Рішення від 08.12.2020 по справі 560/4328/20

Копія

Справа № 560/4328/20

РІШЕННЯ

іменем України

08 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області під час розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , середньої заробітної плати за 2014-2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 05.11.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 01.10.2007 позивачу призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ). В зв'язку із досягненням пенсійного віку позивач 06 листопада 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-VI). 06.11.2018 позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Пенсію обчислено із застосуванням показника заробітної плати за 2014-2016 роки. В зв'язку із неодноразовим перерахунком пенсії в автоматичному режимі позивач не відразу звернув увагу на те, що його було переведено на інший вид пенсії згідно іншого Закону, замість того щоб призначити пенсію відповідно іншого Закону. 05 травня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з заявою, щодо правильності обчислення розміру пенсії. 05.06.2020 року листом за №2601-2017/М-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Підстави для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки (5377,90), при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні. Позивач вважає, що реалізує своє право на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-VІ) вперше, а тому пенсія йому має бути розрахована з урахуванням вимог частини другої статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2015-2017 роки).

Ухвалою суду від 10.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від представника відповідача на адресу суду 27.08.2020 надійшов відзив в якому останній проти позову заперечив та зазначив, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки. З 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено па 17%. З 01 травня 2020 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 11 %. З 01.10.2007 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 06.11.2018 згідно поданої заяви позивача переведено на пенсію за віком, розмір якої обчислено за нормами Закону № 1058-ІV з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки. Пенсію призначено з урахуванням страхового стажу 44 роки 9 місяців 7 днів, коефіцієнт страхового стажу становить 0,44750. Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 30.09.2018 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,67053. Розрахунок пенсії наступний: 3764,40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки) х 1,67053 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 6288,54 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,44750 (коефіцієнт страхового стажу) = 2814,12 грн. (розмір пенсії за віком) + 96,66 грн. (доплата за 9 років понаднормативного стажу, 1074,00 грн. х 9%) = 2910,78 грн. Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при призначенні пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону для призначення пенсії. Показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2017-2019 роки - 7763,17 грн. застосовується лише при призначенні вперше пенсії або при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами ч. 3 статті 45 Закону при умові, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Зважаючи на те, що до 06.11.2018 позивач отримував пенсію за вислугу років, тому підстави для врахування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2017-2019 роки (7763,17 грн.) відсутні. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 з 1 травня 2020 року проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 1,11. Розрахунок пенсії з 01.05.2020 наступний: 4888,83 грн. (4404,35 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні, з врахуванням якого проведено перерахунок з 01.03.2019 року) х 1,11 (коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 року)) х 1,67053 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 8166,94 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,44750 (коефіцієнт страхового стажу) = 3654,71 грн. (розмір пенсії за віком) + 96,66 грн. (доплата за 9 років понаднормативного стажу, 1074,00 грн. х 9%) = 3751,37 грн. (загальний розмір пенсії за віком). Таким чином, головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, визначаючи розмір пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки із подальшим збільшенням згідно законодавства діяло виключно в межах чинного законодавства. Відповідач зауважив, що позивач із заявою про переведення на пенсію за віком звернувся 06.11.2018. Відтак, вимога позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 05.11.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки, не ґрунтується на дійсних обставинах справи.

Окрім того, відповідач у відзиві просить суд провести розгляд даної справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Відповідачем на адресу суду подано клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав того, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, перебіг якого, на думку представника відповідача, розпочався в грудні 2018 року, тобто після переведення позивача на пенсію за віком.

Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькі області із заявою, в якій просив правильно обчислити розмір пенсії за віком.

Листом від 05.06.2020 за №2601-2017/М-03/8-2200/20 відповідач повідомив, що підстави для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки (5377,90), при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні.

З адміністративним позовом до суду позивач звернувся 06.08.2020, тобто в межах шестимісячного строку, який обраховується з 05.06.2020.

Отже клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємному взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2007 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У зв'язку з досягненням пенсійного віку ОСОБА_1 06.11.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 06.11.2018 позивачу призначено пенсію за віком.

05 травня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з заявою, щодо правильності обчислення розміру пенсії.

05.06.2020 листом за №2601-2017/М-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Підстав для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки (5377,90), при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні.

Позивач не погоджуючись із таким нарахуванням йому пенсії звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся 06.11.2018 вперше.

Таким чином, при призначенні позивачу в листопаді 2018 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому суд звертає увагу на те, що позивач із заявою про переведення на пенсію за віком звернувся 06.11.2018, проте просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 05.11.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки, з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав щодо яких подана позовна вимога.

Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення".

Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

В абзаці 10 п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Таким чином, враховуючи положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України для повного захисту прав та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 06.11.2018, із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки, з урахуванням проведених виплат.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що не порушив закону при обчисленні пенсії позивачу з 06.11.2018, а саме враховуючи під час розрахунку заробітку середню заробітну плату в Україні за 2014-2016 роки, тому позов задовольняється.

Враховуючи відсутність судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , середньої зарплати за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 06.11.2018 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015-2017 роки, з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький