11 грудня 2020 року м. Ужгород№ 260/2601/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Хустської районної державної адміністрації до Відділу освіти Хустської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Керівник Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Хустської районної державної адміністрації звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу освіти Хустської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Хустською місцевою прокуратурою Закарпатської області встановлено факт неналежного виконання відділом освіти Хустської РДА вимог Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", що полягав у не нарахуванні та не виплаті одноразової грошової допомоги випускникам навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду у відповідності до КАС України, судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" не встановлено кінцевий строк виплати грошової допомоги, а вказано момент виникнення права/обов'язку, не встановлюючи рамки їх виконання, відтак відповідачем не допущено протиправну бездіяльність.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Відділом освіти Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області листом від 27 квітня 2020 року № 02-432, на запит Хустської місцевої прокуратури, надано інформацію щодо випускників закладів загальної середньої освіти Хустського району за 2019 рік, які мали статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Так, згідно наданої інформації вбачається, що у 2019 році 11 класів закладів загальної середньої освіти закінчили 4-ро дітей з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, що підтверджується рішенням Хустського районного суду Закарпатської області від 20.06.2007 року. ОСОБА_1 закінчила Золотарівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, що підтверджується наказом директора школи № 6 від 27.06.2019 року;
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка має статус дитини-сироти, що підтверджується розпорядженням голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 04.07.2017 року № 270. ОСОБА_3 закінчила Золотарівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, що підтверджується наказом директора школи № 6 від 27.06.2019 року;
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка має статус дитини-сироти, що підтверджується розпорядженням голови Хустської районної державної адміністрації від 18.12.2018 року № 996. ОСОБА_4 закінчила Ізянську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, що підтверджується наказом директора школи № 27 від 26 червня 2019 року;
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка має статус дитини- сироти, що підтверджується розпорядженням голови Хустської районної державної адміністрації від 30.09.2014 року № 382. ОСОБА_5 закінчила Монастирецький НВК ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ, що підтверджується наказом директора від 27 червня 2019 року № 8.
Відповідно до п. 2 листа Відділу освіти Хустської РДА від 27.04.2020 року № 02-432, вбачається, що протягом 2019 року нарахування та виплати грошової допомоги, передбаченої, ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", вказаній категорії дітей, не здійснювалися. Зазначено, що кошторисом не було передбачено у 2019 року виплата таких допомог.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч. 4 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації державних гарантій захисту прав і свобод дітей, у тому числі соціально вразливих категорій (дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).
Зокрема, органом, який уповноважений здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є Служба у справах дітей Хустської районної державної адміністрації. Разом з тим, Хустською місцевою прокуратурою встановлено, що вказаним органом повноваження щодо захисту інтересів соціально незахищеної категорії дітей, а саме дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюються неналежним чином.
Як наслідок, заяви до суду в інтересах указаної вище категорії дітей про нарахування та виплату коштів одноразової допомоги не подавались, що в свою чергу вказує на неналежний захист інтересів держави у цій сфері, а також порушення прав таких дітей.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа визначено Законом України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального-захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 року № 2342-IV (далі - Закон № 2342).
Згідно з визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 2342 дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки;
Діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти.
Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2342 заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 2342 держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 2342 допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону № 2342 право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до ч. 8 ст. 2342 випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.
Оскільки Закон № 2342 не конкретизує, який саме навчальний заклад має закінчити дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, то, за змістом наведеної норми, право на отримання грошової допомоги мають усі випускники навчальних закладів (в т.ч. не інтернатного типу) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17 червня 2020 року у справі № 158/1684/16-а, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Відповідно до листа Відділу освіти Хустської районної державної адміністрації від 18 червня 2020 року № 07-616 головним розпорядником бюджетних коштів закладів загальної середньої освіти є відділ освіти Хустської РДА.
Отже, обов'язок щодо виплати випускникам навчальних закладів Хустської районної державної адміністрації з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування покладено на відділ освіти Хустської РДА.
Законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2019 - у розмірі 2027 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мала бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку, тобто у сумі не менше 12162 грн. кожному.
В той же час, судом встановлено не виплату відповідачем ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку відповідно до ст.8 Закону № 2342, як випускникам навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що підтверджується листом відділу освіту Хустської РДА від 27.04.2020 року № 02-432.
Таким чином, у порушення вимог ст.8 Закону №2342, незважаючи на законодавчо встановлений обов'язок після закінчення навчального закладу виплатити одноразову грошову допомогу випускникам навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у 2019 році відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено вказані кошти ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Хустської державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії належить до задоволення.
У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відділу освіти Хустської РДА щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та зобов'язання відділу освіти Хустської РДА нарахувати та виплатити таку допомогу вищевказаним особам.
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. З огляду на вищенаведене положення ч. 2 ст. 139 КАС України, судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.
На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 16) в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Хустської районної державної адміністрації (Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, буд. 21, код ЄДРПОУ 35299838) до Відділу освіти Хустської районної державної адміністрації (Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, буд 21, код ЄДРПОУ 40652034) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Хустської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати випускникам Золотарівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації Боднар Марині Миколаївні та ОСОБА_3 , випускниці Ізянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області ОСОБА_4 та випускниці Монастирецького навчально-виховного комплексу "Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Зобов'язати Відділ освіти Хустської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік".
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк