справа № 361/8504/20
провадження № 2-о/361/257/20
04.12.2020
Іменем України
04 грудня 2020 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,
за участю секретаря Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, -
У грудні 2020 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла вищевказана заява ОСОБА_1 .
Стислий виклад обставин та зміст позовних вимог.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Донецької області, померла її матір ОСОБА_2 , а лікарське свідоцтво та свідоцтво про смерть видані нелегітимними установами. У зв'язку із тим, що м. Донецьк на даний час є тимчасово неконтрольованою територією України, а будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав, тому реєстрація смерті матері заявника на підставі вказаного свідоцтва є неможлива. При зверненні до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) заявнику відмовлено у реєстрації смерті її матері - ОСОБА_2 .
З огляду на викладені обставини, заявник змушена звернутися із даною заявою. Встановлення такого факту заявнику необхідно для здійснення державної реєстрації смерті матері та отримання свідоцтва про смерть.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 03 грудня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. У матеріалах справи міститься заява, де заявник просить здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Представник Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання направила листа, в якому просила здійснювати розгляд справи за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечувала.
Обставини справи, що встановлені судом.
ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується: копією свідоцтва серії НОМЕР_1 про народження заявника, копією свідоцтва серії НОМЕР_2 про укладення шлюбу заявника із ОСОБА_3 , та копією витягу № 00028487491 з Державного реєстру актів цивільного стану про укладення шлюбу ОСОБА_2 із ОСОБА_5 .
У матеріалах справи міститься копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , яке видане 06 листопада 2020 року Радянським відділом РАЦС Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. Зі змісту вказаного свідоцтва вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Ленінський район, померла ОСОБА_2 (а.с. 12).
Листом Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) за № 2881/21.6-34а від 25 листопада 2020 року відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації смерті її матері ОСОБА_2 , оскільки заявником подано документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Як встановлено у пункті 1 Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Місто Донецьк географічно знаходиться у межах території, визначеної Додатком до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
Так, у заяві ОСОБА_1 зазначає, що її мати - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Донецької області.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року м. Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття "тимчасово окупована територія" є Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, із матеріалів справи встановлено, що єдиним документом який свідчить про смерть матері заявника є свідоцтво про смерть та лікарське свідоцтво, однак такі документи відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За змістом ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Як передбачено п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із абз. 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз'яснень, даних у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 , отримання свідоцтва про смерть останньої.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Згідно із абз. 2 ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, та керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 18, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки Республіки Білорусь, Вітебська область, Дубровинський район, село Модиничи, яка помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, Донецька область, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Заявник - ОСОБА_1 , ІПН - НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, буд. 155.
Суддя Н.М. Петришин