02 грудня 2020 рокуЛьвівСправа № 380/2692/20 пров. № А/857/12082/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Бруновської Н.В., Матковської З.М.
за участю секретаря судового засідання - Галаз Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Брильовський Р.М., м. Львів) у справі № 380/2692/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
07 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у разі встановлення ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст. 23 Закону України "Про міліцію", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції". зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення за зверненням ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 850"Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у разі встановлення ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апелянт Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права, рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, без врахування принципу верховенства права з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, представників позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
З травня 1995 року по 30 жовтня 2010 року ОСОБА_1 перебував на службі в підрозділах Управління МВС України на Львівській залізниці.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 333134 від 05.12.2019 року (підстава - Акт огляду МСЕК № 2204) 05.12.2019 року Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи (Обласна МСЕК №1) ОСОБА_1 встановлена III-тя група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 011263 від 05.12.2019 року (підстава - Акт огляду МСЕК № 2204) ОСОБА_1 , встановлено ступінь втрати працездатності 45% (сорок п'ять відсотків) .
Випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 12 ААБ № 333134 від 05.12.2019 року підтверджується наявність у позивача III групи інвалідності із зазначенням діагнозу та протипоказань.
Згідно з свідоцтвом про хворобу №632 від 25.10.2010 року військово-лікарської комісії ГУМВСУ у Львівській області встановлено, що захворювання ОСОБА_1 , 1972 р.н. пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
27 січня 2020 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області з заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
28 січня 2020 року ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області скерувала на адресу МВС України пакет документів для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги пенсіонеру МВС в разі встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ “Про міліцію”.
Надалі матеріали про виплату позивачу одноразової грошової допомоги направлені на розгляд в Департамент фінансово-облікової політики МВС України.
Листом “Про повернення матеріалів” від 02.03.2020 року № 7074/15-2020 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами.
Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги повернуто на адресу ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області на доопрацювання.
Відповідно до інформації наданої Департаментом охорони здоров'я та реабілітації листом від 29.04.2020 № 12758/33 за результатами опрацювання матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 було встановлено, що окремі медичні документи оформлені з порушенням законодавства України, зокрема:
1) Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках заповнена з порушенням Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 158/0 “Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках”, що затверджено наказом МОЗ від 30.07.2012 № 577 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.09.2012 за № 1514/21826, а саме не встановлено дату страхового випадку (пункт 6 довідки не заповнено);
2) у Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією форма № 157-1/0, затвердженій вищезазначеним наказом не зазначено: місце знаходження МСЕК; профіль МСЕК, що оглядала застраховану особу.
3) проставляння відбитку кутової печатки МСЕК на бланках первинної облікової документації ф. № 158/0 та 157-1/0 зазначеним наказом не передбачено.
Також, відповідач встановив, що медико-соціальна експертна комісія ОСОБА_1 проведена з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров'я МВС до складу комісії не залучалися.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 02.07.2015 № 580 "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580).
Згідно з п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України “Про міліцію”.
п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” закріплено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію”, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.
Статтею 23 Закону України “Про міліцію” встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).
Підпунктом 2 п. 2 Порядку №850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з п. 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до п. 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акту розслідування нещасного випадку та акту, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку №850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
Відповідно до п. 9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 333134 від 05.12.2019 року 05.12.2019 року Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 встановлена III-тя група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 011263 від 05.12.2019 року позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 45% (сорок п'ять відсотків). Випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 12 ААБ № 333134 від 05.12.2019 року підтверджується наявність у позивача III групи інвалідності із зазначенням діагнозу та протипоказань. Згідно з свідоцтвом про хворобу №632 від 25.10.2010 року військово-лікарської комісії ГУ МВС України у Львівській області встановлено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивач звернувся до Головного управління МВС у Львівській області про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності.
Ліквідаційною комісією Головного управління МВС у Львівській області скеровано документи до Міністерства внутрішніх справ України для призначення одноразової грошової допомоги.
Листом “Про повернення матеріалів” від 02.03.2020 № 7074/15-2020 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами.
Підставами для повернення матеріалів ОСОБА_1 без прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності послужило те, що окремі медичні документи оформлені з порушенням законодавства України, зокрема:
1) Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках заповнена з порушенням Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 158/0 “Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках”, що затверджено наказом МОЗ від 30.07.2012 № 577 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.09.2012 за№ 1514/21826, а саме не встановлено дату страхового випадку (пункт 6 довідки не заповнено);
2) у Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією форма № 157-1/0, затвердженій вищезазначеним наказом не зазначено:місце знаходження МСЕК; профіль МСЕК, що оглядала застраховану особу.
3) проставляння відбитку кутової печатки МСЕК на бланках первинної облікової документації ф. № 158/0 та 157-1/0 зазначеним наказом не передбачено.
Суд першої інстанції посилається на те, що медико-соціальна експертна комісія ОСОБА_1 проведена з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 відповідно до якого медико- соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров'я МВС до складу комісії не залучалися, тому такі дії відповідача є протиправними, оскільки повернення Міністерством внутрішніх справи України документів, навіть якщо вони і не відповідають вимогам законодавства, Порядком №850 не передбачено.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що повернення Міністерством внутрішніх справ України документів позивача без прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним нормам Порядку № 850.
У зв'язку з неприйняттям Міністерством внутрішніх справ України після надходження документів позивача відповідного рішення, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення за зверненням позивача про призначення одноразової грошової допомоги у разі встановлення ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст. 23 Закону України “Про міліцію” відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”.
Також, постановою Кабінету Міністрів України №850 передбачений механізм призначення та виплати такої допомоги, тому суд не повинен втручатись в дискреційні повноваження відповідачів. Суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання про призначення одноразової грошової допомоги по інвалідності, а не зобов'язати прийняти рішення. В контексті обставин цієї справи, передумовою прийняття відповідачем, Міністерством внутрішніх справ України, рішення є не лише отримання заяви позивача, але й її розгляд.
Врахувавши викладені обставини, суд апеляційної інстанції що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача є зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні, питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, що було зроблено судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року у справі № 380/2692/20 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя В. Я. Макарик
судді Н. В. Бруновська
З. М. Матковська
Повне судове рішення складено 14 грудня 2020 року.