справа №380/9563/20
09 грудня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника позивача Іванейко Я.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Дочірнього підприємства «Санаторій «Львів» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про стягнення заборгованості з рахунків у банках,
Головне управління ДПС у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Львівській області) звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Санаторій «Львів» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (далі - відповідач, ДП ««Санаторій «Львів»), в якому просить стягнути з відповідача грошові кошти до бюджету в розмірі 239 995 грн 78 к., які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно до карток особових рахунків та довідки про заборгованість від 13.02.2020 №1487/9/55.08-16 заборгованість товариства складає 239 995 грн 78 к. Вказана основна сума податкового боргу складається з: 1) орендної плати з юридичних осіб в розмірі 136 831 грн 90 к., в т.ч. основного платежу - 136 831 грн 90 к; 2) земельного податку з юридичних осіб в розмірі 100 826 грн 89 к., в т.ч. основного платежу - 65 357 грн 74 к; штрафних санкцій - 29 663 грн 29 к; пені - 5 805 грн 86 к; 3) збору за спеціальне користування води в розмірі 2 205 грн 78 к., в т.ч. з основного платежу - 2 178 грн 53 к; штрафних санкцій - 15 грн 64 к; пені - 11 грн 61 к; 4) плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 131 грн 21 к.- основний платіж. Відповідно до Податкового кодексу України відповідачу виставлено податкову вимогу форми «Ю» від 21.03.2018 №35523-17. Несплата відповідачем заборгованості до бюджету в добровільному порядку зумовила звернення контролюючого органу в суд з даною позовною заявою.
Ухвалою від 02.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання, яке призначено на 25.11.2020, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Представником відповідача 24.11.2020 (вх.№10642ел) на електронну адресу суду надіслано клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з зайнятістю в іншій справі. Вказані представником в клопотанні обставини не підтвердженні жодними доказами.
Судове засідання, призначене на 25.11.2020, відкладено на 09.12.2020 за клопотанням представника відповідача.
Представником відповідача 08.12.2020 (вх.№11173ел) на електронну адресу суду надіслано клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із терміновим відрядженням. Вказані представником в клопотанні обставини не підтвердженні жодними доказами.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Враховуючи те, що відповідачу відомо про дату та час судового засідання та те, що представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи без доказів, які підтверджують поважність причини його неявки в судове засідання, суд відповідно до положень статті 205 КАС України розглянув справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ДП «Санаторій «Львів» зареєстроване як юридична особа за № 1 415 120 0000 006425, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з інформацією щодо розрахункових рахунків ДП «Санаторій «Львів» (код ЄДРПОУ 02139860), у відповідача наявні відкриті рахунки в установах банків.
Згідно з довідкою ГУ ДПС у Львівській області від 13.02.2020 №1487/9/55.08-16 заборгованість товариства складає 239 995 грн 78 к..
Податковий борг ДП «Санаторій «Львів» складається з:
1) орендної плати з юридичних осіб в розмірі 136 831 грн 90 к. - основний платіж;
2) земельного податку з юридичних осіб в розмірі 100 826 грн 89 к., в т.ч. основного платежу - 65 357 грн 74 к; штрафних санкцій - 29 663 грн 29 к; пені - 5 805 грн 86 к;
3) збору за спеціальне користування води в розмірі 2 205 грн 78 к., в т.ч. основного платежу - 2 178 грн 53 к; штрафних санкцій - 15 грн 64 к; пені - 11 грн 61 к;
4) плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 131 грн 21 к. - основний платіж.
Щодо підстав виникнення податкового боргу ДП «Санаторій «Львів», судом встановлено таке.
Заборгованість по орендній платі з юридичних осіб ДП «Санаторій «Львів» виникла у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08.02.2019 №17513 у розмірі 303 330 грн 72 к. (несплачена сума 136 831 грн 90 к.).
Заборгованість по земельному податку з юридичних осіб ДП «Санаторій «Львів» виникла:
- у зв'язку із несплатою самостійно задекларованих сум відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08.02.2018 №15504 у розмірі 65 357 грн 74 к.;
- на підставі податкового повідомлення-рішення від 08.02.2019 №0014385212 про застосування штрафу у розмірі 29 663 грн 29 к.;
- нарахованої контролюючим органом пені у сумі 5 805 грн 86 к.
Заборгованість по збору за спеціальне користування води ДП «Санаторій «Львів» виникла:
- у зв'язку із несплатою самостійно задекларованих сум відповідно до податкових декларацій з рентної плати №27393 від 17.04.2018 у розмірі 759 грн 51 к. (несплачена сума 659 грн 51 к.); №37681 від 04.07.2018 у розмірі 759 грн 51 к; №52714 від 16.10.2018 у розмірі 759 грн 51 к.;
- на підставі податкового повідомлення-рішення від 25.02.2019 №0017015212 про застосування штрафу у розмірі 15 грн 64 к.;
- нарахованої контролюючим органом пені у сумі 11 грн 61 к.
Заборгованість по платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення ДП «Санаторій «Львів» виникла у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум відповідно до податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 16.10.2018 №52713 у розмірі 216 грн (несплачена сума 131 грн 21 к.).
Контролюючий орган сформував та направив на адресу відповідача податкову вимога форми «Ю» від 21.03.2018 №35523-17.
Докази погашення ДП ««Санаторій «Львів» податкового боргу на загальну суму 239 995 грн 78 к. в матеріалах справи відсутні.
Наявність податкового боргу зумовила звернення податкового органу до суду з даним позовом.
При вирішення справи суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до пункту 41.1 цієї статті, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Судом встановлено, що 204 499 грн 38 к. податкового боргу ДП «Санаторій «Львів» виникло у зв'язку із несплатою самостійно задекларованих сум, а саме по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 136 831 грн 90 к. (податкова декларація від 08.02.2019 №17513); по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 65 357 грн 74 к. (податкова декларація від 08.02.2018 №15504); по збору за спеціальне користування води у розмірі 2 178 грн 53 к. (податкові декларації від 17.04.2018 №27393; від 04.07.2018 №37681; від 16.10.2018 №52714); по платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 131 грн 21 к. (податкова декларація від 16.10.2018 №52713).
Таким чином, сума 204 499 грн 38 к. є узгодженою, однак у встановлені строки до бюджету не сплачена.
Судом не здобуто доказів оскарження ДП «Санаторій «Львів» в адміністративному та судовому порядку податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями: від 08.02.2019 №0014385212 про застосування штрафу у розмірі 29 663 грн 29 к. та від 25.02.2019 №0017015212 про застосування штрафу у розмірі 15 грн 64 к., а також нарахованої контролюючим органом пені: 5 805 грн 86 к. - по земельному податку з юридичних осіб та 11 грн 61 к. - по збору за спеціальне користування води.
Вказане в сукупності свідчить, що сума податкового зобов'язання ДП «Санаторій «Львів» на загальну суму 239 995 грн 78 к. є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена.
Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених вказаним Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному вказаним Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів.
На виконання вказаних положень Податкового кодексу ГУ ДФС у Львівській області надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 21.03.2018 №35523-17 усього на суму 19 156 грн 27 к.
Судом встановлено, що з часу направлення податкової вимоги від 21.03.2018 №35523-17 сума податкового боргу ДП ««Санаторій «Львів» змінювалася, але такий не був погашений в повному обсязі. Тому контролюючим органом податкова вимога додатково не надсилалася.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Матеріалами справи підтверджується наявність податкового боргу ДП «Санаторій «Львів» у розмірі 239 995 грн 78 к.
Позивачем дотримано вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу щодо строку звернення до суду з позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Докази вжиття ДП «Санаторій «Львів» заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 239 995 грн 78 к. в матеріалах справи відсутні.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДПС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 43143039) до Дочірнього підприємства «Санаторій «Львів» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (вул. Курортна, буд. 8, смт. Брюховичі, м. Львів, 79491, код ЄДРПОУ 02139860) про стягнення заборгованості з рахунків у банках, - задовольнити повністю.
Стягнути до бюджету з Дочірнього підприємства «Санаторій «Львів» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про стягнення податкового боргу (вул. Курортна, буд. 8, смт. Брюховичі, м. Львів, 79491, код ЄДРПОУ 02139860) кошти з рахунків у банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника в розмірі 239 995 (двісті тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять) грн 78 к.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2020 року.
Суддя О.П. Хома