Ухвала від 10.12.2020 по справі 577/2691/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 грудня 2020 р. Справа № 577/2691/20

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шаповал М.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання незаконною та скасування постанови, стягнення збитків,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати незаконною постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закінчення виконавчого провадження від 30.06.2020 по справі Конотопського міськрайонного суду № 577/4997/17 та скасувати її; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 3704,46 грн завданих збитків.

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду від 30.07.2020 адміністративну справу передано на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 в задоволенні апеляційної скарги на ухвалу Конотопського міськрайонного суду від 30.07.2020 ОСОБА_1 відмовлено.

Справу направлено до Сумського окружного адміністративного суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, позовну заяву розподілено судді ОСОБА_2

Адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог ст.ст. 160, 161, 287 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Позивач оскаржує постанову державного виконавця від 30.06.2020. Позовна заява була подана до Конотопського міськрайонного суду Сумської області 24.07.2020, тобто за межами встановленого законом строку звернення. Заяву про поновлення строку звернення до суду ОСОБА_1 не подав.

Відповідно до ч. 6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відсутність відомостей та доказів, які б підтверджували дату отримання позивачем оскаржуваної постанови унеможливлює розгляд судом питання, чи пропущений позивачем строк звернення до суду з позовом.

Також, позов подано з порушенням вимог ч. 3 ст. 161 КАС України, відповідно до якої до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позовній заяві міститься клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору на підставі частин 1 та 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", яке не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Заявляючи клопотання про звільнення від сплати судового збору позивачем не надано суду ніяких доказів, які б підтверджували скрутний майновий стан ОСОБА_1 і які б давали підстави суду вважати, що звільнення позивача від сплати судового збору є можливим.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840 грн. 80 коп).

Посилання ОСОБА_1 на п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" як на підставу для несплати судового збору - відшкодування шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу виконавчої влади, є безпідставними оскільки майновою шкодою визнається зменшення майнової сфери особи (учасника правовідносин, потерпілого) внаслідок пошкодження чи знищення її майна або внаслідок порушень її особистих немайнових прав. ОСОБА_1 ставить вимогу про стягнення, як на його погляд, завданих збитків, що полягають у витратах на підготовку судового позову, однак збитками слідує визнавати: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні, або прямі збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода, або непрямі збитки).

В пункті 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позову майнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір в розмірі одного відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З наведеного вище слідує висновок, що "термін відшкодування шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу виконавчої влади" не відноситься до збитків, стягнення яких просить позивач, а тому за цю вимогу слідує сплатити судовий збір в розмірі 840,8 грн.

В своїй позовній заяві позивач просить визнати незаконними постанову від 30.06.2020 відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закінчення виконавчого провадження № 57563319, тобто ця вимога є вимогою немайнового характеру і повинна бути оплачена судовим збором згідно пункту 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" фізичною особою за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 840,8 грн..

Враховуючи зазначене, у разі не подання позивачем належних доказів, які б підтверджували майновий стан позивача, що може бути підставою для звільнення позивача від сплати судового збору, за подання позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 840,80 грн за вимогу немайнового характеру і 840,80 грн за майнову вимогу та надати суду докази сплати на реквізити:

Отримувач: Сумська міська отг/Адмін.окружн.суд/22030101

Код отримувача (ЄДРПОУ) 37970593

Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Враховуючи викладене, позовну заяву слідує залишити без руху.

Позивачу необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви: надати суду докази, які б підтверджували своєчасне звернення до суду з позовом (копію конвертів, тощо); надати докази, які підтверджують майновий стан позивача, а у разі ненадання вказаних доказів - сплатити судовий збір і надати суду підтверджуючі документи.

Керуючись ст.ст. 160-161, 169, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання незаконною та скасування постанови, стягнення збитків - залишити без руху.

Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі не усунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали направити особі, що звернулась з адміністративним позовом.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Шаповал