10 грудня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1629/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В. ,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивачки Іщенко О.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання відповідача про заміну відповідача на належного в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, за участю третьої особи на стороні позивачки без самостійних вимог - Національне агентство з питань запобігання корупції, про визнання незаконними індивідуальних актів, стягнення грошових коштів та зобов'язання вчинити певні дії ,
встановив:
23.06.2020 ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяв про уточнення та доповнення позовних вимог просить:
визнати протиправним та скасувати витяг з наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі № 41-о від 01 червня 2020 року про попередження ОСОБА_1 про можливе наступне звільнення із займаної посади, та попередження про можливе вивільнення від 02 червня 2020 року,
-визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі № 74-о від 07 липня 2020 року про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Великоолександрівської державної податкової інспекції Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі,
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Великоолександрівської державної податкової інспекції Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з обов'язковим виконанням ГУ ДФС Херсонської області вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 846 від 25 вересня 2019 року, відновивши її порушені трудові права, що були вчинені за період з 01 вересня 2019 року до 07 липня 2020 року, допустивши негайне виконання судового рішення,
- стягнути з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої заробітної плати 68000 грн., допустивши негайне виконання судового рішення.
- постановити окрему ухвалу суду, яку спрямувати на виконання до органів прокуратури Херсонської області для подальшої організації досудового розслідування за фактами порушення законодавства України, що перебуває у причинному зв'язку службовим підробленням посадовими особами ГУ ДФС Херсонської області документів з метою подальшого звільнення позивачки з посади начальника Великоолександрівської ДПІ Херсонської області.
Ухвалою суду (суддя Гомельчук С.В.) від 07.07.2020 року провадження у справі відкрито, вирішено розглядати справу в порядку загального позовного провадження. Ухвалою від 16.09.2020 матеріали справи прийнято до провадження судді ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 09.12.2020 залучено в якості третьої особи на стороні позивачки Національне агентство з питань запобігання корупції.
01.10.2020 до суду надійшла заява від відповідача - Головного управління ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі про заміну сторони її правонаступником - Головним управлінням Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, підписане в.о.начальника Нікітінським О. Клопотання мотивоване тим, що постановою КМУ від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу та Державну митну службу України, реорганізував ДФС України шляхом поділу. Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби" ДПС розпочала виконання функцій і повноважень ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" було постановлено реорганізувати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі. ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій, розпочало свою діяльність 29 серпня 2019 року відповідно до наказу ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 03.09.2019 № 6 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі". Наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - Положення). Згідно п. 1 Положення Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є територіальним органом Державної податкової служби України. Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є контролюючим органом (органом доходів і зборів), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Херсонської області, є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Відповідач вказує, що на сьогодні, у Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі залишились функції, пов'язані з реалізацією державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно - розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції. Відповідно до організаційної структури Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на 2020 рік, затвердженої в.о. Голови Державної фіскальної служби України Сергієм Солодченком 29.04.2020 року та введеною в дію наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.05.2020 № 20 - в Головному управлінні ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі відсутні державні податкові інспекції, відділення, а відповідно і відсутні посади начальників державних податкових інспекцій, їх заступників, начальників відділень.
28.10.2020 до суду надійшло заперечення від ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо заміни відповідача. ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі зазначає, що станом на сьогоднішній день запису про припинення Державної фіскальної служби України та її територіальних органів, в тому числі Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не внесено. Отже, Державна фіскальна служба України та її територіальні органи, в тому числі Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у розумінні статті 43 КАС України є процесуально правоздатними та дієздатними. Таким чином, на теперішній час існують дві окремі самостійні юридичні особи Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, кожна з яких шляхом поділу наділена відповідними повноваженнями та відповідно до яких кожною виконуються конкретні функції згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р та постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200. Крім того, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" із змінами та доповненнями, майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом. У разі ліквідації контролюючого органу виконавчої влади складається ліквідаційний баланс. На даний час Державною фіскальною службою України та її територіальними органами в тому числі Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не підписано розподільчий баланс, не передано особові справи працівників та інших первинних документів до ДПС України та її територіальних органів (Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі), відповідно до додатку №3 до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" передбачено фінансування на роботу ДФС України за кодом 3503000, а за кодом 3503010 кошти на заходи з реорганізації ДФС, що є безумовним свідченням не завершення реорганізації останньої та її територіальних органів, та безумовного виконання рішення суду по даній справі щодо відновлення порушених прав позивача у разі подальшого задоволення позову за наслідками розгляду даної справи саме Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Отже, відсутність відомостей з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про фактичне припинення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259) як юридичної особи публічного права свідчить про відсутність підстав для правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 Цивільного кодексу України, а відтак, ГУ ДФС не відповідає ознакам юридичної особи, яка має вибути з відносин, щодо яких виник даний спір.
28.10.2020 від представника позивачки надійшла до суду заява № 9 , в якій заперечує проти заміни відповідача на Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, мотивуючи тим, що клопотання про заміну сторони подано до суду не уповноваженою особою в.о.начальника податкової міліції ГУ ДФС у Херсонській області Нікітінським О.П., а тому є незаконним.
Питання щодо заміни відповідача на належного було розглянуто в судовому засіданні 09.12.20 - 10.12.2020 за участю представника позивачки. Представник відповідача надав заяву про розгляд справи в підготовчому засіданні без його участі.
Представник позивачки в судовому засіданні заявив про те, що заперечує проти заміни відповідача, а вважає за доцільне залучити Головне управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі другим відповідачем по справі.
Судом встановлено, що згідно витягу з ЄДР станом на 17.11.2020 ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі знаходиться в стані припинення в результаті реорганізації з 02.08.2019. ОСОБА_3 виконує обов'язки начальника ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 08.05.2020, має право вчиняти дії від імені юридичної особи.
Згідно ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (ч.3, 4).
Згідно ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд приймає до уваги той факт, що відповідач знаходиться у стані припинення, але ще не є ліквідованим остаточно, тому має адміністративну процесуальну правоздатність як самостійна юридична особа. Тому підстав для заміни його, як відповідача в адміністративному процесі немає, крім того відсутня згода позивача на таку заміну.
Тому суд вважає за доцільне залучити в якості другого відповідача у справі Головне управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі. Питання про те, хто з двох відповідачів є належним відповідачем, а до кого з них у позові належить відмовити, суд вирішить після завершення розгляду справи, ухвалюючи рішення по суті спору.
Керуючись ст. ст. 48, 52, 243, 248 , 256 КАС України,
ухвалив:
Залучити в якості другого відповідача у справі Головне управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код ЄДР 43143201)
Зобов'язати позивачку направити другому відповідачу копію позовної заяви з додатками та уточненнями, докази направлення/вручення надати суду у строк по 22.12.2020.
Зобов'язати відповідача-2 (Головне управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі) надати до 22.12.2020 суду копію діючого Положення, копію штатного розпису ГУ ДПС в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, пояснення по питанню, який структурний підрозділ ГУ ДПС діє в Великоолександрівському районі Херсонської області, та надати штатний розпис Великоолександрівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, копію посадової інструкції начальника Великоолександрівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Херсонській області.
Призначити підготовче засіданні на 23.12.2020 на 14 год. 30 хвилин.
Копію ухвали суду надіслати сторонам, 3-й особі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова