Рішення від 23.10.2020 по справі 160/5648/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року Справа № 160/5648/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І.В.,

секретаря судового засідання Главчева В.Ф.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Карамушка І.Ю., Титаренко І.Г.,

представника третьої особи Стельмах І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.05.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича (далі - третя особа-1), Дніпропетровська обласна державна адміністрація в особі директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА ОСОБА_3 (далі - третя особа-2), Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни (третя особа-3), у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, вулиця Дніпровське шосе, буд. 16, м. Кривий Ріг, 50086, в особі керівника ОСОБА_2, щодо непризначення і невиплати допомоги на дитину фізичній особі ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, призначити і виплатити допомогу на дитину фізичній особі ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач 05.05.2020 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради із заявою про виплату допомоги на однорічного сина. Відповідачем відмовлено у виплаті, посилаючись на несплату позивачем ЄСВ за 2019 рік. Позивач вважає, що така відмова є протиправною та зазначає, що позивач є пенсіонером, пенсіонери звільнені від сплати ЄСВ. Жодним документом не обмежено право на отримання допомоги на дитину через карантин фізичними особами-підприємцями, які звільнені від сплати ЄСВ. Начальник управління в порушення Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку №329 від 22.04.2020 року не правила позивачу повідомлення про відмову, а прийняла рішення про відмову, не звернулась до податкового органу чи пенсійного органу за роз'ясненням чи є заборгованість по сплаті ЄСВ за ОСОБА_1 . Позивач зазначає, що не отримує інших коштів ніж пенсійних виплат, а тому звернувся до суду з позовом про захист прав та інтересів, який підлягає задоволенню в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали суду для усунення недоліків. Цей строк було продовжено на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

30.06.2020 року від позивача засобами електронного зв'язку надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни, позовні вимоги викладені наступним чином:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єктів владних повноважень ОСОБА_2, керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, вулиця Дніпровське шосе буд. 16, Кривий Ріг, 50086, та ОСОБА_3 , директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, Код ЄДРПОУ 25946540, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, щодо непризначення і невиплати допомоги на дитину фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, призначити і виплатити допомогу на дитину фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку, з 01.03.2020 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 07.07.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/5648/20, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею Юхно І.В. одноособово.

Одночасно в заяві про уточнення позовних вимог позивачем було заявлено відвід судді Юхно І.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 08.07.2020 року заяву позивача ОСОБА_1 про відвід судді Юхно І.В. повернуто заявнику без розгляду.

27.07.2020 року ОСОБА_2 - керівником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради надано відзив на позовну заяву, в якому просила в задоволенні позову відмовити. В обгрунтування свої правової позиції зазначила, що для призначення допомоги документи ОСОБА_1 надавав до управління у електронній формі. Відповідно до п. 10 Порядку одним із документів, який є підставою для призначення допомоги - фотокопія довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК - 7). До заяви ОСОБА_1 надав фотокопію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК - 7), в якій міститься інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2019 року по травень 2019 року. Оскільки період сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2019 році не відповідає вимогам п. 3 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного Податку, затвердженого ПКМУ від 22.04.2020 № 329, ОСОБА_1 було відмовлено в призначені допомоги. До заяви ОСОБА_1 надав фотокопії платіжних доручень, відповідно до яких він сплачував єдиний соціальний внесок протягом періоду з червня 2019 року по грудень 2019 року, які не можуть бути підставою для призначення допомоги, оскільки відсутні в переліку необхідних до заяви документів. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року №432 були внесені зміни до постанови КМУ від 22.04.2020 № 329 «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», а саме: допомога на дітей призначається і виплачується фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, які отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та звільнені від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того в зазначеній постанові в пункті 3 визначено, що допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, зазначеним в абзацах третьому та четвертому цього пункту, які звернулися за її призначенням у травні - червні 2020 р., призначається та виплачується починаючи з травня 2020 року. Відповідно до внесених змін ОСОБА_1 на електронну пошту (електронна пошта заявника зазначена у заяві від 20.05.2020) було надіслано повідомлення відносно прийнятих змін та рекомендовано подати до управління заяву про призначення допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку нового зразка (заява нового зразка затверджена постановою КМУ від 01.06.2020 №432). 10 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення вищезазначеної допомоги. На теперішній час заявнику призначено та виплачено допомогу на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку з травня 2020 року. 11.06.2020 заявник був повідомлений про призначення допомоги через направлення сканованої копії повідомлення на електронну адресу. Відтак, підстави для задоволення позову, на думку відповідача, відсутні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 11 серпня 2020 року прийнято рішення про подальший розгляд адміністративної справи №160/5648/20 в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійович, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено 09 вересня 2020 року об 11:30 год.

17.08.2020 року позивачем надано відповідь на відзив, в якій вказано про незгоду з позицією відповідача, викладеній у відзиві, та зазначено, що йому призначено та виплачено допомогу починаючи з травня 2020 року, проте не виплачено за березень та квітень 2020 року. Відповідачем порушено порядок надсилання відзиву.

19.08.2020 року третьою особою, Кабінетом Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича надані письмові пояснення на позову заяву, в яких зазначено, що допомога на дітей призначається з місяця звернення і виплачується через установи уповноважених банків. З огляду на дату набрання чинності Постановою №329 - 05.05.2020 року, а саме з травня 2020 року фізичні особи -підприємці мають право звернутись за призначенням допомоги на дітей. Допомога на дітей фізичним особам-підприємцям, які звернулись за її призначенням у червні 2020 року, призначається та виплачується з травня 2020 року.

27.08.2020 року ОСОБА_2 - керівником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради надано заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, в яких викладено правову позицію, аналогічну, викладеній у відзиві.

31.08.2020 року до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи з проведенням відеотрансляції судових засідань на сайті судової влади.

В обґрунтування клопотання зазначено, що вказана справа резонансна і має значення для невизначеного кола ФОПів-інвалідів та пенсіонерів, у яких є малі діти, та враховуючи високий ранг учасників справи, які перебувають в іншому місці позивач прохав провадити розгляд справи з проведенням відеотрансляції судових засідань на сайті судової влади.

При цьому, відповідно до частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Головуючий по справі суддя Юхно І.В. перебувала у щорічній відпустці з 17.08.2020 по 04.09.2020 року включно, перший робочий день 07.09.2020 року.

08.09.2020 року до суду надійшла заява від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про розгляд справи без його представника, підписана ОСОБА_3

08.09.2020 року ОСОБА_3 - директором Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА подано відзив на позовну заяву, в якому просила закрити провадження у справі з огляду на те, що позивачу призначено допомогу з 01.05.2020 року у розмірі 1779 грн. щомісячно. Кошти по допомозі на загальну суму 5337 грн. за травень-липень 2020 року перераховано районним управлінням в липні поточного року на особовий рахунок позивача у банку. Допомогу за серпень 2020 року в розмірі 1779 грн. перераховано в серпні поточного року.

09.09.2020 року в підготовче судове засідання прибули представники Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та представник третьої особи Кабінету міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, інші учасники не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, питання про розгляд справи з проведенням онлайн трансляції учасники справи залишили на розсуд суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 09 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи з проведенням онлайн трансляції у справі №160/5648/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійович, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 09 вересня 2020 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про участь у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі за ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Відкладено підготовче судове засідання на 17 вересня 2020 року о 13 год. 15 хв.

14.09.2020 року до суду надійшла заява від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про розгляд справи без його представника, підписана ОСОБА_3

15.09.2020 року до суду надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи підписана ОСОБА_2 керівником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради.

17.09.2020 року до суду надійшли докази по справі підписані ОСОБА_2 - керівником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради.

17.09.2020 року в підготовче судове засідання прибули позивач та його представник та представник третьої особи Кабінету Міністрів України, інші учасники не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, позивач заперечував проти допущення до участі у справі представника Кабінету Міністрів України.

Судом в підготовчому судовому засіданні ініційовано питання про залучення третього відповідача по справі, з огляду на те, що позивачем звернуто вимогу до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради про зобов'язання призначити і виплатити допомогу на дитину фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 , тоді як у якості відповідача в позовній заяві не визначено даного суб'єкта владних повноважень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 17 вересня 2020 року залучено третім відповідачем по справі № 160/5648/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради (місцезнаходження: 50086, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Дніпровське шосе, буд.16, код ЄДРПОУ 20260022).

Відкладено підготовче судове засідання на 05.10.2020 року о 13:15.

18.09.2020 року до суду від Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

30.09.2020 року до суду надійшов відзив Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, підписаний керівником ОСОБА_2, з викладенням правової позиції, аналогічної викладеній у відзивах ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради.

02.10.2020 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій звернуто позовній вимоги до ОСОБА_2 - керівника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради та ОСОБА_3 - директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича,третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дніпропетровська обласна державна адміністрація, третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єктів владних повноважень керівника ОСОБА_2, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, вулиця Дніпровське шосе, буд. 16, м. Кривий Ріг, 50086 та ОСОБА_3, директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, Код ЄДРПОУ 25946540, вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дінпро, 49094, , щодо непризначення і невиплати за березень-квітень 2020 року допомоги на дитину фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, ІК 20260022, призначити і виплатити допомогу на дитину фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який обрав спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку, за березень-квітень 2020 року.

05.10.2020 року до суду надійшов відзив на позов від Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради підписаний керівником ОСОБА_2, з викладенням правової позиції, аналогічної викладеній у попередніх відзивах.

05.10.2020 року в підготовче судове засідання прибули позивач, його представник, представник Кабінету Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, інші учасники не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Вказана заява про уточнення позовних вимог судом прийнята про що занесено відомості до протоколу. В підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 23.10.2020 року о 15:00.

16.10.2020 року до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, з якої вбачається, що позивач просить виключити з числа учасників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію та вважати належним відповідачем Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради.

20.10.2020 року до суду надійшов відзив на уточнений позов підписаний ОСОБА_2 - керівником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, в якій зазначено, крім іншого, що з огляду на набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 року №329 - 05.05.2020 року, саме з травня 2020 року фізичні особи-підприємці мають право звернутись за призначенням допомоги на дітей, яка відповідно до Порядку призначається з місяця звернення. Це, також, підтверджено у поясненнях третьої особи - Кабінету Міністрів України. До травня 2020 року ні одній фізичній особі-підприємцю не призначалась та не виплачувалась зазначена допомога.

23.10.2020 року в підготовче судове засідання прибули позивач, представник третьої особи Кабінету Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, представники відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, інші учасники не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, вирішено проводити розгляд за даної явки.

Судом прийнято зменшення позовних вимог, про що занесено відомості до протоколу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року закрито підготовче провадження у справі №160/5648/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича, Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Розпочато судовий розгляд по суті у цей самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Учасниками справи було надано до суду усні згоди щодо початку розгляду справи по суті в цей самий день, про що були занесені відомості до протоколу.

В судовому засіданні позивач, представники відповідача та представник третьої особи підтримали обрані правові позиції.

Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача та представника третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) 20.11.2013 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради.

ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 14.05.2019 року Пенсійним фондом України.

ОСОБА_1 має малолітню дитину - сина ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 23.04.2019 року серії НОМЕР_2 .

06.05.2020 року позивач подав заяву в електронній формі через веб-портал підсистеми Електронна послуга «Допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, та належать до першої і другої групи платників податку» (далі - Е-послуга «Допомога на дітей ФОП»).

До заяви позивачем додано:

- копію свідоцтва про народження дитини;

- копію довідку з ПФУ про сплату ЄСВ (форма ОК-7).

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради від 18.05.2020 року позивачу відмовлено у призначенні допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного внеску.

Підставою для відмови визначено п. 3 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку № 329 від 22.04.2020 року, а саме не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

19.05.2020 року позивач повторно подав заяву в електронній формі через веб-портал підсистеми Електронна послуга «Допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, та належать до першої і другої групи платників податку» (далі - Е-послуга «Допомога на дітей ФОП»).

До заяви позивачем додано:

- копію свідоцтва про народження дитини;

- копію довідку з ПФУ про сплату ЄСВ (форма ОК-7).

Як пояснено представником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради у неодноразово поданих відзивах на позовну заяву та не заперечувалось позивачем, до заяви ОСОБА_1 надав фотокопію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК - 7), в якій міститься інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2019 року по травень 2019 року. Оскільки період сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2019 році не відповідає вимогам п. 3 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного Податку, затвердженого ПКМУ від 22.04.2020 № 329, ОСОБА_1 було відмовлено в призначені допомоги. До заяви ОСОБА_1 надав фотокопії платіжних доручень, відповідно до яких він сплачував єдиний соціальний внесок протягом періоду з червня 2019 року по грудень 2019 року, які не можуть бути підставою для призначення Допомоги, оскільки відсутні в переліку необхідних до заяви документів,

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради від 20.05.2020 року позивачу повторно відмовлено у призначенні допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного внеску.

Підставою для відмови визначено п. 3 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку № 329 від 22.04.2020 року, а саме не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

20.05.2020 року позивач втретє подав заяву в електронній формі через веб-портал підсистеми Електронна послуга «Допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, та належать до першої і другої групи платників податку» (далі - Е-послуга «Допомога на дітей ФОП»).

До заяви позивачем додано:

- копію свідоцтва про народження дитини;

- копію довідку з ПФУ про сплату ЄСВ (форма ОК-7).

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради від 21.05.2020 року позивачу втретє відмовлено у призначенні допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного внеску.

Підставою для відмови визначено п. 3 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку № 329 від 22.04.2020 року, а саме не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Не погоджуючись з наданими відмовами, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог та під час розгляду справи, судом встановлено, з урахуванням змін до позовних вимог, що між сторонами не існує спору щодо права позивача на призначення, отримання та виплату допомоги, оскільки позивачу призначено допомогу з 01.05.2020 року у розмірі 1779 грн. щомісячно. Кошти по допомозі на загальну суму 5337 грн. за травень-липень 2020 року перераховано районним управлінням в липні поточного року на особовий рахунок позивача у банку. Допомогу за серпень 2020 року в розмірі 1779 грн. перераховано в серпні поточного року.

Про призначення допомоги та перерахування коштів, позивача повідомлялось листами Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 11.06.2020 року №Р-206, №Р-213, від 14.08.2020 року №Р-288.

Також, листом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 05.06.2020 року №Р-203, позивача повідомлено, що допомога на дітей фізичним особам-підприємцям, які звернулись за її призначенням у травні-червні 2020 року, призначається та виплачується починаючи з травня 2020 року.

Отже, наразі спір між сторонами існує лише щодо місяця, з якого має призначатись виплата допомоги на дитину.

Позиція позивача обґрунтовується тим, що призначення та виплата допомоги має відбуватись протягом строку дії карантину з моменту його початку, тобто з березня 2020 року, відповідно до пункту 6 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку № 329 від 22.04.2020 року, а саме: допомога на дітей призначається на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на один місяць після дати його відміни одному з батьків (опікуну), з яким постійно проживає дитина, на кожну таку дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 р., і виплачується щомісяця за повний місяць. Позиція відповідачів та третої осіби обґрунтовується тим, що виплата допомоги має відбуватись з моменту набрання чинності Порядком виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку № 329 від 22.04.2020 року, який набрав чинності 05.05.2020 року, тобто з травня 2020 року відповідно пункту 7 вказаного Порядку, згідно якого допомога на дітей призначається з місяця звернення і виплачується через установи уповноважених банків відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ст. 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси

та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей, забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", абзацем 5 статті 1 якого визначено, що роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Статтею 5 зазначеного Закону на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) покладений обов'язок призначення та виплати всіх видів державної допомоги сім'ям з дітьми.

Одночасно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Так, з метою посилення соціального захисту сімей з дітьми на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Кабінет Міністрів України Постановою Кабінету Міністрів України № 329 від 22 квітня 2020 року «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» запроваджено на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на один місяць після дати його відміни виплату допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку.

Умови призначення і виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку (далі - допомога на дітей) визначені у затвердженому вказаною Постановою Кабінету Міністрів України Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку (далі - Порядок №329).

Згідно з п. 8 Порядку № 329 для призначення допомоги на дітей заявник подає/надсилає органу соціального захисту населення заяву за формою згідно з додатком у паперовій або електронній формі із зазначенням рахунка в установі уповноваженого банку та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 9 і 10 цього Порядку.

В електронній формі заявник подає такі документи/відомості:

- фотокопії свідоцтв про народження дітей або відомості про свідоцтва про народження дітей (серія, номер, дата видачі, прізвище, ім'я та по батькові дитини, прізвище, ім'я та по батькові батьків) чи виданих компетентними органами іноземної країни і легалізованих в установленому порядку документів, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України (для дітей віком до 10 років);

- фотокопію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7), крім осіб, зазначених в абзацах третьому і четвертому пункту 3 цього Порядку;

- фотокопію документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства);

- фотокопію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною) (п. 10 Порядку № 329).

Відповідно до п. 14 Порядку №329, документи, необхідні для призначення допомоги на дітей, розглядаються органом соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви з усіма необхідними документами. Перевірка належності фізичної особи - підприємця до першої або другої групи платників єдиного податку проводиться органом соціального захисту населення з використанням даних з Реєстру платників єдиного податку.

Про призначення допомоги на дітей чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення, у тому числі в електронній формі (у разі подання заяви та документів в електронній формі).

Відповідно до п. 3 Порядку №329 допомога на дітей призначається і виплачується фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, які: сплатили єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи - підприємця; або зареєструвалися як фізичні особи - підприємці у січні - березні 2020 р.; або отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та звільнені від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Кабінетом Міністрів України визначені строки виплати допомоги на дітей.

Так, згідно п.п.7-8 Порядку, допомога на дітей призначається з місяця звернення і виплачується через установи уповноважених банків відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636).

Поряд з цим пунктом 6 Порядку №329 про виплату допомоги у період дії карантину визначено умови, за яких у особи наявне право на звернення за виплатою допомоги.

Таким чином, не дивлячись на зазначення в Порядку №329 про виплату допомоги у період дії карантину, Кабінетом Міністрів України конкретизовано строк та дату, з якої має відбуватись виплата зазначеної допомоги - з місяця звернення.

Позивач із заявами звернувся у травні 2020 року, з травня 2020 року йому призначено та виплачену вказану допомогу на дитину.

Щодо позиції позивача про те, що він був позбавлений можливості звернення раніше, оскільки вказана постанова була прийнята лише 22.04.2020 року та набрала законної сили 05.05.2020 року, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року №432 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 і від 22.04.2020 року №329» внесено зміни до Постанови №329, а саме пункт 3 Порядку викладено в редакції, якою передбачено, що допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, зазначеним в абзацах третьому та четвертому цього пункту, які звернулися за її призначенням у травні - червні 2020 року, призначається та виплачується починаючи з травня 2020 року.

Таким чином, призначаючи позивачу допомогу на дитину, відповідач діяв у межах повноважень та згідно до вимог законодавства.

Оскільки, Кабінетом Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року №432 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 і від 22.04.2020 року №329» було урегульовано порядок та строки виплати допомоги на дитину фізичним особам - підприємцям, в суду відсутні підстави виходити за межі, встановлені нормативно-правовим актом та призначати інші строки виплати відповідної допомоги.

Більше того, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року №432 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 і від 22.04.2020 року №329», якою встановлено виплату допомоги з травня 2020 року, не скасована в судовому порядку та регулює відносини на момент звернення позивача із заявою про призначення допомоги на дитину фізичним особам - підприємцям, та на момент призначення такої допомоги.

Отже, судом під час розгляду справи не встановлено правових підстав для призначення та виплати позивачу допомоги на дитину до травня 2020 року.

Судом не встановлено порушення прав позивача, оскільки відповідну допомогу на дитину позивачу призначено у строки та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

У рішенні від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський Суд з прав людини наголосив, що "... Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9.12.1994 року).

Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland) від 1.07.2003 року).

Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland) від 27.09.2001 року)."

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач вмотивованих доводів на підтвердження позову не надав, натомість, відповідач виконав покладений на нього ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довів правомірність своїх рішень, чим спростував твердження позивача про порушення його прав та інтересів.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору, судові витрати учасниками справи не здійснювались, відтак не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 241-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання/реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради (вул. Дніпровське шосе, буд. 16, м. Кривий Ріг, 50086, код ЄДРПОУ 20260022), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Кабінет Міністрів України в особі Шмигаля Дениса Анатолійовича (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00031101), Міністерство соціальної політики України в особі міністра Лазебної Марини Володимирівни (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення згідно з вимогами частини 3 статті 243 КАС України складений 02 листопада 2020 року.

Суддя І.В. Юхно