Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201
Іменем України
31.07.2007
Справа №2-26/4497-2007
31 липня 2007 м. Сімферополь Справа № 2-26/4497-2007
За позовом - Прокурора Кіровського району (смт Кіровське, вул.. Р. Люксембург, 45) в інтересах держави в особі Партизанської сільської ради (Кіровський район, с. Партизани, вул.. Суворова, 2)
До відповідача - ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» (м. Київ, Старокиївський район, вул.. Б. Хмельницького, 6)
Про стягнення 28143,00 грн.
Суддя Проніна О.Л.
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - Нікітіна О.А., по дов.
Від прокурора - Домнікова Я.І.
Сутність спору: Прокурор Кіровського району АР Крим в інтересах держави в особі Партизанської сільської ради звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідача - ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» та просить суд стягнути з відповідача втрати сільськогосподарського виробництва при відведенні земельної ділянки ДК «Укртрансгаз» в розмірі 28143,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на те, що відповідачем порушені вимоги чинного законодавства, зокрема ст. 207, 209 Земельного кодексу України та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» № 1279 від 17.11.1997р., щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва при відведенні земельної ділянки.
Відповідач заперечує проти позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві на позов, та просить суд в позові відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що земельна ділянка, загальною площею 0,2924 га, відведена під обслуговування й будівництво крану Д - 200, продувочної свічі, ГРС та під'їзного шляху до неї, що є невід'ємною частиною газопроводу, а таким чином є об'єктами соціального забезпечення, що, в свою чергу, у розумінні ст. 208 Земельного кодексу України та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» № 1279 від 17.11.1997р., є обставиною, яка звільняє від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 17.07.2007р., за клопотанням сторін, в порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строк вирішення даного спору продовжений.
Позивач в судове засідання не з'явився, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, про причини відсутності суду не повідомив. Про дату слухання справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представників сторін, суд -
П. 3 ст. 186 Земельного кодексу України встановлено, що прогнозні матеріали використання і охорони земель, проекти землеустрою, матеріали державного земельного кадастру, проекти з питань використання і охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічні матеріали обґрунтувань використання і охорони земель підлягають державній експертизі, яка здійснюється органом по земельних ресурсах відповідно до закону.
14.10.2005р. Республіканським комітетом земельних ресурсів АР Крим затверджений висновок Державної землевпорядної експертизи від 12.08.2005р. № 2362-К-4/47 з проекту землеустрою з відведення земельних ділянок ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» у постійне користування для будівництва та обслуговування крану ДУ - 200, продувочної свічі, газорозподільної станції та під'їзного шляху до неї, на території Партизанської сільської ради, АР Крим. Площа - 0,0049га.
Відповідно до висновку від 12.08.2005р. № 2362-К-4/47 запроектовані до відведення земельні ділянки знаходяться на землях запасу Партизанської сільської ради АР Крим.
Згідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
У подальшому, у відповідності зі ст. 186 Земельного кодексу України, розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації № 741-р від 17.10.2005р. затверджений проект землеустрою з відведення земельної ділянки ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» для будівництва та обслуговування під'їзної автодороги та будинків операторів. Код цільового використання 3.2.3. - землі трубопровідного транспорту, передані земельні ділянки ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» у постійне користування з земель запасу Партизанської селищної ради, розташовані поза межами населених пунктів: для будівництва та обслуговування крану ДУ - 200, земельна ділянка площею 0,0049 га, кадастровий номер 0121682800030010767; для будівництва та обслуговування продувної свічі земельна ділянка площею 0,0009 га, кадастровий номер 0121682800030010768; для будівництва та обслуговування ГРС та під'їзного шляху до неї земельна ділянка, площею 0,2866 га, кадастровий номер 01216828000300010769, видані ДК «Укртрнасгаз» державні акти про право постійного користування вказаними земельними ділянками.
Відповідно до Розрахункової відомості визначення суми відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва при відведенні земель ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна», погодженої з Партизанським сільським головою, В.о. начальника Кіровського районного відділу земельних ресурсів, Директором дирекції з будівництва та експлуатації газопроводу «Джанкой - Феодосія -Керч», сума відшкодування сільськогосподарських втрат при відведенні земельної ділянки відповідачу склала 46905,00 грн.
Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації в АР Крим за № 182-р від 26.02.2007р. доповнений пункт 4 розпорядження районної державної адміністрації від 17.10.2005р. № 741-р «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ДК «Укртрансгаз» підпунктом 4.4. наступного змісту: 4.4. відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва згідно чинного законодавства».
Пунктом 2. вказаного розпорядження визначений розмір, рахунки та порядок відшкодування суми витрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 46905,00 грн.; 60% на спеціальний рахунок Партизанської сільської ради (28143,00 грн.); 15% - на спеціальний рахунок Кіровської районної ради (7035,75 грн.); 25% на спеціальний рахунок державного бюджету АР Крим (11726,25 грн.)
Відповідно до п. 2.2. зобов'язано відповідача надати у десятиденний строк після оплати посвідчені копії документів, що підтверджують оплату суми втрат сільськогосподарського виробництва до районної державної адміністрації та Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим.
Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель АР Крим Державного комітету України по земельних ресурсах, листом вих.. № 1463/02-06 від 01.11.2006р. звернулась до Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора щодо вжиття заходів прокурорського реагування у зв'язку з тим, що ДК «Укртрансгаз» втрати сільськогосподарського виробництва не відшкодовані у розмірі 46905,00 грн. відповідно до розпорядження Кіровської районної державної адміністрації від 17.10.2005р. № 741-р, що, в свою чергу, передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. № 1279 щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва на протязі двох місяців після затвердження проекту відведення земельної ділянки.
Однак, суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Відповідно до ст. 208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об'єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об'єкти і території природно-заповідного фонду.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне наступне.
Як на підставу своєї позиції відповідач посилається на лист Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель вих.. № 6-8-549/256 від 22.03.2007р., в якому зазначено, що на думку Держземінспекції, будівництво газопроводів для забезпечення газом населення, є об'єктом соціального забезпечення.
Однак, слід враховувати, що при складенні висновку державної землевпорядної експертизи від 12.08.2005р. № 2362-К-4/47 зазначено, що проект відведення земельної ділянки розроблений у відповідності з розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації № 505-р від 30.06.2004р. «Про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки під будівництво ГРС та газопроводу - відводу».
Відповідно до висновку, відповідно до УКЦИЗ земельна ділянка віднесена до 1.14.3 - до земель трубопровідного транспорту.
Дійсно, відповідно до п.п. 3.2.9.п.3.2.ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість» до об'єктів соціальної інфраструктури поряд із закладами дошкільного виховання, середньої та середньо - професійної освіти, закладами охорони здоров'я, пунктами медичного огляду, профілактики та допомоги працівникам, бібліотеками також об'єкти житлово - комунального господарства, утому числі мережі постачання електроенергії, газу, тепла, води та водовідведення; будівлі та споруди, призначені для їх обслуговування.
Однак, слід звернути увагу на те, що відповідачем не доведений факт того, що кран Д - 200, продувочна свеча, ГРС та під'їзний шлях до неї є об'єктами соціальної інфраструктури.
Крім того, слід підкреслити, що доказів оскарження або скасування у судовому порядку розпорядження Кіровської районної державної адміністрації № 741-р від 17.10.2005р. про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» для будівництва та обслуговування під'їзної автодороги та будинків операторів та розпорядження Кіровської районної державної адміністрації в АР Крим за № 182-р від 26.02.2007р. щодо доповнення пункту 4 розпорядження районної державної адміністрації від 17.10.2005р. № 742-р «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ДК «Укртрансгаз» підпунктом 4.4. наступного змісту: 4.4. відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва згідно чинного законодавства», під час розгляду даної справу суду на було надано.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Отже, однією з істотних умов застосування ст. 35 Господарського процесуального кодексу України є участь у спорах одних та тих самих сторін, однак, слід врахувати те, що у справі № 2-21/15356-2006 за позовом Прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Верховної Ради АР Крим, Бахчисарайської районної ради, Залізничненської сільської ради, Доліненської сільської ради, до відповідачів - ВАТ «Чорноморнафтогаз», ДК «Укртрансгаз» в особі Дирекції по будівництву та експлуатації газопроводу «Джанкой - Керч» про стягнення, в позові відмовлено, відповідно, вказане рішення не може бути прийнято судом до уваги в якості належного доказу.
Відповідно до ст. 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. 4. Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1279 «Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» Відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Отже, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 82-85 Господарсько процесуальним кодексом України, суд -
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» (м. Київ, Старокиївський район, вул.. Б. Хмельницького, 6, ЗКПО 30019801) на користь Партизанської сільської ради (рахунок № 31518901700124, МФО 824026, Код 21110000, Банк УДК в АРК м. Сімферополя, ЗКПО 34740520) втрати сільськогосподарського виробництва при відведенні земельної ділянки ДК «Укртрансгаз» у розмірі 28143,00 грн.
3. Стягнути з ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» (м. Київ, Старокиївський район, вул.. Б. Хмельницького, 6, ЗКПО 30019801) у доход державного бюджету України (код платежу 22090200, одержувач -держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) держмито в сумі 281,43 грн.
4. Стягнути з ДК «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» (м. Київ, Старокиївський район, вул.. Б. Хмельницького, 6, ЗКПО 30019801) на користь ДП «Судовий інформаційний центр», (Одержувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя, р\р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026, призначення платежу: За інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в Господарському суді АР Крим) 118,00 грн. витрат по інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
5. Видати наказ після набуття рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Проніна О.Л.