ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08.12.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1092/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро"
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 27 523,14 грн.
За участю:
від прокуратури: Чернописька Г. О.;
від позивача: Крайник О. В.
До суду подано позов Першим заступником керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовом до ТОВ "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 27 523,14 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету. Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує на ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 08.10.2019 (суддя Фрич М. М.) суд постановив позовну заяву (від 03.10.2019 вих. № 68-3692вих19; від 03.10.2019 вх. № 19191/19) та додані до неї документи повернути.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 12.10.2020 суд постановив вищевказану ухвалу суду першої інстанції скасувати, справу (позовну заяву Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури (від 03.10.2019 вих. № 68-3692вих19; від 03.10.2019 вх. № 19191/19) направити для розгляду Господарському суду Івано-Франківської області.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2020 справу розподілено судді Шіляк М. А.
Ухвалою суду від 30.10.2020 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та розгляд справи по суті призначити на 19.11.2020.
Ухвалою суду 19.11.2020 суд постановив розгляд справи по суті відкласти на 08.12.2020.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення - ухвали суду від 19.11.2020, вручену відповідачу 25.11.2020 (від 30.11.2020 вх. № 18545/20).
Правом участі у судових засіданнях та правом на подачу відзиву на позов відповідач не скористався. Жодних заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні норми містяться в ч. 9 ст. 165 ГПК України.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
Відповідно до направлення на рейдову перевірку від 01.04.2019 № 007182, виданого Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області, головним спеціалістом управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Головасі В. В. та старшим державним інспектором управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Боброву О. О. проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на 405 км автомобільної дороги М-18, в ході якого проведене контрольне зважування автомобіля МАN ТGХ 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа KRONE SDP 27 реєстраційний номер НОМЕР_2 . Суб'єктом щодо якого здійснювалась перевірка було ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ).
Згідно товарно-транспортної накладної № AIVIV000319 від 04.04.2019 вбачається, що ТОВ "Європа Транс Агро" здійснювало перевезення продуктів харчування для філії "Запорізької приватної науково-виробничої компанії "Інтербізнес" з пункту навантаження вул. Вільна, 2А, смт, Відрадне, Запорізький район, Запорізької області до пункту розвантаження порт "Південний" м. Южне, Одеської області для ТОВ "Імперіал-Футз".
За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення продуктів харчування та рухався по маршруту з пункту навантаження вул. Вільна, 2А, смт. Відрадне, Запорізький район, Запорізької області до пункту розвантаження порт "Південний" м. Южне, Одеської області для ТОВ "Імперіал-Футз" встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага навантаження на строєні осі становить 24 т, тоді як фактична 26,705 т, що підтверджується довідкою від 04.04.2019 № 0009547 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Вказане порушення зафіксовано головним спеціалістом управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Головахою В. В. та старшим державним інспектором управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Бобровим О.О. в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.04.2019 № 0016047, додатком до якого є розрахунок від 04.04.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Згідно розрахунку від 04.04.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нараховано плату за проїзд в розмірі 903,96 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня (1 євро/30,4473 грн) станом на 04.04.2019 складало 27 523,14 грн.
Як вбачається з матеріалів справи заборгованість в сумі 27 523,14 грн від відповідача до Державного бюджету України не поступала, інформації щодо скасування розрахунку плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування до Управління Уктрансбезпеки у Запорізькій області не надходила, самостійно Державна служба України з безпеки на транспорті з позовом про стягнення плати за проїзд не зверталася, у зв'язку з чим Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури звернувся за захистом порушеного інтересу держави до суду.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на таке.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ № 30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю). Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки. У відповідності до підпункту 3 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
З приводу розміру плати за проїзд, слід вказати, що пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю, яким визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Постановою КМУ від 27.06.2007 № 879 затверджено ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Зокрема, встановлено, що плата за проїзд для великовагових транспортних засобів (за загальну масу) від 44 до 52 тонн включно - за ставкою 0,2 євро за кожен кілометр відстані. Крім того, для великогабаритних транспортних засобів з перевищенням установленої ширини, висоти, довжини за кожний параметр за ставкою 0, 03 євро за кожен кілометр відстані. Зі змісту пункту 30 Порядку габаритно-вагового контролю вбачається, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту. Крім того, вказаною нормою встановлено відповідну формулу розрахунку розміру плати.
Пунктом 3 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN ТGХ 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа KRONE SDP 27 реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ТОВ "Європа Транс Агро".
За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 903,96 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня (1 євро
Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
30,4473 грн
Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
станом на 04.04.2019
Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
27 523,14 грн.
Відповідно до пункту 26 Порядку габаритно-вагового контролю, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. Як вбачається з наявних в матеріалах справи фіскального чеку та реєстру на відправлення рекомендованих листів, 11.06.2019 відповідача було належним чином повідомлено про необхідність сплати вищевказаної суми за проїзд.
Однак, ТОВ "Європа Транс Агро", у визначений пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю строк, плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплачено.
З огляду на те, що відповідач, всупереч вищенаведених вимог чинного законодавства, плату за проїзд великоваговими транспортними засобами в сумі 27 523,14 грн не сплатив і вона набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, суд вважає позов прокурора обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позову, судовий збір у справі покладається на відповідача, на підставі статті 129 ГПК України.
Керуючись ст. 2, 13, 86, 129, 165, 178, 202, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 27 523,14 грн задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Державного бюджету України (р/р 31211216008003, код бюджетної класифікації 22160100, МФО 899998 на рахунок Держбюджету УДК у Запорізькій області; ідентифікаційний код 38025440) 27 523 (двадцять сім тисяч п'ятсот двадцять три) грн 14 к. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку від 04.04.2019.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь прокуратури Івано-Франківської області (р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код 03530483) 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 к. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.12.2020.
Суддя М. А. Шіляк