07 грудня 2020 року Справа № 280/8750/20 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Артоуз О.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 90, код ЄДРПОУ 37834773) в особі Новомиколаївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області (70101, Запорізька область, Новомиколаївський район, смт Новомиколаївка, вул. Запорізька, 81) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, та на виконання вимог статей 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України,
02.12.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області в особі Новомиколаївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд: з врахуванням висновків, викладених в постанові Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18) визнати протиправною відмову відповідача в оформленні вперше та видачі паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року неповнолітньому на ім'я ОСОБА_2 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 «2503-ХІІ; зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, з постановленою відміткою місця проживання без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки її персональних даних.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд зазначає, за приписами частини другої статті 160 КАС України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частини першої статті 53 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Судом встановлено, що позивачами за даною позовною заявою є ОСОБА_1 , якою подано позовну заяву в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд звертає увагу, що відповідно до паспорта СЮ НОМЕР_1 ім'ям є ОСОБА_1 , а не ОСОБА_1 як зазначено у позові.
При цьому суд зазначає, що за приписами ч. 1, 2 ст. 48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Відповідно до пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після
досягнення 16-річного віку.
Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів визначено Сімейним кодексом України.
Згідно частини першої статті 18 Сімейного кодексу України кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу.
Зазначеними нормативно-правовими актами встановлено вік, з якого неповнолітні особи можуть безпосередньо звертатися до суду за захистом своїх прав.
Відтак, ОСОБА_2 досяг віку, з якого має право звертатися до суду за захистом своїх порушених прав.
Таким чином, позивачу ОСОБА_1 , необхідно надати докази наявності підстав для її звернення до відповідача з заявою про видачу паспорта громадянина України ОСОБА_2 та до суду із позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу на те, що у разі відсутності підстав для звільнення від сплати судового збору, визначених ст. 5 Закону України "Про судовий збір", після уточнення позовної заяви, позивачу необхідно надати докази сплати судового збору у розмірі та порядку, визначеному Законом України "Про судовий збір".
Також, всупереч вимогам п. 8 та п.11 ч. 5 ст. 160 КАС України позов не містить зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід залишити без руху.
Згідно частини третьої статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області в особі Новомиколаївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду: уточненого адміністративного позову з уточненим найменуванням позивача або надання доказів щодо наявності підстав для позивача ОСОБА_1 звернення до відповідача з заявою про видачу паспорта громадянина України ОСОБА_2 до суду із позовом в інтересах неповнолітнього (у примірниках для суду та сторін); зазначення інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; докази сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. або відповідне клопотання з доказами підстав звільнення від сплати судового збору.
Зазначені документи надіслати до суду супровідним листом з посиланням на номер справи.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.О. Артоуз