Справа №308/10201/20
10.12.2020 м. Ужгород
ССуддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І, захисника особи відносно якої складено протокол - адвоката Бомбушкар С.П. розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянина України; місце народження - Україна, Сумська обл., м.Конотоп; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 ,
за ст. 471 Митного кодексу України,-
16.09.2020 року о 15 год. 55 хв. в зону митного контролю на ділянку "В'їзд" митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_1 , в якому в якості пасажира їхав громадянин України ОСОБА_1 , що повертався з Чехії, де перебував у приватних справах, в Україну.
Як форму проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_1 заявив, що переміщує через митний кордон України виключно особисті речі та заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей гр. України ОСОБА_1 були виявлені не заявлені під час усного опитування продукти харчування іноземного виробництва, а саме: ковбасні вироби без маркування в асортименті в кількості 85 штук загальною вагою 60 кг.
Виявлені продукти харчування переміщувалися через митний кордон України гр. ОСОБА_1 в багажному відсіку автомобіля у двох сумках. Вищезазначені продукти гр. України ОСОБА_1 визнав своєю власністю. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався.
Вартість вилучених продуктів харчування зі слів громадянина України ОСОБА_1 складає 5 000 Чеських крон, що згідно курсу НБУ (1 Чеська крона дорівнює 1.2437 грн.) складає 6218,5 грн.
Виявлені товари відносяться до першої - двадцять четвертої групи УКТ ЗЕД.
Згідно ч. 1 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
Згідно ч. 2 п.3 цієї статті обмеження не поширюється на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України, обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
За даним фактом співробітниками Закарпатської митниці Держмитслужби відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1455/30500/20 від 16.09.2020 року про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
18 листопада 2020 року захисником Бомбушкар С.П. через канцелярію суду було подане клопотання, у якому він просить врахувати обставини, які виключають наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення і є підставою для закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу правопорушення. Вказує, що ОСОБА_1 своєї вини у вчиненому не визнає. Зазначає, що вартість переміщуваних ОСОБА_1 продуктів становила 186,84 євро, тобто в межах 200 євро. Стверджує, що ковбаса була виготовлена в приватному порядку для власного споживання, хоч і в різних формах і упаковках.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, і просив притягнути його до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України.
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з?явився. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил повідомлявся належним чином. Клопотань про перенесення розгляду справи на адресу суду не надходило, тому у відповідності до ч. 4 ст.526 МК України вважаю можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судове засідання з'явився захисник ОСОБА_1 - адвокат Бомбушкар С.П., який подав клопотання, згідно якого просив звільнити ОСОБА_1 від відповідальності на підставі ст.22 КУпАП. При цьому, просив врахувати, що ОСОБА_1 не мав жодного умислу на порушення митного законодавства, вперше притягується до адміністративної відповідальності, внаслідок вчинення жодної шкоди державі не завдано, відсутні будь-які докази наявності обставин, які б обтяжували відповідальність особи, переміщуваний особою продукт призначений виключно для власного споживання, переміщуваний продукт має обмежений термін придатності.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Суддею встановлено, що 16.09.2020 року о 15 год. 55 хв. в зону митного контролю на ділянку "В'їзд" митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_1 , в якому в якості пасажира їхав громадянин України ОСОБА_1 , що повертався з Чехії, де перебував у приватних справах, в Україну. В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей гр. України ОСОБА_1 були виявлені не заявлені під час усного опитування продукти харчування іноземного виробництва, а саме: ковбасні вироби без маркування в асортименті в кількості 85 штук загальною вагою 60 кг.
Згідно ст. 471 МК України, встановлено відповідальність за порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч.ч. 5, 6 ст.366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до ч.1. ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
Згідно п.3 ч.2 статті 378 МКУ обмеження не поширюється харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Постанови Кабміну України від 21 травня 2012 р. N 434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу. Згідно п. 2 Постанови під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
Щодо клопотання захисника про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, враховуючи, що сума переміщуваних товарів не перевищує 200 євро, то таке задоволенню не підлягає з огляду на те, що при кваліфікації дій особи за вказаним порушення митних правил враховується не лише сума переміщуваних продуктів, але й їх обсяг та маса, зокрема, переміщувані товари повинні бути в кількості не більше ніж одна упаковка, або загальна маса таких не повинна перевищувати 2 кілограмів. Виявлений товар ОСОБА_1 визнав своєю власністю, в ході судового розгляду не заперечував факт перевезення вказаних в протоколі товарів.
Факт митного правопорушення підтверджується: протоколом про порушення митних правил №1455/30500/20 від 16.09.2020 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.09.2020 року, у яких останній зазначає, що в?їхав на митний пост Лужанка 16.09.2020 року якості пасажира в транспортному засобі MERCEDES-BENZ, р.н. НОМЕР_1 , окрім особистих речей в багажному відсіку автомобіля перевозив в двох сумках продукти харчування, а саме: ковбасні вироби без маркування в асортименті в кількості 85 штук, загальною вагою 60кг. Ковбасні вироби придбав в магазині в Чехії, їхня вартість складає 5000 Чеських крон, порядок переміщення продуктів харчування через митний кордон України не знав, оскільки переміщувався через митний кордон України вперше; доповідною запискою державного інспектора відділу №1 митного поста «Лужанка» Товтина М.М. від 16.09.2020 року; контрольним талоном для проходження по «зеленому коридору»; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 16.09.2020 року.
Таким чином, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, тобто останній порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, зокрема переміщував через митний кордон України через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Згідно з п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України « Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Малозначним правопорушенням можуть бути визнані діяння, які або не заподіяли шкоду суспільним відносинам, які охороняються нормами, що передбачають адміністративну відповідальність, або за своїм характером не здатні були її заподіяти, або фактично заподіяли зовсім незначну шкоду.
У даному випадку предметом вчиненого ОСОБА_1 правопорушення є товар у значній кількості (85 упаковок (60 кг) ковбасних виробів), що значно перевищило допустимий обсяг харчового продукту, який дозволено ввозити на митну територію України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 434 від 21.05.2012 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання». Відповідно правових підстав вважати, що таке порушення митних правил малозначне, немає. Доводи захисника, зазначені у клопотанні, не впливають на зменшення суспільної небезпеки вчиненого правопорушення.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ст.471 МК України, а саме: штраф з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 366, 378, 471, МК України, ст.ст.40-1, 283КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, а саме: ковбасних виробів без маркування в асортименті в кількості 85 штук загальною вагою 60 кг., загальною вартістю 6 218 (шість тисяч двісті вісімнадцять) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420, 40 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області Н.Б. Шумило