Рішення від 02.12.2020 по справі 460/1131/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 грудня 2020 р. Р і в н е №460/1131/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, за участю секретаря судового засідання О.П. Янчар, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача: представник Гордійчук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням суду від 13.04.2020 позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008, на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008 на підставі виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18 довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Вказане судове рішення набрало законної сили 06.07.2020.

Ухвалою суду від 19.08.2020 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати до Рівненського окружного адміністративного суду у строк до 1 жовтня 2020 року звіт про виконання судового рішення від 13 квітня 2020 року у справі №460/1131/20.

У встановлений строк Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано до суду звіт про виконання рішення суду.

Разом з тим, 09.11.2020 від ОСОБА_1 надійшла заява про накладення на відповідача штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/1131/20.

Ухвалою суду від 12.11.2020 заяву призначено до судового розгляду.

Протокольною ухвалою від 23.11.2020 у судовому засіданні оголошено перерву до 15:00 год. 02.12.2020.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заяву від 09.11.2020.

Представник ГУ ПФУ в Рівненській області вважає, що судове рішення виконано в межах повноважень відповідача.

Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень та заяву ОСОБА_1 , суд врахував таке.

З наданих відповідачем доказів встановлено, що на виконання рішення суду від 13.04.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2008 по 05.07.2020 на суму 444437,00 грн, що підтверджується розрахунком (а.с.136).

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно зі ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Строки виплати пенсії встановлені статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, згідно з частиною першою якої, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відтак, перерахована органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, пенсія повинна була бути виплачена ОСОБА_1 не пізніше 25 числа місяця, на який органом Пенсійного фонду здійснено нарахування.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі №460/1131/20 здійснено 04.08.2020 органом Пенсійного фонду з 01.09.2020 (а.с.135).

Таким чином, виплата позивачу пенсії повинна була бути здійснена відповідачем не пізніше 25.09.2020.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази виплати ОСОБА_1 вищевказаної суми пенсії на момент розгляду судом звіту суб'єкта владних повноважень.

При цьому, матеріалами справи підтверджено, що ГУ ПФУ в Рівненській області звернулося до Пенсійного фонду України з листом за № 1700-0802-9/25157 про виділення коштів на виконання рішення суду у справі № 460/1131/20 (а.с.137).

Відповідач зазначив, що на обліку в реєстрі судових рішень перебуває рішень на загальну суму 21,3 млн.грн, які підлягають виплаті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області за рахунок коштів Державного бюджету.

Окрім цього, ГУ ПФУ в Рівненській області подало зміни до звіту від 23.11.2020 №1700-0802-7/36930 (а.с.166-167), зазначивши, що доплату за період з 06.07.2020 по 31.08.2020 в сумі 271,39 грн та новий розмір пенсії в сумі 10506,23 грн було виплачено у вересні 2020 року в основний період виплати пенсії. Доплата за період з 01.02.2008 по 05.07.2020 становила 444437,00 грн.

Відповідач повідомив, що Пенсійний фонд України листом №26456-25124/К-03/9-2800/20 від 07.10.2020 (а.с.176) після розгляду звернення ОСОБА_1 , що надійшло від Офісу Президента України, вказав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області про те, що рішення суду у справі №460/1131/20 було виконано з порушеннями, а саме: кінцева дата проведення перерахунку за рішенням суду повинна становить дату проведення перерахунку по постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, тобто з 01.01.2018.

Суд встановив, що з урахуванням листа Пенсійного фонду України, ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, на виконання рішення суду у справі № 460/1131/20, проведено перерахунок розміру пенсії позивача з 01.11.2020, який обчислено в сумі 7476,00 грн (а.с.172). Сума доплати за період з 01.02.2008 по 30.10.2020 становить 308508,06 грн (а.с.174-175).

При цьому, до проведення означеного перерахунку, з 01.01.2020 розмір пенсії позивача становив 10358,25 грн (а.с.158).

Отже, за обставинами справи, на стадії судового контролю за виконанням судового рішення встановлено, що невірно обчислена з 01.01.2008 пенсія ОСОБА_1 , без урахування постанов Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414, від 06.02.2008 № 34, від 09.12.2015 № 1023, від 06.04.2016 № 292, від 18.01.2017 № 15, від 23.04.2012 № 355, від 07.11.2007 № 1294, на виконання судового рішення була безпідставно та необґрунтовано перерахована ГУ ПФУ в Рівненській області таким чином, що її розмір після проведеного перерахунку став меншим, ніж був до проведення перерахунку.

Суд зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088.

Інші пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не містять положень щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Крім того, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (чинний на час постановлення даної ухвали) визначено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відтак, суд критично оцінює як неправомірні дії органу Пенсійного фонду щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі положень нормативно-правового акту, які були нечинними на момент здійснення такого перерахунку, адже такі дії призвели до зменшення розміру його пенсії.

Суд також критично оцінює посилання органу Пенсійного фонду на постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", як на підставу правомірної невиплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 , оскільки зазначена постанова втратила чинність на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 (в редакції постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020).

Таким чином, судом встановлено, що на час розгляду звіту належний перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії органом Пенсійного фонду не здійснено, отже таке судове рішення в повному обсязі не виконане.

Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про встановлення нового строку суб'єкту владних повноважень для подання звіту.

Щодо заяви ОСОБА_1 в частині накладення штрафу, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Пенсійний фонд набуває статусу юридичної особи з дня реєстрації статуту в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пп. "а" п.9).

Відповідно до пункту 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (далі - Порядок №228), кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку № 228 установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду.

Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Згідно з ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.

Суд встановив, що у відповідності до положень бюджетного законодавства, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулося до Пенсійного фонду України з листом від 27.11.2020 №1700-0802-9/37888 щодо формування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України на виконання рішення суду у справі №640/1131/20 (а.с.191).

Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачу слід встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення. Водночас, підстави для накладення штрафу в порядку ст.382 КАС України на даний час відсутні. Означене питання буде розглянуте судом за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень, поданого в новий строк, встановлений судом.

За таких обставин, заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 166-167, 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) новий строк подання до Рівненського окружного адміністративного суду звіту про виконання судового рішення від 13 квітня 2020 року у справі №460/1131/20 до 1 лютого 2021 року.

В задоволенні заяви в частині накладення штрафу відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання суддею).

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 09 грудня 2020 року.

Суддя Н.О. Дорошенко