Рішення від 09.12.2020 по справі 620/4865/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2020 року м.Чернігів Справа № 620/4865/20

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Клопота С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області доведеному до нього в листі від 19.10.2020 року № 2500-0342-8/40135, про відмову в переведенні його на пенсію державного службовця згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах митного контролю з 19.02.1998 по 31.07.2013 (15 років, 5 місяців, 13 днів) до стажу державної служби та розглянути його заяву від 13.10.2020 про переведення з пенсії за віком на пенсію згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993 з урахуванням зазначеного стажу, як стажу державної служби.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області доведеному до нього в листі від 19.10.2020 року № 2500-0342-8/40135, про відмову в переведенні його на пенсію державного службовця суперечить приписам п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, порушує його права та соціальні гарантії та є протиправною.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Представник відповідача надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

13.10.2020, після досягнення 62 років, позивач звернувся до відповідача з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Листом від 19.10.2020 № 2500-0342-8/40135 відповідач повідомив позивача про те, що ним прийнято рішення про відмову в переведенні на пенсію держслужбовця. При цьому відмову відповідач обгрунтував недостатністю стажу державної служби, відмовившись зарахувати в стаж служби позивача в органах митного контролю у період з 19.02.1998 по 31.07.2013 року (15 років, 5 місяців, 13 днів). В листі зазначив, що стаж роботи в органах митного контролю не зараховується до стажу державної служби згідно з законом «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та законом «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993.

Не погодившись з такою відмовою, позивач оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Положенням п. 4 - 7 «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи, які отримують пенсію на умовах цього закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, і отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, "діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Зокрема, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з Законом № 3723-ХІІ, зокрема статті 37, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" від 14 вересня 2016 року № 622, яка застосовується з 01 травня 2016 року, (далі - Порядок № 622).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку згідно з п. 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889- VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України;

Відповідно до п. 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого п. 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ, мають, зокрема, чоловіки, які досягли віку 62 роки.

Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи, неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 Порядку №622).

Позивач має стаж державної служби більше 20 років, до стажу держаної служби входить робота в державній інспекції охорони навколишнього середовища з 23.03.1989 - по 18.02.1998 (8 років 10 місяців 26 днів) та служба в органах митного контролю (19.02.1998 - 31.07.2013) - 15 років, 5 місяців, 13 днів.

3 трудової книжки позивача вбачається, що з 19.02.1998 по 31.07.2013 він працював в органах митного контролю на посадах керівних працівників та спеціалістів, за час роботи в органах митного контролю 15.09.1998 позивачем була прийнята присяга державного службовця, про що вчинений відповідний запис в трудовій книжці № 23.

Позивачу було присвоєно персональні та спеціальні звання; 31.08.1998 - «інспектор митної служби 3 рангу», 06.10.2000 - «Інспектор митної служби 2 рангу», 29.11.2002 - «Інспектор митної служби 1 рангу, 18.08.2008 - «Радник митної служби 3 рангу».

Згідно з п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби), до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання зазначеним законом чинності, стаж державної служби обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.

Абзацами другим пункту другого Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, було передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Отже, відмова зарахувати стаж роботи позивача в органах митного контролю до стажу державної служби, суперечить приписам п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, а відтак є протиправною.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П'ятницька, 83-А, м.Чернігів,14005) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області викладене в листі від 19.10.2020 № 2500-0342-8/40135, про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця згідно з ст.. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах митного контролю з 19.02.1998 по 31.07.2013 (15 років, 5 місяців, 13 днів) до стажу державної служби та розглянути його заяву від 13.10.2020 про переведення з пенсії за віком на пенсію згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993 з урахуванням зазначеного стажу, як стажу державної служби.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 09 грудня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот