Постанова від 02.12.2020 по справі 1.380.2019.004273

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 рокуЛьвівСправа № 1.380.2019.004273 пров. № А/857/9352/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Бруновської Н.В., Матковської З.М.

за участю секретаря судового засідання - Галаз Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2019 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Грень Н.М., м. Львів) у справі № 1.380.2019.004273 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною,-

ВСТАНОВИВ:

21 вересня 2019 року ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до Львівської міської ради в якому просив визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду по суті звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , зареєстрованої центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403, зобов'язати Львівську міську раду у строк 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку розглянути вказане звернення по суті.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду 31 жовтня 2019 року адміністративний позов задоволений. Визнано протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду по суті звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , зареєстрованої центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403. Зобов'язано Львівську міську раду з дня набрання рішенням законної сили, у строк 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку розглянути звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 по суті.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права, рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, без врахування принципу верховенства права з підстав викладених в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення апелянта, його представника та представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що 14.09.2018 позивач в порядку, визначеному Законом України «Про адміністративні послуги» та відповідно до умов надання адміністративної послуги звернулася до відповідача із заявою про надання вищезгаданої адміністративної послуги, а саме - надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , яка зареєстрована центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403.

До заяви позивачем долучено наступні документи:

- план земельної ділянки масштабу 1:500 із зазначеними межами ділянки і вирахуваною загальною її площею, виготовлений 1111 ОСОБА_3 (два примірники);

- довідка із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана Відділом у місті Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області № 31-13-0.37-5284/169- 19 від 14.06.2019;

- довідка із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами та угіддями № 0-13-0.37-5811/169-19 від 05.07.2019;

- нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу від 26.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 31768996 від 26.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу від 27.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 31792146 від 27.12.2014;

- технічний паспорт від 11.02.2019 на будинок АДРЕСА_1 , виданий ФОП ОСОБА_4 ;

- копія паспорта громадянина України у вигляді ID-картки;

- копія витягу з ЄДДР щодо реєстрації місця проживання.

Листом Управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради вих. № 2403-3241 від 29.07.2019 позивачеві повідомлено, що звернення не може бути вирішено без надання нотаріально посвідченої в поточному році письмової згоди співвласників будинку АДРЕСА_1 на ім'я Львівського міського голови щодо вилучення з їх користування земельної ділянки.

Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив, з тих підстав, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду її заяви, оскільки відповідач жодного рішення на звернення позивача не приймав

Апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

На підставі вимог ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

В силу вимог ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки. У відповідності до ч.2 цієї статі Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Положеннями частини 6 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку..

В силу вимог ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Оперативність та своєчасність є одними із основоположних принципів державної політики в сфері надання адміністративних послуг згідно вимог п.5 ч.1 ст.4 Закону України "Про адміністративні послуги".

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 10 Закону України "Про адміністративні послуги" граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 10 Закону України "Про адміністративні послуги" у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений ч.1 або ч.2 цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Ухвалою Львівської міської ради №2372 від 14.09.2017 затверджено інформаційну картку адміністративної послуги, яку надає Львівська міська рада - передача (надання) земельних ділянок комунальної власності на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

З Інформаційної картки видно, що вказана вище адміністративна послуга надається у два етапи:

1 етап - надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі формування нових земельних ділянок або зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної власності;

2 етап - затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі формування нових земельних ділянок або зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної власності.

Пунктом 5 Інформаційної картки передбачено строки надання адміністративної послуги, а саме: 1-й етап - 30 календарних днів, або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку; 2-й етап - 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Пунктом 6 Інформаційної картки передбачено результат надання адміністративної послуги, а саме: 1-й етап - засвідчена копія ухвали міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; 2-й етап - засвідчена копія ухвали міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є колегіальність. У системному тлумаченні норм ст. ст. 4, 10, 45, 46 цього ж Закону міська рада є представницьким колегіальним органом, котрий становить однин із елементів системи місцевого самоврядування в Україні.

Згідно зі ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативно-правові акти та інші акти у формі рішень на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом, відкритим поіменним голосуванням або шляхом таємного голосування.

Таким чином, рішення представницького колегіального органу місцевого самоврядування, яким є Львівська міська рада, в частині реалізації повноважень щодо затвердження проекту землеустрою, приймається на власний розсуд цього органу.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що в порушення вищезазначених норм, Львівська міська рада не внесла розгляд заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою до порядку денного сесії міської ради, відповідно не вирішила дане питання чим допустила протиправну бездіяльність.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2019 року у справі № 1.380.2019.004273 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. Я. Макарик

судді Н. В. Бруновська

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 14 грудня 2020 року.