Справа № 420/13650/20
09 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали позовної заяви Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь ТУ ДСА України в Одеській області грошові кошти в сумах 126 834 грн та 25 000 грн.
Вивчивши матеріали справи, суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України, відповідно до якого для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
З огляду на матеріали адміністративного позову, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 по справі № 815/888/17 ГУ ДКС України в Одеській області в зв'язку з надходженням заяви стягувача - ОСОБА_2 від 18.08.2019 та оригіналів виконавчих листів у вересні 2019 р. здійснено примусове списання коштів в сумах 166 834,08 грн (КЕКВ 2111) та 25 000 грн (КЕКВ 2800) з рахунків ТУ ДСА України в Одеській області.
Відповідно до ст. 82 Закону України «Про державну службу» для відшкодування шкоди керівник державної служби вносить державному службовцю письмову пропозицію, в якій зазначаються розмір, порядок і строки відшкодування шкоди, а також обставини, що стали підставою для відшкодування. Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди у письмовій формі. Пропозиція може бути внесена протягом трьох місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався чи мав дізнатися про обставини, що є підставою для пред'явлення вимоги, але не пізніше ніж через три роки з дня заподіяння шкоди. Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про відшкодування шкоди в письмовій формі протягом двох тижнів з дня отримання пропозиції. У разі ненадання державним службовцем відповіді на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди, відмови від відшкодування шкоди чи невідшкодування шкоди до зазначеного у пропозиції строку керівник державної служби може звернутися з позовом про таке відшкодування до суду.
На підставі вищезазначеної норми в.о. начальника ТУ ДСА України в Одеській області винесено пропозицію ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - лист від 18.09.2019 № 3-2530/19, відповідно до якої ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 82 Закону України «Про державну службу» запропоновано відшкодувати суму збитків до кінця 2019 року.
15.12.2019 ОСОБА_1 відшкодував Державі частину грошових коштів в сумі 40 000 грн, згідно квитанції № СВ 02688273/1 від 15.12.2019.
Листом ТУ ДСА України в Одеській області від 09.11.2020 № 3-3216/20 ОСОБА_1 запропоновано перерахувати залишок невідшкодованої суми в розмірі 151 834,08 грн шляхом перерахування коштів на рахунки ТУ ДСА України в Одеській області в термін до 20.11.2020.
Однак 17.11.2020 на адресу ТУ ДСА України в Одеській області надійшов лист від ОСОБА_1 , в якому останній відмовився відшкодовувати шкоду в повному обсязі, у зв'язку із чим ТУ ДСА України в Одеській області 04.12.2020 звернулося до суду із даним позовом.
Таким чином, з позовних матеріалів вбачається, що пропозиція ТУ ДСА України в Одеській області від 18.09.2019 № 3-2530/19, відповідно до якої ОСОБА_1 згідно з ч. 1 ст. 82 Закону України «Про державну службу» запропоновано відшкодувати суму збитків до кінця 2019 року, у відведений строк не виконана, у зв'язку із чим зі спливом відведеного у пропозиції строку, тобто з 01.01.2020, позивач набув право, визначене ч. 4 вищезазначеної статті на звернення до суду з позовом про таке відшкодування.
Отже, звернувшись із даним позовом 04.12.2020, ТУ ДСА України в Одеській області суттєво пропущено тримісячний строк на звернення до суду із даними вимогами, який сплинув 01.04.2020 - зі спливом трьох місяців з дня завершення відведеного позивачем державному службовцю строку на добровільне погашення заборгованості.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 1 статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже позивачу відповідно до ст. 123 КАС України необхідно звернутися до суду з обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даними вимогами, зазначивши інші причини, які перешкоджали вчасно звернутися до суду із даними вимогами.
На підставі викладеного, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, керуючись ст. 169 КАС України, суд
Позовну заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів - залишити без руху, надавши десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених вище недоліків.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк