Ухвала від 11.12.2020 по справі 580/5587/20

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 грудня 2020 року справа № 580/5587/20

м. Черкаси

Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В. перевірено матеріали адміністративного позову у справі № 580/5587/20

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради

про скасування повідомлення та зобов'язання вчинити дії, прийнято ухвалу.

09.12.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, просить:

- скасувати повідомлення від 06.11.2020 про відмову у наданні житлової субсидії;

- зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити житлову субсидію на оплату комунальних послуг з 04.09.2020.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.

У повідомленні від 06.11.2020 зазначено, що не призначено житлову субсидію з 01.09.2020 з підстав неповного набору документів, проте позивач не обґрунтовує чому просить зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити житлову субсидію на оплату комунальних послуг з 04.09.2020, а не з 01.09.2020.

Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідчені копії, якщо інше не визначено Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього (частина 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Право на отримання державної субсидії мають сім'ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують розмір обов'язкового відсотка платежу (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг). Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім'ї.

Матеріали позову не містять доказів та обґрунтування щодо витрат (квитанцій) на оплату житлово-комунальних послуг, яким способом опалюється житлове приміщення (для домогосподарств, що використовують природний газ / електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно), відомостей щодо заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 340 гривень); відсутності/наявності у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства осіб: що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; за інформацією ДПС, Пенсійного фонду у них взагалі відсутні доходи, що враховуються під час призначення субсидії; нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної зарплати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії; ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду за який враховуються доходи.

Одержувач субсидії зобов'язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині, будь то зміни в складі мешканців, соціального статусу, джерела доходів, модифікації(зміни) переліку одержуваних ЖКГ послуг або умов їх надання, зміни постачальника послуг, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 000 гривень. Інформування органу соціального захисту про зміни, що сталися відбувається у встановлений термін (один місяць) шляхом подання відповідних документів. Громадяни, які звертаються до 15.12.2020, матимуть право на призначення субсидії з 15.10.2020. Заява, подана після 15.12.2020 дає змогу отримання субсидії з місяця звернення. Для непрацюючих пенсіонерів при розрахунку субсидії враховується дохід тільки за один місяць, який передував зверненню.

У позові йдеться про звернення на гарячу лінію Уряду, проте не зазначено коли це було і як це стосується спору. Позивач не зазначає про звернення з метою отримання безоплатної послуги - призначення в електронному вигляді через веб-сайт Міністерства соціальної політики України (https://www.kmu.gov.ua/service/subsidiya) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» з використанням електронного цифрового підпису або Bank ID (онлайн-призначення допомоги).

Мешканець квартири як особа з інвалідністю під час оформлення субсидії в Декларації про доходи у розділі склад домогосподарства «склад сім'ї», повинен вказати родичів, котрі зареєстровані, але не живуть з субсидіє отримувачем, зокрема варто написати: «зареєстровані, але не проживають». Якщо, для прикладу, в помешканні прописана повнолітня одружена донька, то в Декларації, у розділі II, потрібно відобразити і її сім'ю також - чоловіка та дітей, навіть якщо вони прописані за іншою адресою. https://wiki.1551.gov.ua/pages/viewpage.action?pageId=45877158

Разом із Декларацією треба подати Заяву з проханням розглянути на Комісії питання про нарахування субсидій на фактичну кількість людей, які мешкають у квартирі, підкресливши відповідні слова. А також обов'язково надати документ, що підтверджує факт не проживання відповідної особи за цією адресою (довідка з місця роботи в іншому місці, довідка про навчання в іншому місці, про перебування на лікуванні тощо). https://wiki.1551.gov.ua/pages/viewpage.action?pageId=44630137

Позивачем надано копію Декларації, проте розділ II не заповнено, акт обстеження матеріально-побутових умов проживання не надано.

Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. У позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ відповідача.

До матеріалів позовної заяви не надано засвідчених у встановленому порядку копій документа, що містить реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспорта позивача.

Згідно з пунктами 4, 5, 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві має бути зазначений зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а у разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, що має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень (його рішення), що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.

Відповідно до офіційного тлумачення частини 1 статті 55 Конституції України, наданого у рішенні Конституційного Суду України від 25.12.1997 № 9-зп: частину 1 статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб не є абсолютним. Людина має таке право за умови, якщо вважає, що рішення, дія чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб порушують або ущемляють її права і свободи чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді.

Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

У позовній заяві не зазначено, яке право позивача порушено у контексті реалізації дискреційних повноважень суб'єктом владних повноважень з огляду на критерії частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та не сформовано вимог щодо визнання протиправною відмови у призначенні житлової субсидії.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 160, 161, 169, 241, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Надати позивачеві для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви п'ять днів з моменту отримання копії даної ухвали.

Позивачем вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом:

- надання нової редакції позовної заяви із зазначенням: обґрунтування порушених відповідачем прав позивача з огляду на критерії частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України; позовних вимог сформованих відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України;

- надання доказів у обґрунтування позовних вимог.

У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.

Роз'яснити позивачу, що вимоги доступу до правосуддя гарантують кожному домагатися розгляду судом спору із перспективою отримати справедливе, остаточне, виконуване судове рішення

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.

Суддя Л.В. Трофімова