про роз'яснення судового рішення
09 грудня 2020 року 320/2614/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статей 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 адміністративний позов задоволено.
04 грудня 2020 року на адресу суду від позивача надійшла заява про роз'яснення судового рішення. У цій заяві позивач просить суд роз'яснити пункт 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року у справі № 320/2614/20, а саме вказати, що при виконанні судового рішення, Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області необхідно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Розглянувши вказану заяву по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частин 1, 2 статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Згідно з частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Зі змісту наведеного у частини першої статті 254 КАС України законодавчого припису суд робить висновок, що роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом, та зумовлено нечіткістю судового рішення за змістом, коли таке є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить.
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Отже, підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта, є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Із заявии позивача слідує, що з метою виконання рішення суду позивач звернулась до ГУ ПФУ у Київській області з заявою про виконання вказаного судового рішення Київського окружного адміністративного суду.
Листом від 03.11.2020 року ГУ ПФУ у Київській області надано відповідь, в якій зазначено, що дане рішення суду залишене без виконання так як воно не містить посилань на раніше винесені судові рішення чи на певні розміри, в яких мають бути встановлені зазначені виплати. Для вирішення питання щодо подальшого виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Київській області рекомендувало звернутись до суду за роз'ясненням.
Тобто, зі змісту даної відповіді стає цілком зрозуміло, що під час виконання вищевказаного рішення суду у ГУ ПФУ у Київській області виникли труднощі, зокрема щодо трактування резолютивної частини вказаного судового рішення, у зв'язку з чим відповідач фактично відмовив у нарахуванні пенсії позивачу.
Зі змісту рішення Київського окружного адміністративного суду, вбачається, що в мотивувальній частині відображено аналіз фактичних обставин справи та зроблено висновок, що Згідно із ст. 50 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
Положеннями статті 39 зазначеного Закону в редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР від 06.06.96, передбачено, що пенсії непранюючнм пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, підвищуються у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
В той же час, ГУ ПФУ у Київській області фактично стверджує, що вказані розміри, необхідно було зазначити в резолютивній частині рішення, оскільки відповідачу не зрозуміло як виконувати дане рішення суду та в яких розмірах нараховувати пенсію позивачу, і тому рішення Київського окружного адміністративного суду залишається не виконаним.
З огляду на наведені обставини та норми законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяву про роз'яснення судового рішення, відповідно необхідність її задовольнити.
Керуючись статями 243,248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі 320/2614/20, - задовольнити.
Роз'яснити пункт 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року у справі № 320/2614/20, а саме вказати, що при виконанні судового рішення, Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області необхідно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Копію ухвали надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.