грн.

Однак суд не може погодитися з таким розрахунком, у зв'язку з тим, що додатком № 1 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» від 30.11.2006 року N 398-V, передбачено, що до нормативів збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод підприємствами житлово-комунального господарства застосовується коефіцієнт 0,3.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач при розрахунку суми шкоди помилково додатково застосував коефіцієнт 5.

Правильним розрахунком є наступний: З самовл. = 28700 х 0,2237 (плата за користування підземними водами) х 0,3 = 1926,05 грн.

Згідно ч.1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач не використав свого права, наданого йому ст. 33 ГПК України та не довів суду відсутність порушення з його боку та підстав для стягнення збитків.

При цьому суд не приймає доводи відповідача, що на момент проведення перевірки документи для отримання дозволу на спеціальне водокористування знаходилися на узгодженні, з огляду на приписи ст. 49 Водного кодексу України.

За викладених обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 1926,05 грн.

Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, суд покладає на відповідача, пропорційно задоволеним вимогам в порядку ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Сільського комунального підприємства «Елена» (АР Крим, Джанкойський район, с. Ярке, вул. Леніна,10, код в ЄДРПО України 31072908) на користь держави в дохід місцевого бюджету Ярковської сільської ради (Одержувач: Державний бюджет Ярковської сільської ради, 24062100; банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь; п/р 33111331700014; МФО: 824026; ОКПО: 34740824; збиток по екології) 1926,05 грн.

3. В частині стягнення 7704,24 грн. в задоволенні позову відмовити.

4. Стягнути з Сільського комунального підприємства «Елена» (АР Крим, Джанкойський район, с. Ярке, вул. Леніна,10, код в ЄДРПО України 31072908) в дохід Державного бюджету України (п/рахунок 31115095700002, банк одержувач ДУ Державного казначейства України в АРК, м.Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) держмито в сумі 20,40 грн.

5. Стягнути з Сільського комунального підприємства «Елена» (АР Крим, Джанкойський район, с. Ярке, вул. Леніна,10, код в ЄДРПО України 31072908) в дохід державного бюджету м. Сімферополя (п/рахунок 31218259700002 в УДК в м.Сімферополь ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код отримувача 22050000, ОКПО 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим в сумі 21,60 грн.

5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.