Рішення від 07.12.2020 по справі 580/3014/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 року справа № 580/3014/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради про визнання дій та рішення протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Маньківської селищної ради, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га на земельну ділянку площею 0,0555 га та земельну ділянку площею 0,4245 га та частково скасувати рішення від 26.06.2020 №47-31/VІІ в частині пунктів 2-4 такого рішення;

- зобов'язати відповідача передати позивачу безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах АДРЕСА_1 .

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Маньківської селищної ради №31-18/VІ від 26.04.2013 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства. Вказаній земельній ділянці після виготовлення проекту землеустрою був присвоєний кадастровий номер 7123155100:01:002:1225. 10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) про затвердження документації із землеустрою та передачі безоплатно у власність земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої у межах Маньківської селищної ради Черкаської області в АДРЕСА_1 . Відповідач 26.06.2020 розглянув заяву позивача та із уже сформованої земельної ділянки з присвоєним кадастровим номером площею 0,48 га визначив площу земельної ділянки в 0,0555 га, яку і надав у власність позивачу. Тобто вказаними діями відповідач здійснив поділ земельної ділянки. Решту площі 0,4245 га рекомендував оформити позивачу на умовах оренди. Позивач вважає, що відповідач протиправно надав йому у власність земельну ділянку площею 0,0555 га замість 0,48 га, оскільки відповідач не наділений повноваженнями самостійно змінювати площу вже сформованої земельної ділянки.

Відповідач проти позову заперечив. 26.08.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішенням №47-31/VІІ від 26.06.2020 затверджено проект землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га, розташованої у межах Маньківської селищної ради Черкаської області по АДРЕСА_1 затверджений, отже поділ земельної ділянки не здійснювався.

Рішення про надання у власність позивача частини земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,0555 га та рекомендації оформити в оренду решту земельної ділянки площею 0,4245 га діяв відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якими має право розпоряджатись земельними ділянками, які перебувають у власності територіальної громади. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

31.08.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві.

04.09.2020 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив доводи, аналогічні викладеним у відзиві.

Ухвалою суду від 10.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

15.03.2013 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,50 га, розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Маньківської селищної ради Черкаської області №31-18/VІ від 26.04.2013 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,48 га, розташованої по АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства.

Приватним підприємством «Земекспертцентр» був виготовлений проект землеустрою №497 від 15.04.2016 щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 0,4800 га у власність позивача для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення Маньківської селищної ради в АДРЕСА_2 .

Згідно з висновком Відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №27/41-16 від 28.03.2016 погоджений проект землеустрою приватного підприємства «Земекспертцентр» №497 від 15.04.2016 щодо відведення позивачу земельної ділянки державної власності площею 0,4800 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення в АДРЕСА_2 .

Згідно з висновком Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Маньківської районної державної адміністрації №44/18-06 від 04.04.2016 погоджено проект землеустрою приватного підприємства «Земекспертцентр» №497 від 15.04.2016 щодо відведення позивачу земельної ділянки.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.04.2016 земельній ділянці комунальної власності, площею 0Ю48 га, що розташована по АДРЕСА_2 присвоєно кадастровий номер 7123155100:01:002:1225

10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із клопотанням (заявою) в якій просив затвердити документацію із землеустрою та передати йому безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах Маньківської селищної ради Черкаської області по АДРЕСА_1 .

Відповідач листом №439/02-43 від 16.03.2020 повідомив позивача, що клопотання позивача від 10.02.2020 розглянуте 06.03.2020 на сесії Маньківської селищної ради та рішення не прийнято.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 у справі №580/1037/20 зобов'язано Маньківську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах Маньківської селищної ради Черкаської області по АДРЕСА_1 .

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 у справі №580/1037/20 Маньківською селищною радою Черкаської області прийнято рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020, яким вирішено:

- затвердити проект землеустрою земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га, розташованої у межах Маньківської селищної ради Черкаської області, Маньківського району, АДРЕСА_1 (пункт 1);

- із площі земельної ділянки комунальної власності площею 0,48 га з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225, розташованої у межах Маньківської селищної ради Черкаської області, Маньківського району, АДРЕСА_1 , надати ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,0555 га під належним йому нерухомим майном та обслуговуючою територією (пункт 2);

- рекомендувати ОСОБА_1 із земельної ділянки комунальної власності площею 0,48 га з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225, розташованої у межах Маньківської селищної АДРЕСА_1 , решту земельної ділянки площею 0,4245 га оформити в оренду для ведення особистого селянського господарства (пункт 3);

- провести державну реєстрацію на земельну ділянку кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,0555 га під нерухомим майном та обслуговуючою територією за рахунок земель сільськогосподарського призначення у межах Маньківської селищної АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 (пункт 4).

Вважаючи, що відповідач надав у власність лише 0,0555 га земель сільськогосподарського призначення, замість 0,48 га, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України (далі - ЗК України).

Згідно частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Згідно пункту «а» частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно частини 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом «в» частини 3 статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно пункту «б» частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

За змістом положень статті 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або користування із земель державної або комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (частина друга статті 123 ЗК України).

Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення ведення особистого селянського господарства, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Судом встановлено, що відповідно до рішення відповідача №31-18/VІ від 26.04.2013 позивачу був наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,48 га, розташовану по АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства. Приватним підприємством «Земекспертцентр» був виготовлений проект землеустрою №497 від 15.04.2016 щодо відведення позивачу у власність вказаної земельної ділянки.

Згідно частини 8 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 1861 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Судом встановлено, що проект землеустрою №497 від 15.04.2016 був погоджений Відділом Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Маньківської районної державної адміністрації, що підтверджується висновками №27/41-16 від 28.03.2016 та №44/18-06 від 04.04.2016.

Частина 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Таким чином, згідно вказаної норми, відповідач, у разі отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, повинен прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено, що відповідач відповідно до пункту 1 рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020 затвердив проект землеустрою земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га.

Проте відповідно до пункту 2 рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020 із площі земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га передав у власність позивача земельну ділянку площею 0,0555 га під належним йому нерухомим майном та обслуговуючою територією.

Згідно з пунктом 3 рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020 рекомендовано ОСОБА_1 із земельної ділянки комунальної власності площею 0,48 га з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225, розташованої у межах Маньківської селищної ради Черкаської області, Маньківського району, АДРЕСА_1 , решту земельної ділянки площею 0,4245 га оформити в оренду для ведення особистого селянського господарства (пункт 3);

Згідно з пунктом 4 рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020 зобов'язано позивача провести державну реєстрацію на земельну ділянку кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,0555 га під нерухомим майном та обслуговуючою територією за рахунок земель сільськогосподарського призначення у межах Маньківської селищної АДРЕСА_1 .

Отже позивач, затвердивши проект землеустрою сформованої земельної ділянки, передав у власність позивача лише її частину та відмовив у наданні у власність решти земельної ділянки.

Згідно частини 1 статті 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Частина 1 статті 79 ЗК України передбачає, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно частини 1 статті 791 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно частини 2 статті 791 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (частина 3 статті 791 ЗК України).

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4 статті 791 ЗК України).

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок (частина 5 статті 791 ЗК України).

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 9 статті 791 ЗК України).

Згідно частини 13 статті 791 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Враховуючи вказані приписи земельна ділянка кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га є сформованою згідно з проектом землеустрою №497 від 15.04.2016 та зареєстрована у Державному земельному кадастрі, отже є об'єктом цивільного права і підлягає передачі у власність позивача у тому розмірі, у якому сформована.

Отже прийнявши рішення про передачу у власність позивача лише частини земельної ділянки кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,555 га, відповідач порушив вимоги ст. 78, 791 ЗК України, у зв'язку з чим пункти 2, 3, 4 рішення №47-31/VІІ від 26.06.2020 є протиправними та підлягають скасуванню.

Суд не погоджується з доводами відповідача щодо його права передати частину земельної ділянки у власність, а частину - в оренду, оскільки згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Межі повноважень органів місцевого самоврядування щодо передачі у власність громадянам земельних ділянок визначені Земельним кодексом України, зокрема, ч. 9 ст. 118 вказаного Кодексу, і не допускають довільного, на розсуд органу місцевого самоврядування, їх застосування.

Суд зазначає, що частиною 9 статті 118 ЗК України передбачено у якості підстави для відмови у наданні у власність земельних ділянок лише відсутність погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Отже за наявності таких погоджень орган місцевого самоврядування зобов'язаний прийняти рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Судом встановлено, що проект землеустрою №497 від 15.04.2016 щодо відведення позивачу земельної ділянки державної власності площею 0,4800 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення в АДРЕСА_2 погоджений згідно з висновком Відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №27/41-16 від 28.03.2016 та згідно з висновком Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Маньківської районної державної адміністрації №44/18-06 від 04.04.2016 та затверджений згідно з пунктом 1 рішення відповідача від №47-31/VІІ від 26.06.2020, отже відповідає вимогам закону.

За вказаних обставин у відповідача відсутні підстави для відмови у передачі у власність позивача земельної ділянки кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах АДРЕСА_1 .

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо скасування пунктів 2, 3, 4 рішення Маньківської селищної ради №47-31/VІІ від 26.06.2020 та зобов'язання відповідача передати позивачу безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах АДРЕСА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га на земельну ділянку площею 0,0555 га та земельну ділянку площею 0,4245 га, то передача частини вказаної земельної ділянки у власність, а частини - з рекомендацією передачі в оренду є підставою для визнання протиправним та скасування пунктів 2-4 рішення Маньківської селищної ради №47-31/VІІ від 26.06.2020, а не окремою позовною вимогою, тому вказані вимоги розглядаються судом як одна вимога.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3, 4 рішення Маньківської селищної ради №47-31/VІІ від 26.06.2020 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 0,48 га розташованої в межах Маньківської селищної ради (в межах населеного пункту смт. Маньківка), по АДРЕСА_1 та надання із неї у власність 0,0555 га під нерухомим майном та для його обслуговування гр. ОСОБА_1 »

Зобов'язати Маньківську селищну раду (вул. Шевченка, 9, смт. Маньківка, Черкаська область, 20100, код ЄДРПОУ 25659958) прийняти рішення про надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) безоплатно у власність земельну ділянку кадастровий номер 7123155100:01:002:1225 площею 0,48 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у межах АДРЕСА_1 .

Стягнути з бюджетних асигнувань Маньківської селищної ради (вул. Шевченка, 9, смт. Маньківка, Черкаська область, 20100, код ЄДРПОУ 25659958) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

уддя А.В. Руденко