Іменем України
10 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4350/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови про накладення штрафу
09 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якому визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу ВП №62880512 від 27.10.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі №360/1817/20 зобов'язано управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2019 року, зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
Для повторного розгляду заяви від 13 грудня 2019 року зареєстровану за №6207 та для прийняття управлінням рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058 ОСОБА_1 було телефоном запрошено до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та зареєстровано заяву № 6435 від 20.08.2020 року про призначення пенсії, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема «Звернення» (копія додається).
Підтвердженням того, що 28.08.2020 управлінням була розглянута по суті саме заява ОСОБА_1 № 6207 від 13.12.2019 свідчить перелік додатків, зазначених у рішенні управління №6435/2019 від 28.08.2020 року, які повністю є ідентичними заяві № 6207 від 13.12.2019, а саме: - Копія паспорта НОМЕР_1 від 18.01.2002; - Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; - Копія трудової книжки НОМЕР_2 від 29.08.1983 року заповнення; - Довідка про стаж роботи в органах прокуратури на посадах прокурорів № 11/350 вих19 від 11.12.2019; - Копія виконавчого листа по адміністративній справі № 812/1802/18 Луганського окружного адміністративного суду; - Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №18-354 вих-19 від 13.12.2019 - Довідка із ОСОБА_2 про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; - Довідка про відкритий рахунок в банку; - Копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 .
До того ж, у вказаному рішенні зазначена підстава звернення ОСОБА_1 до управління, а саме призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру» з урахуванням певних періодів трудової діяльності, які визначені у судовому рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 у справі №812/1802/18.
Таким чином, управлінням згідно заяви від 20.08.2020 зареєстрованої за № 6435 повторно розглянуто заяву про призначення пенсії за вислугу років № 6207 від 13.12.2019, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні. В результаті повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.12.2019 управлінням прийнято рішення № 6435/2019 від 28.08.2020 відмовити в призначенні пенсії за вислугу років. Приймаючи вказане рішення управлінням враховано правову оцінку, наведену судом у рішенні від 30.06.2020 у справі №360/1817/20. А саме управлінням при прийнятті рішення № 6435/2019 від 28.08.2020 визначений розмір дійсного страхового стажу ОСОБА_1 , а також мотиви не зарахування до страхового стажу роботи окремих періодів.
Постанова про відкриття виконавчого провадження у ВП №62880512 винесена державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 25.08.2020. Згідно вказаної постанови Боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Рішення за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 № 6207 від 13.12.2019 управлінням прийнято 28.08.2020, тобто в межах встановленого державним виконавцем строку. Про виконання рішення суду управління повідомляло Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області листом №1216-03-8/4728 від 01.09.2020, листом №1216-03-8/6980 від 01.10.2020.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - відповідач) від 27.10.2020 ВП №62880512 накладено штраф у розмірі 5100, 00 грн. на управління Пенсійного фонду в м. Сєвєродонецьку Луганської області за не виконання рішення суду у справі №360/1817/20.
Дану постанову позивач вважає необґрунтованою, протиправною, та такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства України.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків заяви протягом семи календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду документу про сплату судового збору у сумі 2102 грн .
26.11.2020 від позивача надійшли докази сплати судового збору.
Ухвалою від 30.11.2020 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати у відкритому судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк.спр. 28-29).
09.12.2020 від відповідача надійшов відзив на позов (арк.спр. 35-40), в обґрунтування якого останній послався на таке.
25.08.2020 на виконання до Відділу надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 20.08.2020 № 360/1817/20 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розгляду заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2020 року, зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
25.08.2020 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 62880512. Копії постанови направлені боржнику для виконання, стягувану - для відома. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Листом від 01.09.2020 № 1216-03-8/4728 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганській області повідомляє наступне. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 по справі № 360/1817/20 за позовом ОСОБА_1 виконано.
Управлінням повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2020 року зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугу років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
В результаті повторного розгляду заяви ОСОБА_1 управлінням прийнято рішення № 6435/2019 від 28.08.2020 відмовити в призначенні пенсії за вислугу років. До листа додано копію рішення про відмову в призначенні пенсії від 28.08.2020 № 6435/2019, у якому, зокрема, зазначено наступне. 20.08.2020 р. до управління надана заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру» з урахуванням певних періодів трудової діяльності, які визначені у судовому рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі № 812/1802/18.
Для призначення пенсії ОСОБА_1 надала наступні документи: - Заява про призначення/перерахунок пенсії № 6435 від 28.08.2020 року. На підставі викладеного, частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись статтями 15, 86 Закону України «Про прокуратуру» прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" за заявою від 20.08.2020.
Таким чином, виходячи з тексту Рішення про відмову в призначенні пенсії від 28.08.2020 № 6435/2019, підставою для його прийняття не була заява ОСОБА_1 , зазначена у резолютивній частини рішення виконавчого документа.
Державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду, у якій, зокрема, зазначено, що з листа Управління Пенсійного фонду україни в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 01.09.2020 № 1216-03-8/4728 вбачається, що Рішення про відмову в призначенні пенсії від 28.08.2020 № 6435/2019 прийнято не на підставі заяви від 13.12.2019 № 6207, яку зобов'язано повторно розглянути резолютивною частиною рішення виконавчого документа.
Листом від 01.10.2020 № 1216-03-8/6980 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганській області повідомляє наступне. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 по справі № 360/1817/20 за позовом ОСОБА_1 виконано.
По поданій заяві ОСОБА_1 про призначення пенсії № 6207 від 13.12.2019 та доданим до неї документам управлінням вже було прийнято рішення в 10-денний термін.
Рішення про відмову отримано ОСОБА_1 особисто. У зв'язку зі збільшенням випадків відпрацювання заяв на призначення пенсії з порушенням 10-денного терміну в електронній формі-10 (журнал реєстрації рішень органу) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було розроблено алгоритм дій по відпрацюванню відмовних пенсійних справ, а саме: якщо раніше по заяві на призначення пенсії було винесене рішення про відмову в призначенні пенсії та надходить рішення суду, яким зобов'язано призначити пенсію/зарахувати стаж/повернутися до розгляду заяви, спеціалістам з відділу обслуговування громадян необхідно запросити особу, стосовно якої рішенням суду зобов'язано призначити пенсію, для ідентифікації та прийняти повторно заяву на призначення пенсії, в картку звернення завантажити, окрім обов'язкових документі, рішення суду. Спеціалістам відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії необхідно через вкладку «Звернення з фронт - офісу» опрацьовувати саме заяву, яку зареєстровано повторно, але завантажувати файли попередньої заяви.
Тому для повторного розгляду заяви від 13 грудня 2019 року зареєстровану за № 6207 та для прийняття управлінням рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058 ОСОБА_1 було запрошено до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та зареєстровано заяву № 6435 від 20.08.2020 про призначення пенсії.
Таким чином, управлінням згідно заяви від 20.08.2020 зареєстрованої за № 6435 повторно розглянуто заяву про призначення пенсії за вислугу років № 6207 від 13.12.2019 року, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
В результаті повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.12.2019 року управлінням прийнято рішення № 6435/2019 від 28.08.2020 року відмовити в призначенні пенсії за вислугу років.
Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було. Жодних подальших заходів не було вжито.
Станом на 27.10.2020 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів також не надходило.
Ураховуючи вищезазначене, 27.10.2020 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн., де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином (арк. спр. 34).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, у відзиві на позовну заяву просив суд розглядати справу без його участі (арк. спр.39).
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі № 360/1817/20 позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 20 грудня 2019 року № 6207/2019 про відмову в призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_1 . Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розгляду заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2020 року, зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
Відповідно до інформації, яка містить в КП «ДСС», судове рішення у справі № 360/1817/20 набрало законної сили 07.08.2020.
На підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.08.2020 видано виконавчий лист №360/4350/20 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розгляду заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2020 року, зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні (а.с. 45-46).
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 25.08.2020 відкрито виконавче провадження № 62880512 (арк. спр. 48).
Листом від 01.09.2020 за вих. № 1216-03-8/4728 Управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило державного виконавця, що рішення у справі № 360/1817/20 виконано. В результаті повторного розгляду заяви ОСОБА_1 управління прийняло рішення від 28.08.2020 «Про відмову в призначенні пенсії за вислугу років», в якому зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років за заявою від 20.08.2020 (арк. спр. 53-58).
Оскільки УПФУ м. Сєвєродонецьку судове рішення виконано без врахування правової оцінки суду, а саме, не розглянуто повторно заяву ОСОБА_3 від 13.12.2019, відповідачем на адресу позивача направлена вимога від 30.09.2020 № 10925 про виконання рішення суду у справі № 360/1817/20 (а.с. 67-69).
Листом від 01.10.2020 за вих. № 1216-03-8/6980 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повідомило державного виконавця, що Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 по справі № 360/1817/20 за позовом ОСОБА_1 виконано. По поданій заяві ОСОБА_1 про призначення пенсії № 6207 від 13.12.2019 та доданим до неї документам управлінням вже було прийнято рішення в 10-денний термін. Рішення про відмову отримано ОСОБА_1 особисто. У зв'язку зі збільшенням випадків відпрацювання заяв на призначення пенсії з порушенням 10-денного терміну в електронній формі-10 (журнал реєстрації рішень органу) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було розроблено алгоритм дій по відпрацюванню відмовних пенсійних справ, а саме: якщо раніше по заяві на призначення пенсії було винесене рішення про відмову в призначенні пенсії та надходить рішення суду, яким зобов'язано призначити пенсію/зарахувати стаж/повернутися до розгляду заяви, спеціалістам з відділу обслуговування громадян необхідно запросити особу, стосовно якої рішенням суду зобов'язано призначити пенсію, для ідентифікації та прийняти повторно заяву на призначення пенсії, в картку звернення завантажити, окрім обов'язкових документі, рішення суду. Спеціалістам відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії необхідно через вкладку «Звернення з фронт - офісу» опрацьовувати саме заяву, яку зареєстровано повторно, але завантажувати файли попередньої заяви. Тому для повторного розгляду заяви від 13 грудня 2019 року зареєстровану за № 6207 та для прийняття управлінням рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058 ОСОБА_1 було запрошено до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та зареєстровано заяву № 6435 від 20.08.2020 про призначення пенсії. Таким чином, управлінням згідно заяви від 20.08.2020 зареєстрованої за № 6435 повторно розглянуто заяву про призначення пенсії за вислугу років № 6207 від 13.12.2019 року, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні. (арк. спр. 70-71).
Оскільки УПФУ в м. Сєвєродонецьку судове рішення не виконано, 27.10.2020 начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) винесено постанову про накладення штрафу на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за невиконання рішення суду в сумі 5100 грн (арк. спр. 73).
Правомірність та обґрунтованість вказаної постанови є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. (частина 2 статті 371 КАС України).
Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Положеннями статті 2 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням, зокрема, обов'язковості виконання рішень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про виконавче провадження”, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України “Про виконавче провадження” (Закону №1404-VIII) виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону - за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню). (ст. 26 Закону №1404-VIII)
У відповідності до статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина 2 Закону №1404-VIII)
Частиною 1 статті 75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу норм чинного законодавства слідує, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду та постанови про відкриття провадження без поважних причин у визначений строк.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
В частині третій вказаної статті наведений перелік дій, які має право вчиняти державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом тощо.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області вимоги виконавчого документа у встановлений законом строк в повному обсязі виконані не були, у зв'язку з чим на позивача (боржника) накладено штраф у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду від 30.06.2020.
У виконавчому листі від 20.08.2020, виданому Луганським окружним адміністративним судом у справі № 360/1817/20, міститься про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розгляду заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2020 року, зареєстровану за № 6207 про призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
Листами від 01.09.2020 та від 01.10.2020 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганській області повідомило державного виконавця, що ним на виконання судового рішення розглянуто заяву ОСОБА_1 від 20.08.2020.
Таким чином, суд встановив, що позивач (боржник) не розглянув повторно заяву ОСОБА_1 від 13 грудня 2019 року про призначення пенсії з урахуванням висновку суду.
Нормами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що постанова начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) винесено постанову про накладення штрафу на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганській області за невиконання рішення суду в сумі 5100 грн за невиконання рішення суду прийнята з дотриманням норм Закону України "Про виконавче провадження", а тому, підстави для її скасування відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу ВП №62880512 від 27.10.2020 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.В. Тихонов