Рішення від 11.12.2020 по справі 580/3212/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2020 року справа № 580/3212/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача (пункт 10 протоколу №97 від 09.07.2020) про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що в період з 12.07.1986 по 12.09.1986, як військовозобов'язаний був призваний на спеціальні збори для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 06.04.2015 позивачу було встановлено 3 групу інвалідності та з 04.04.2016 - 2 групу інвалідності. З 13.09.2019 позивачу встановлено 1 групу інвалідності безстроково, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Після встановлення 1 групи інвалідності позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013. Проте відповідач відмовив позивачу у призначенні та виплаті такої допомоги. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідач проти позову заперечив. 08.09.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач брав участь у зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році та мав статус військовозобов'язаного, а не військовослужбовця. Позивачу первинно інвалідність встановлено понад тримісячний термін після закінчення зборів та змінено групу інвалідності у понад дворічний термін після встановлення первинної групи інвалідності. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 08.09.2020 надав пояснення щодо позову, аналогічні зазначеним у відзиві на позов.

Ухвалою суду від 19.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно копії військового квитка НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 з 10.11.1977 по 30.11.1979 проходив військову службу в Збройних силах СРСР.

Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/16123 від 18.12.2014 позивач в період з 12.07.1986 по 12.09.1986 був призваний як військовозобов'язаний на спеціальні збори та брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №948844 від 06.04.2015 позивачу з 06.04.2015 встановлено 3 групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА №201624 від 20.04.2016 позивачу з 04.04.2016 встановлено 2 групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №466201 від 18.09.2019 позивачу з 13.09.2019 встановлено 1 групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Після встановлення 1 групи інвалідності позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги.

30.11.2019 за результатом розгляду заяви позивача Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, склала протокол № 167, відповідно до якого йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що інвалідність встановлена в понад 3-х місячний термін після закінчення військових зборів.

Позивач оскаржив вказану відмову у судовому порядку.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі №580/4108/19:

- визнано протиправним рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 30.11.2019 № 167 в частині пункту 30, про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням інвалідності І групи, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби;

- зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням інвалідності І групи, з урахуванням висновків, викладених у мотивувальній частині цього судового рішення.

За результатами повторного розгляду заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, оформлене протоколом №97 від 09.07.2020 (пункт 10) про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги з наступних підстав: позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов'язаний, призваний на збори, а не військовослужбовець; позивач первинне встановлення інвалідності відбулось понад тримісячний термін після закінчення зборів; позивачу змінено групу інвалідності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.

Вважаючи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов?язку щодо захисту Вітчизни врегульовано Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII. (далі Закон №2011).

Згідно пункту 3 частини 1 статті 3 Закону №2011 дія цього Закону поширюється на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.

Судом встановлено, що згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/16123 від 18.12.2014 позивач в період з 12.07.1986 по 12.09.1986 був призваний як військовозобов'язаний на спеціальні збори та брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, отже на нього розповсюджуються норми Закону №2011.

Частиною 1 статті 16 Закону №2011 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №948844 від 06.04.2015 позивачу з 06.04.2015 встановлено 3 групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону №2011 визначено, що (в редакції, яка діяла на час встановлення позивачу інвалідності 3 групи) було передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження цих зборів, служби у військовому резерві.

Згідно з частиною 9 статті 163 Закону №2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини 9 статті 163 Закону №2011 Кабінетом Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі- Порядок №975).

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Отже за змістом вказаних норм обов'язковою умовою призначення одноразової грошової допомоги військовозобов'язаному є встановлення інвалідності протягом трьох місяців після закінчення військових зборів у разі, коли захворювання або нещасний випадок мали місце в період проходження цих зборів, служби у військовому резерві. Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є день первинного встановлення групи інвалідності.

Судом встановлено, що позивачу встановлено 3 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 06.04.2015, отже право на отримання одноразової грошової допомоги повинно визначатись відповідно до вимог, встановлених статтею 16 Закону №2011 в редакції, яка діяла на день встановлення 3 групи інвалідності, тобто станом на 06.04.2015.

Як зазначено вище, станом на 06.04.2015 пункт 6 частини 2 статті 16 Закону №2016 передбачав однією з умов призначення одноразової грошової допомоги встановлення військовозобов'язаному інвалідності під час проходження зборів або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів.

Оскільки з дати закінчення зборів з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, а саме: 12.09.1986, до дати встановлення позивачу 3 групи інвалідності, а саме: 06.04.2015, минуло більше трьох місяців, позивач не набув права на виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 3 групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військових зборів.

Щодо права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 1 групи інвалідності суд зазначає наступне.

Пунктом 4 статті 163 Закону №2011 ( в редакції, яка діяла на день встановлення позивачу 3 групи інвалідності), передбачено, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII пункт 4 вказаної статті було доповнено реченням наступного змісту: «У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється».

Аналогічні положення передбачені пунктом 8 Порядку №975, а саме: «Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.»

Таким чином, було конкретизовано зміст пункту 4 статті 163 Закону №2011, проте умова щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі зміни групи інвалідності на вищу протягом двох років після первинного встановлення групи інвалідності залишилась незмінною.

Отже при вирішенні питання про право позивача на виплату одноразової грошової допомоги після повторного встановлення групи інвалідності повинні застосовуватись положення пункту 4 статті 163 Закону №2011 та пункту 8 Положення №975 за умови набуття позивачем права на виплату одноразової грошової допомоги на час первинного встановлення групи інвалідності.

Судом встановлено, що позивачу з 04.04.2016 була повторно встановлена 2 група інвалідності, а з 13.09.2019 - повторно встановлена 1 група інвалідності.

Оскільки позивач не набув права на отримання одноразової грошової допомоги при первинному встановленні 3 групи інвалідності 06.04.2015, встановлення вищої групи інвалідності у будь-якому випадку не надає права на отримання одноразової грошової допомоги.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий суддя А.В. Руденко